Scandi Flooris valmistatud liimpuidust valmistatakse konteinerite ja treilerite põhju. Kogu ettevõtte toodang läheb Taani Scandi Floor APSi, kust 80 protsenti müüakse edasi Hiinasse sealsetele konteinerite tootjatele ja 20 protsenti Euroopasse.
Taanist osteti kasutatud tehase sisseseade. Tänavu 20. jaanuaril töötas tehas viimast päeva Taanis, seejärel seadmed demonteeriti ja toodi Eestisse. Juba 31. märtsil oli liin uuesti Kuristal üles pandud ning tehti esimene proovikäivitus.
Ühes vahetuses kuni 15 töötajat
Esimene plaat valmis kuu aega tagasi, proovitootmise käigus püüab firma seadmed taas tõrgeteta tööle saada. Vajadusel tuleb tsehhis veel midagi ümber ehitada.
Peagi hakkab Scandi Flooris kahes vahetuses tööle 20 inimest, lisaks viis inimest kontoris. Ettevõtte juhi Kristjan Prantsi sõnul peaks tulevikus ühes vahetuses töötama kuni 15 inimest. Kolmanda vahetuse töölepanekut Scandi Floor Eesti lähiajal ei plaani, kuigi omanikud seda võimalikult kiiresti sooviksid.
“20 inimest käis Taanis väljaõppel, kellest 10 asus tööle Eestis. Ülejäänud leidsime ajalehekuulutuse peale. Kohale tuli 50 inimest, välja valisime nendest kümme, tõenäoliselt saab nende hulgast veel mõned tööle võtta. Kuu aja jooksul on kolm inimest omal soovil lahkunud,” rääkis Prants.
Tema hinnangul on peagi veel vaja tööle võtta viis inimest, siis saab tootmismahtu oluliselt suurendada. “Kui kõik korralikult tööle hakkab, alles siis saab kolmanda vahetuse töölepanekust rääkida,” märkis Prants.
Kogu toore Lehtpuutöötlemise ASi saeveskitest
Kurista Saeveski müüs Scandi Floorile ühe oma tootmishoone, millele tegi juurdeehitise Viljandi Metalliehitus. Ülejäänud ehitustööd tegi Duko Ehitus.
Kogu toore tuleb enamasti Kuristalt ja teistest Lehtpuutöötlemise ASi saeveskitest. Kristjan Prants lausus, et Eestis on näiteks kulutused elektrile Taaniga võrreldes kolm korda väiksemad. “Väiksem on ka palgakulu. Ettevõttele on muidugi suur vahe, kas toota Taanis või Eestis, sest ettevõtte maksud on Lääne-Euroopas tunduvalt suuremad kui meil,” nentis Prants.
Scandi Floor Eesti peaks täisvõimsusel tööle hakkama tänavu juulis-augustis.
LISALUGU
Kurista Saeveski investeerib tänavu 8,8 miljonit krooni
Kurista Saeveski on käesoleval aastal investeerinud juba 8,3 miljonit krooni, millest 6,8 miljonit kulus kuuekambrilisele puidukuivatite kompleksile, 1,5 miljonit uuele katlamajale. 0,5 miljonit kulus puidujäätmete hoidla rajamiseks.
6-kambriline Austria firma Mühlböck kuivatikompleks mahutab korraga 450 m3 märga lehtpuu saematerjali.
“Järeltöötleja ehk Scandi Floor vajab kuiva saematerjali, seetõttu tuli meil investeerida kuivatikompleksi,” märkis Kurista Saeveski juhatuse esimees Enn Kangur.
Kurista Saeveski on sellel kevadel oma töömahtu suurendanud poole võrra, kui oma võimsustest väheks jääb, ostetakse saagimisteenust ka teistelt saeveskitelt.
Mullu saagis Kurista Saeveski umbes 8 000 tihumeetrit lehtpuupalki. Tooraine pärineb valdavalt Eestist, Venemaalt ja Valgevenest veetakse sisse umbes kümnendik vajaminevast palgist. Kurista Saeveski omanik on Lehtpuutöötlemise AS.
HELVE LAASIK