Mirjam Sepp, Jõgeva Gümnaasiumi VII klassi õpilane:
?Usun, et mu suvine koolivaheaeg tuleb teguderohke. Kavatsen käia rohimas ja maasikaid korjamas, mul on juba mitu suve kindel töökoht. Tahan olla ka vanaema seltsis ja teda aiatöödel abistada. Loodan päikeselist suve, siis saab palju ujuda. Vahel on vaja ka vihma, muidu tuleb põud ja ikaldus. Loomulikult kavatsen ka suvel klaverit mängida, kuna õpin viimast aastat lastemuusikakoolis. Suveplaan sõltub ka sellest, palju raha ma teenin. Suvi saab kiiresti otsa, koolivaheaeg kaob märkamatult. Arvan, et koos perega saan Eesti läbi rännata, välismaale minekut veel ei tea.?
Marika Prave, kolme lapse ema:
?Peres on mitu kooliskäijat ja konkreetsed plaanid saavad paika alles jaanipäeval, kui vanemad lapsed ja abikaasa, kes on kooli juhtimisega seotud, õppetööst priiks saavad. Kindlasti on plaanis spordilaagrid ja tütrel tantsustuudio laager. Siis saab edasi vaadata, millisesse puhke- ja vaba aja veetmise laagrisse veel minna. Minu kooliajal olid laste töö- ja puhkelaagrid ning õpilasmalev. Suved olid sisustatud, sai omaealistega koos oldud ja puhatud ning väikest taskuraha teenitud. Nüüd napib selliseid laagreid ja lastel kaob tööharjumus. Muidugi, ka nüüd on mitmeid laagreid, aga need on juba oma rahakoti peal.?
Lauri Laanson, põhikooli lõpetaja:
?Kõigepealt on vaja kool lõpetada, siis lähen maale vanaema juurde. Seal sõbrad juba ootavad, et saaks koos ujuda, jalgpalli ja korvi mängida. Sõidame jalgrattaga, käime pidudel. Osa päevi kulub ka Tallinna kooli sisseastumiskatsetele, motokokkutulekul tahan samuti käia. Noortel on suveks töökoha saamine Jõgevamaal raske, nii et koolivaheajal jääb mul küllalt palju vaba aega. Isa on mul kaugesõidu autojuht, tahan sõita välismaale kaasa, nüüd on aega maailma vaadata. Kui õnnestub, tahaksin osta endale mõne vanema mootorratta, et oleks põnevam ja et liikumisvõimalused laieneksid. Koolilõpu ja vaheaja tähistamiseks saigi juba uus soeng tehtud.?
Janek Lihtmaa, kutsekooli õpilane:
?Kool kestab veel 18. juunini, siis lähen kindlasti tööle, sest raha on vaja teenida. Töösaamine pole kuigi kerge, aga tööd tuleb otsida, küll siis leiab. Eelmisel suvel olin samuti tööl, vaheaeg ongi ainuke teenimise aeg, talv kulub ju koolile. Oma raha on vaja, sest tahad ikka mööda ilma ringi liikuda ja üritustel käia. Piletid pole kuigi odavad, aga kui on midagi head, tuleb minna. Sel suvel tahan tööl olla nii kaua kui võimalik, uue kooliaasta alguseni. Vaba aega jääb küll ainult nädalavahetuseks, kuid eks töömehe eluga tuleb tasapisi harjuda. Eestist kaugemale minek läheb kulukaks, välismaal käimisest mõtlen alles siis, kui kool läbi.?
Ain Kiis, riigiametnik:
?Noorem tütar ja õpetajast abikaasa saavad tunda suvevaheaja mõnu. Mina omal nahal vaheaega hästi tunda ei saa, sest pean suvel tööl olema. Ühisteks väljasõitudeks nädalavahetused siiski jäävad. Kui vähegi võimalust, peaks linnalaps suveks maale minema. Seal jätkub ikka tööd, praegu on kasvõi rohimist palju. Ma käisin koolipoisina kõplamas, olin kolhoosis isegi karjapoiss, suuremana sain abiliseks töökojas. Ei minul lastud kusagil linnas niisama uidata. Nüüd ei taheta alaealist eriti tööle võtta, tööseadusandlus ja muud hädad, kuid lastele oleks vaja tööd ja teenimisvõimalust. Omateenitud raha on ikka midagi muud kui kodunt saadud.”
Liis Virkunen, Lustivere kooli õpilane:
“Läheme moekooliga treening- ja puhkelaagrisse Saaremaale. Olen seal varemgi käinud, väga äge koht. Ei tea, kas ma tänavu merre ujuma lähengi, sest soolane vesi mulle just ei meeldi. Rahvatantsurühmaga sõidame Tallinna, plaanis on olla oma klassiga ka mitmepäevases telklaagris. Suvel tahaks puhata, aga taskuraha on ka vaja. Kavatsen tööle minna, kuigi pakkumisi veel ei ole. Eelmisel suvel korjasin viljapõldudelt tuulekaera, sai natuke teenistust. Koduaias on ka kitkumist, see töö ongi minu teha, sest noorema venna suvi kulub jalgpalli mängimisele. Vaheajasoove on mul palju, loodan, et need pika suvega ka täituvad.”
Küsitles ja pildistas ARDI KIVIMETS