Kursi kirikumõisa muuseumis on Sadam Husseini sõduri paraadmüts

EELK Kursi koguduse õpetaja Sulev Sova sõnul kinkis Kursi kihelkonna maadel elav mees muuseumile kõrbemundri ja mütsi, mida ta kandis missioonil Iraagis. Pastor Sova näitas ka punast baretti, mis sama mehe toodud. ?See on Sadam Husseini armee paraadvormi müts, mida liitlasväed on rohkesti ?sõjasaagiks? kaasa korjanud. Mütsi põhjas on araabiakeelne kiri, küllap ülistus Allahhile,? märkis Sova.

Ajaloohuviline kirikuõpetaja Sulev Sova ja tema abikaasa pastoraadi perenaine Alikee Kubi on muuseumitoa sisustanud mitmete diktatuuride sümbolitega. Laes ripuvad nii nõukogude punalipp kui ka natsliku Saksamaa haakristiga lipp. Kui nüüd Husseini armee punamüts juurde arvata, saavad Kursi pastoraadi muuseumis kokku kolme diktatuuririigi sümbolid.

?Arvestades Eesti ajaloo omapära, on meie muuseumis esemeid, raamatuid ja dokumente, mis on seotud diktatuuride, sõdade ja vägivallaga. Selliseid eksponaate uurivad külastajad ikka huviga. Olles kirikuõpetaja, püüan muuseumis ennekõike tähelepanu juhtida sellele, mis tutvustab inimeste rahulikku igapäevast elu, muu hulgas üksteise toetamist ja abistamist,? ütles Sulev Sova.

Ta näitas anumat, millega kunagised Kursi maanaiste seltsi liikmed annetusi kogusid. Muuseumis on mitmeid materjale, mis annavad ülevaate kirikuga seotud haridusloost, kirikuõpetajate ja köstrite tegevusest inimeste harimisel ja kasvatamisel. Samuti eksponeeritakse ka kirikuveini pudeleid. Kui Sulev Sova on Kursi kalmistult leidnud ristidelt lahti tulnud vanaaegseid vasksilte lahkunu nime ja piiblitsitaadiga, on ta needki muuseumi toonud.

?Vastasel juhul viiakse sellised asjad prügimäele või satuksid metallikogujate kätesse,? lausus kirikuõpetaja.

Muuseumis saab näha ka tükke pastoraadimaja vana ahju kividest. ?Seda kivide värvi kutsutakse Põltsamaa siniseks,? teadis Sulev Sova öelda. Üheks haruldasemaks eksponaadiks nimetab ta aga laegast, mis möödunud aastal keldrist välja kaevati. Huvi pakuvad kunagise pastoriproua tellitud moeajakirjad.

?Giiditööks peame pidevalt valmis olema nagu palgalised muuseumitöötajad. Inimesi käib meil iga päev. Näiteks tulevad eksponaate uudistama Puurmani Keskkooli ja Saduküla Põhikooli õpilased ja õpetajad. Vähemalt kord aastas on Jüri Kuuskemaa Kursi toonud kunstiajaloost huvitatute seltskonna,? rääkis pastoriproua.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus