Küttepuud kallinevad lähitulevikus veel mitmekümne krooni võrra

Jõgeval eramajas elav Martin kurtis, et kui mullu kulus tal küttepuude peale pisut üle kahe tuhande krooni ning selle raha eest sai tellida ka kuivi puid, siis nüüd on raha kulunud juba pea poole rohkem ja puid on veel juurde vaja. “Kui aasta tagasi sai kuiva pliidipuud 240 krooni ruumimeeter, siis tänavu kevadel maksis märja puu ruumimeeter keskmiselt 280-290 krooni. Nüüd on aga puud nii meeletult kalliks läinud, et ei teagi, mis saab,” ütles Martin. “Kuidagi peab aga sooja saama ja kokkuvõttes tuleb ahiküte eramajas siiski odavam kui korteris elamine,” ütles mees.

Selleks, et talvine küttevaru korraga tervet kuupalka ära ei sööks, alustas mees puude varumist juba kevadel ja tegelikult käib see aasta ringi, kui mitte just talvekuid arvestada. Kuigi mees teeb enne puude ostmist eeltööd ja uurib, kust puid soodsamalt saab, siis valikut palju ei olegi. Internetis infot Jõgevamaal küttepuude müüjate kohta praktiliselt ei leia ning lehesabas kuulutajaid pole just palju.

Kuivad tootmisjäägid pliidi kütmiseks

Jõgeva lähedal elav Mati aga meenutas, et eelmisel sügisel sai küttepuud osta alla kahesaja krooni ruumimeeter, viis ruumi maksis alla tuhande krooni. Ostetud sai küll märga puud. “Nüüd ei ole vähema kui kolmesaja krooni eest enam midagi saada, aga tellida tuleb ikkagi, riidas on viimased puud, võib-olla paari kuu jagu, kui väga külmaks ei lähe,” ütles mees.

Viljandis tegutseva osaühingu Benexon juhataja Silver Särev ütles, et nende firma müüb puuklotse, mis on tekkinud akna-ukse toorikute tootmisel. Firma müüb tootmisjääke 40-liitristes kottides, mis maksvad Jõgevamaal koos transpordiga 20 krooni kott. Selleks, et klotsid kohale toodaks, tuleb korraga tellida vähemalt kolmkümmend kotti, müük käib Lõuna-Eestis.

“Kuna puit on kuivatikuiv, sobib see pliidi kütmiseks hästi,” ütles Särev, kes tõdes, et huvilisi on päris palju, lisaks püsiklientidele on lisandunud ka uusi ostjaid.

Praegu on järjekorrad nädal kuni poolteist, kuid on olnud ka kuu ja rohkem. Kui Vooremaaski veel nädalapäevad tagasi läbi jooksvatel kuulutustel on märgitud koti hinnaks 18 krooni, siis nüüd on hinda paari krooni võrra tõstetud, sest kütuse hind on läinud väga kõrgeks.

Särev märkis, et tõenäoliselt on viimasel ajal suurenenud huvi puidujääkide vastu eelkõige seetõttu, et kui varem sai küttepuud tunduvalt odavamalt, siis nüüd on nende hind tõusnud. 340 krooni klotside ruumimeetri eest on võrdne keskmise küttepuude hinnaga.

Pakkujaid on üsna vähe

Jõgeval füüsilisest isikust ettevõtjana tegutsev Toivo, kes oma täisnime avaldada ei soovinud, märkis, et tema müüb nii märga kui ka kuiva lõhutud küttepuud. Toivo pakutavad küttepuud on 30-50 sentimeetrit pikad.

Küttepuu hind sõltub puu liigist, kui toore okaspuu võib kätte saada umbes 300 krooniga ruumimeeter, siis märja lehtpuu ruumimeetri eest tuleb maksta 350 krooni. Kohe ahju panna kõlbavate kuivade küttepuude ruumimeetri eest tuleb välja käia 430 krooni. Toivo sõnul tõuseb küttepuude hind lähitulevikus veelgi.

“On tõsi, et ega küttepuud nii väga lihtne saada olegi, pakkujaid on üsna vähe. Puu hinna ajab üles aga see, et toore ? kas metsaraieluba või palk ise maksab palju. Ei ole ju mõtet müüa küttepuud selle hinna eest, mille eest seda ise ostad ning tööd oma lõbuks teha,” kommenteeris ettevõtja.

Suur osa küttepuust läheb ka ekspordiks, nii müüb Toivo puid ka Eestist välja. Kohalikul turul müüb ettevõtja küttepuid põhiliselt Jõgeval ja selle lähiümbruses, sest vedu on kallis.

Kui transpordi eest maksab klient, läheb see nii kalliks, et ta enam ei osta, ise aga ettevõtja ka selle eest maksta ei suuda.

Põltsamaa küttepuumüüja, kes oma nime avalikustada ei tahtnud, märkis, et võimalikud kliendid leiavad neid üles ajalehekuulutuse kaudu. Tema sõnul müüvad nad 50 sentimeetri pikkust nii toorest kui märga lõhutud lepapuud. Toore puu ruumimeetri eest tuleb Põltsamaal ja selle lähiümbruses maksta 280 krooni, kaugemalt tellijatele lisandub kohaletoomisel käibemaks. Kui tellida Põltsamaalt küttepuud Jõgevale, tuleb kliendil lisaks veo eest tasuda kakssada krooni. Kuiva puu hind on aga 400 krooni ruumimeeter.

Müüja märkis, et ostjaid on päris palju ja huvi suur, nii tuleb puukoorma saabumist oodata umbes nädal. “Päris kõiki tellimusi me ei jõuagi täita,” ütles ta. Keskmiselt kulub ühe eramu kütmiseks talveperioodil 15-20 ruumimeetrit puid, kahe-kolmetoalise ahiküttega korteri kütmiseks 10-12 ruumimeetrit.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus