Kutselised lõpetasid, vabatahtlikud alustavad

Eile hommikul Palamuse päästekomandos vahetuse lõpetanud Rauno Juht ja Jüri Ala tõdesid, et valvekord kulges rahulikult, ainult et valvet üle anda polnud enam kellelegi: eilsest on Palamuse kutseline päästekomando suletud. Samades ruumides alustab aga kohe tööd vabatahtlik komando.

Kella kaheksaks hommikul, kui kutselise komando viimane vahetus oma töö lõpetas, tulid komandohoone juurde ka kõik teised Palamuse komando päästjad, samuti Päästeameti Lõuna päästekeskuse ja Jõgevamaa päästepiirkonna esindajad ning vastasutatud MTÜ Palamuse Pritsumehed liikmed. Erandkorras mõneks hetkeks käima pandud sireen kuulutaski ühest küljest kutselise komando töö lõppenuks ja vabatahtliku komando töö alanuks.

Lõuna päästekeskuse juht Margo Klaos ja Jõgevamaa päästepiirkonna juhataja Jüri Alandi tänasid suletud komando liikmeid tubli teenistuse eest ning avaldasid heameelt selle üle, et vabatahtlik komando on kohe valmis kutselise komando ülesanded üle võtma.

“Viiest Lõuna-Eesti paigast on Palamuse ainus, kus vabatahtlik komando on kohe valmis kutselise komando pooleli jäänud tööd jätkama,” ütles Margo Klaos.

Töötuks ei jää

Töötuks ükski Palamuse komando kümnest mehest ei jää, vaid kõik jätkavad päästjatööd Jõgeva, Tabivere või Mustvee komandos. Suletud komando viimane pealik oli juba veebruarikuust põhikohaga Jõgevamaa päästepiirkonna operatiivkorrapidaja.

Enamik Palamuse komandos tööl olnud kutselisi päästjaid on valmis töövälisel ajal kaasa lööma ka vabatahtlikus komandos. Nendega on liitunud mujal töötavaid Palamuse taustaga päästjaid ning sootuks teiste alade inimesi.

“Vabatahtliku komando nimekirjas on praegu 29 meest,” ütles selle pealik Margus Kaasik. “Neist kakskümmend on praegused või endised kutselised päästjad, üheksa muude alade inimesed. Viis neist on juba väljaõppegi saanud, teisi on vaja veel koolitada.”

“Palamuse komando on kogu aeg olnud näide riikliku struktuuri ja omavalitsuse heast koostööst,” ütles Jüri Alandi. “Komando on tegutsenud vallale kuuluvates ruumides ja vald on komandole oma sõpruspiirkondade kaudu ka tehnikat muretsenud. Vabatahtliku komando moodustamisel on vallal samuti oluline roll olnud.”

“Palamuse komando ligemale kahekümne tegutsemisaasta jooksul on tänu siinsetele päästjatele hulk raha ja mõnedki inimelud alles jäänud,” ütles Palamuse vallavanem Urmas Astel.

Raha napib

Tuleviku kohta ütles Urmas Astel, et vabatahtliku komando tarvis on hoone, masinad ja mehed küll olemas, ent raha oleks riigi poolt antavale veel kõvasti juurde vaja. Riik toetab vabatahtliku komando loomist 5000-eurose stardirahaga. Edaspidi võib komando arvestada 3050-eurose toetusega aastas, millele lisandub 575 eurot kummagi auto ülalpidamiseks ning väike toetus isikkoosseisu koolitamiseks. Ka väljasõidud saavad tasustatud.

“See raha ei võimalda siiski komandot nii ülal pidada, nagu me tahaksime, st tagada komando kohest reageerimist,” ütles Urmas Astel. “Lootsime rahalist toetust leida naabervaldadelt, kust meie komandole rohkem väljakutseid on tulnud, aga kolmest kaks ütlesid vähemasti esialgu ära.”

Palamuse vabatahtlik komando alustab valveid siis, kui Päästeamet on nende valduses olnud Palamuse vallale kuuluva tehnika tagastanud ning vald selle omakorda MTÜ Palamuse Pritsumehed käsutusse andnud.

“Paberite vormistamine võtab ehk veel mõne päeva aega, siis saame valveid alustada,” ütles Margus Kaasik. “Vähemasti esialgu peaks häirekeskus meid välja saatma hakkama ainult oma valla piiridesse.” 

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus