Kuremaal rõhutati Naiskodukaitse rolli püsiväärtuste hoidmisel

Möödunud laupäeval toimusid Kuremaa lossis Naiskodukaitse 88. aastapäeva pidustused. Isamaalisel sündmusel tõsteti esile organisatsiooni panust nii Kaitseliidu koostööparterina kui ka iseseisva riigi ja rahvusliku identiteedi tugevdamiseks vajalike püsiväärtuste hoidjana ja tugevdajana.


Naiskodukaitse sünnipäeval oli vanimaks osalejaks Pärnumaa ringkonna auliige, 95aastane Elfriede Laidvee. “Astusin Naiskodukaitse liikmeks kuueteistkümne aastaselt. Iseäranis hästi on meelde jäänud auvalves seismine Konstantin Pätsi ausamba avamisel riigipea sünnikodus Tahkurannas 1939. aastal,” meenutas eakas daam.

Liikmeskond suureneb 

Naiskodukaitse esinaise ülesannetes olev Ave Proos tsiteeris aastapäevakõnes organisatsiooni Pärnumaa ringkonna kunagise juhi Helene Johani artiklit ajakirja Kaitse Kodu! Naiskodukaitse erinumbris.

“Suured inimesed üheskoos loovad suure rahva, kes on suur mitte ainult oma vaimult, vaid ka tegudelt. Selles on suur vastutus kanda Eesti naisel, kellel on piisavalt jõudu ja armastust, mis vajab vaid õiget töösse rakendamist. Kui mõelda nendele sõnadele kaasajal, siis julgen öelda, et muutuvad ajad ja kombed, kuid põhiväärtused ei muutu.”

Peol toimunud usutluses märkis Proos, et Naiskodukaitse pakub oma liikmetele võimalust osaleda riigikaitses nendele kõige sobilikumal ja paindlikumal viisil. “Meie naised tulevad toime õppustel metsas ja ka relva käsitsemisega. Samas täidame ülesandeid väga erinevates tahkudes ja teemadel. Naiskodukaitsja ei tohi kunagi unustada, millisesse organisatsiooni ta kuulub.”

Proosi sõnul on hea tõdeda, et organisatsiooni liikmete arv suureneb pidevalt. “Paljud naised tunnevad, et Kaitseliitu astunud meeste kõrval on ka nende kohus oma riiki hoida ja kaitsta,” ütles organisatsiooni eestvedaja.

“Minu kodukandis Pala vallas on Naiskodukaitse mõjul aatelisus ja isamaaline vaimsus oluliselt kõrgem,” lausus Naiskodukaitse Põhja-Tartumaa  jaoskonna aseesinaine Margit Soieva.

Kaitseliidu ülem, brigaadikindral Meelis Kiili toonitas aastapäevakõnes naiskodukaitsjate äärmiselt tugevat kohuse- ja vastutustunnet. “Kui mõnele sündmusele ennast registreeritakse, siis seal ka osaletakse. Tänuväärne on olnud ka organisatsiooni tegevus demokraatiat ja iseseisvust kaitsva Ukraina toetamisel ja relvastatud konflikti tõttu kannatada saanud ukrainlaste abistamisel,” märkis ta.

Kokkutulnuid tervitas ka Kaitseliidu küberkaitseüksuse pealik Andrus Padar, kelle sõnul on naiskodukaitsjatel pontentsiaali panustada sellessegi valdkonda.

“Naiskodukaitsjatega võime alati arvestada. Nad on tublid paljudel elualadel ja paistavad  iseäranis silma pidulikel sündmustel,” ütles Kaitseliidu Jõgeva maleva pealik major Mati Kuusvere.

“Eestimaa koosneb kodudest ja peredest. Ühe üksmeelse ja tugeva pere moodustab ka Kaitseliit koos Naiskodukaitsega,” ütles sünnipäevapöördumises Jõgeva maavanem Viktor Svjatõsev, kes on ka Kaitseliidu Jõgeva maleva pealiku abi. Ta andis Jõgevamaa tunnusmeened Naiskodukaitse Jõgeva ringkonna esinaisele Heli Palgile ning Jõgeva ringkonna avalike suhete grupi juhile ja Jõgeva jaoskonna esinaisele Triinu Küünlale.

Kodutütarde nimel pöördus vanema sõsarorganisatsiooni liikmeskonna poole ühenduse Jõgeva ringkonnavanem Leina Kreek.

Aastapäevapeod ajaloolistes hoonetes

“Ajalooliste ja kultuurilooliste paikade tutvustamiseks on Naiskodukaitsel traditsioon tähistada aastapäevi mitte tänapäevastes, vaid vanaaegsetes hoonetes. Meie valisime selleks paigaks kauni Kuremaa lossi,” märkis organisatsiooni Jõgeva ringkonna esinaine Heli Palgi. Tema sõnul paistavad meie maakonna naiskodukaitsjad järjest rohkem silma erialarühmades, milleks on side- ja staabitöö, meditsiini, avalike suhete ja toitlustamise valdkond. “Iseäranis palju kiitust oleme kuulnud oma teadmiste ja oskuste kohta välikokanduse alal,” tõi ta esile.

Erukindral ja riigikogu liige Ants Laaneots ütles naiskodukaitsjate poole pöördudes, et arvestades praegust Eesti rahvaarvu vähenemist, oleks maa põlisrahvuse püsimajäämiseks vajalik, et iga eesti naine sünnitaks vähemalt kolm last. “Mõistagi on selleks vaja traditsioonilisi pereaateid hindavaid mehi, kes tahaksid ja suudaksid vastutada nii oma naise kui ka laste käekäigu eest,” ütles kauaaegne kaitseväelane.

Kuremaal peetud Naiskodukaitse aastapäevapeole oli oma väikese pojaga tulnud ka praegu lapsehoolduspuhkusel olev organisatsiooni esinaine Airi Tooming. “See on minu kolmas laps. Eks  ma püüan naiskodukaitsjana kodude tugevdamiseks ise eeskuju anda,” lisas tubli pereema.

Naiskodukaitse sünnipäevapidu juhatas kaitseliitlane Hardi Perk, meeleoluka kontserdi andis Maarja- Magdaleena meesansambel Liia Koortsi juhendamisel.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus