Kuti harjutab iseseisvat elu

Sadalas tuntud motomatkaja Igor Ellissoni kodus talvel kostil olnud noor toonekurg Kuti lasti üleeile vabadusse. Mitu kuud koduks olnud paigast kurg siiski kohe lahkuma ei kiirustanud: veel eile võis teda mõnisada meetrit eemal põllul kõndimas näha.

</p>

Igor Ellissoni kodu lähedale ilmus tokerdanud sulestiku ja õnnetu olemisega lind möödunud aasta oktoobri lõpus, kui tulid esimesed külmad ja sadas maha esimene lumi. Mingil põhjusel polnud noor lind koos liigikaaslastega lõunasse lennata jaksanud ja siinmail oleks teda looduses tabanud kindel hukk.

Kui metsloomade turvakoduga kontakteerumine positiivset tulemust ei andnud, otsustasid Igor Ellisson, tema elukaaslane Külli Juhkam ning kohaliku krossiraja hooldajad Kristo Raudsepp ja Andres Labe kure oma hoole alla võtta. Linnu ajutiseks eluasemeks sai üks väiksem ruum Igori garaažis, kus püüti keskkonnaameti spetsialistide soovitusel hoida nullilähedast temperatuuri. Kurge toideti põhiliselt räimedega. Et linnu sugu polnud teada (ja pole teada praegugi), pandi talle nimeks Kuti: see sobib hädapärast nii “poisile” kui ka “tüdrukule”.

Kureklubi

Kui talve elas lind üsna rahulikult üle, siis soojade ilmade saabudes hakkas ta rahutumaks muutuma ja garaažis isegi väikseid lennuharjutusi tegema. Üleeile otsustatigi Kuti vabadusse lasta. Tiivulise “allüürniku” toimetas tema ajutisest elupaigast välja harrastusornitoloog Tiit Gorinov, kes on elu jooksul rõngastanud enam kui tuhat kurge. Ka Kutile pani ta aprilli alguses rõnga jalga, nii et üleeile kohtusid nad juba teist korda.

Kurge tulid iseseisvasse ellu saatma Sadala kooli esimese klassi õpilased koos klassijuhataja Angela Saksinguga, kes end mõnusalt kureklubiks nimetasid. Selgus nimelt, et Sadala külje all põldudel uidanud kurg oli sügisel silma jäänud ka selle klassi lastele ning nemadki olid linnu saatuse pärast muret tundnud.

“Ka meie püüdsime paari kohta helistada, ent meile öeldi, et las see kurg jalutab pealegi,” ütles Angela Saksing. “Hakkasime siis kurele kodudest püütud hiiri viima ja lõpuks ostsime lihagi, aga just siis, kui tahtsime talle liha pakkuda, oli ta ühtäkki kadunud. Pärast saime Vooremaa vahendusel teada, et ta on Igor Ellissoni juurde kostile võetud.”

Üleeile saabusid “kureklubi” lapsed Igori juurde, kaasas samal hommikul joonistatud vahvad kurepildid ning tänukiri Igorile, ta perele ja abilistele Kuti aitamise eest.

Loodusõpetuse tund

Kui Tiit Gorinov oli enne kure lahtilaskmist arvanud, et lind hakkab esialgu kõndides eemalduma ja üritab alles seejärel lendu tõusta, siis tegelikult sai Kuti kohe tuule tiibadesse. Tõsi, peatselt maandus ta sajakonna meetri kaugusel põllule. Järgmised katsed lendu tõusta tal kohe ei õnnestunudki, ent selles polnud ju ka midagi imelikku: terve talve siseruumis viibinuna tuli tal nüüd ju sisuliselt uuesti lendama õppida.

“Kureklubi” lastele kujunes aga külaskäik Igor Ellissoni juurde omamoodi loodusõpetuse tunniks. Tiit Gorinov oli nimelt kaasa võtnud väikese kollektsiooni linnumune ja lindude märgistamiseks kasutatavate metallrõngaste näidiseid. Kõigi suureks üllatuseks selgus, et kure muna on linnu suurust arvestades üsna väike, luige munast kõvasti väiksem ja väiksem hane munastki.

Kuti talvise talitaja Andres Labe sõnul polnud lind eile hommikukski oma talvekorteri juurest väga kaugele liikunud. Öö oli ta veetnud elektriposti otsas, päeval nähti teda jälle põllul kõndimas, ent sedakorda teisel pool teed. Lootust siiski on, et temast saab tulevikus tavaline metsik toonekurg.

“Ma küll ükskord öösel nägin unes, et oli sügis ning Kuti tuli, naine ja kaks last kaasas, jälle talveks toitu ja ulualust küsima, ent loodan, et see oli tõesti ainult unenägu, mis kunagi tõeks ei saa,” ütles Igor Ellisson.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus