Kursi jahiloss ootab krahve ja krahvinnasid

Puurmani vallas tegutsev Kursi jahiloss on Alikee Kubi eestvõttel lõpuks avatud ning pika ajalooga maja ootab külastajaid. Kursi jahiloss läks praeguse omaniku kätte 1999. aastal. Tolleks hetkeks oli maja endiste elanike elukommete tõttu väga tugevasti kannatada saanud.

Iga algus on raske. Alikee Kubi sõnul oli tegu mahakantud majaga. “Ma olen siin väga madalalt alustanud,” lausus perenaine. Maja remont on olnud keeruline, jahilossi taastamine nõuab palju aega ja raha ning selle kallal töötavad inimesed peavad olema oma tööle pühendunud.

“Valesti ei lähegi niivõrd tahtlikult, vaid pigem seetõttu, et originaal on niivõrd keeruline. Tänapäeva puusepale võib see raske olla ja siis lähebki valesti,” tõdes ta. Praegu on suudetud jahiloss taastada, siiski nõuab maja veel palju tähelepanu.

Seina- ja klaasimaalid on loonud kunstnik Albert Gulk. Suuremas saalis olevatele seinamaalingutele kulus kolm nädalat ning kunstnikul ei olnud selle aja jooksul ühtegi puhkepäeva. 

Külastajatele avatud

Maja ootab juba külastajaid. Nad saavad huvitava hoonega tutvuda, kohvikus pakutakse ka kohvi ja jäätist. “Meil käib praegu rohkem vaatajaid, aga küll neid kohvikukliente ka tuleb,” oli Alikee kindel.

Jahiloss pakub külastajatele vanade aegade hõngu. “Trepp, mis üleval asuvatesse tubadesse viib, läheb nagu muinasjutus üles torni,” kirjeldas naine maja olustikku. Inimesed, kes majaga tutvuma tulevad, saavad osa selle ajaloolisest miljööst ja puhkavad end siin linnakärast välja.

“Kõiki koheldakse siin vähemalt nii, nagu teenijatüdrukud omal ajal kohtlesid krahvinnat. Et inimesed tõepoolest ennast hästi tunneksid, see on minu eesmärk,” rõhutas perenaine.

Jahilossis on plaanis korraldada kontsertidesari. Esimesena astus siin 16. juulil üles Viljo Tamm. Ka järgmised kontserdid tulevad erilised. “Inimene kõnnib siin ja saab artistiga suhelda,” lubas Alikee.  

Tubades on tunda vanade aegade hõngu

Toad on kõik kujundatud vanaaegses stiilis, et lossi eripära  rõhutada. Mugaval klaasverandal on mõnus istuda siis, kui ilmad külmemad ja läbi klaasi paistev päike ruumi parajal määral soojendab. Administraatori töölaua juures fuajees võib näha huvitavat kasti, mis on jahilossiga üheealine.

Veel leiab alumisel korrusel sviidi ja toa, millel on salapärane nimi „Mr.X“. Sellest toast avaneb vaade aeda, kus kasvavad roosid, mis majaprouale endale väga meeldivad. Alumisel korrusel on kuuma ilmaga mõnusalt jahe, ülemisel korrusel on aga veidi palavam, sest seal on madalamad toad. Trepist üles minnes leiabki talve, kevade, suve ja sügise toad. Majatiivad on  vastavalt igale aastaajale ka kujundatud. Üleval asuvad veel lastetuba ja väike palvetuba, mida ei ole jõutud veel sisustada. 

Elu lossiga samas rütmis

Alikeed ennast on mõisad terve elu köitnud. “Mul lausa hing laulab, kui ma mõne mõisa juurde jõuan. See on lapsest peale nii. Ma olin väike tüdruk, kui nägin Sangaste lossi  ja imetlesin seda nii, nagu oleksin kord kaotatud kodus. See kõik on midagi eriskummalist,” jutustas naine.

Alikee on jahilossiga ühes hinganud ning nüüd leiab, et kui ta oleks ehk teadnud, et see töö nii raske ja keeruline on, siis ei oleks ta üldse alustanudki. “See on olnud nagu täiesti kolgata tee mõnes mõttes, aga nüüd on ta siis valmis ja ma olen õnnelik. Ma palun ainult endale vastupidamist, et ma saaksin siia hea meeskonna,” võttis naine oma eesmärgid lühidalt kokku.

Kursi jahiloss

*Krahv Mannteuffelile  on kuulunud jahiloss aastast 1888

*Maja peidab endas põnevaid arhitektuurilisi lahendusi, alates graniidist vundamendiga ning lõpetades “tiivakeste” topeltakendega ja justkui uudistavalt metsa poole vaatavate vintskappidega

*Ainulaadsed on ka maja räästaaluseid kaunistavad puitpitsid ja originaalsed väljaulatuvad sarikaotsad
*Majas on restoran “Zum Mannteuffel”

*Kollane muusika- ja konverentsisaal

*Eksootiline jahisaal

*Rohked klaasimaalingud  seintele, ustele ja akendele tegi Kursi Koolkonda kuuluv kunstnik Albert Gulk

i

GERTU VÕSU

blog comments powered by Disqus