Kuremaal mängitud kabe MK-etapi võitis Guntis Valneris

Pühapäeval jõudis Kuremaa lossis lõpule nädala kestnud maailmakarika etapp 64ruuduses kabes. Turniiri „Jõgeva 2018” võitis Läti suurmeister Guntis Valneris, kellele on see üheksandat korda toimunud Jõgeva igasuvisel kabeturniiril kuues võit.


Tugevakoosseisuline Jõgeva turniir kulges pingeliselt viimase minutini, kuid teenitud esikoht kuulus Guntis Valnerisele (15 punkti), kes asus liidrikohale kohe avavooruga ega loovutanud seda positsiooni lõpuni. Turniiri eel oli Valneris tagasihoidlik ja ennast esikohale ei pakkunud. Pealegi oli ta koefitsiendi järgi tugevuselt neljas mängija, kuid võidu tõi talle stabiilselt tugev mäng läbi turniiri.

„Olen isegi oma edust veidi üllatunud, sest 64ruuduses kabes ei ole ma nii tugev kui 100ruuduses,” ütles Valneris. „Samas suutsin tugevate vastastega kindlalt mängida ja ei komistanud.”

Ühe punktiga edestas lätlane tänavuse turniiri suursoosikut, valgevenelast Andrei Valyuki.  „Valneris kavaldas mind seekord üle, kuid eks järgmisel aastal saan teha vigade parandust,” kommenteeris Valyuk oma allajäämist.

Valnerisele ja Valyukile järgnes juba kahe punktiga maha jäänud leedulane Arunas Norvaishas (12 punkti). Sama palju punkte kogusid veel kolm kabetajat, kelle koefitsientide süsteem reastas järgmiselt: Andrius Kybartas (Leedu), Andrei Kalachnikov (Venemaa) ja Gennady Shapiro (Saksamaa). Viimase tulemus oli seda hinnatavam, et Shapiro sattus kohe avapäeval haiglasse, kuid sai Jõgeva arstidelt head abi ning tänu turniiri korraldaja Ülar Poomi abivalmidusele oli tal võimalik edasi mängida.  

Eestlaste parim Uutma

Eestlastest tegi parima tulemuse Arno Uutma, kes sai 11 punktiga kaheksanda koha.  Sama punktide arvuga järgnesid talle Andrus Tull ja Argo Unnuk.

„Võin kindlasti rahul olla, sest mängin kabet ikkagi igapäevase töö kõrvalt. Eespool olijad on elukutselised,” sõnas Uutma. „Kuna mängin aastas tavaliselt kolm tugevat turniiri, siis jääb puudu stabiilsusest. Vaja oleks rohkem mängupraktikat tugevate vastastega, kuid selleks pole lihtsalt aega.”

Parim Jõgevamaa kabetaja oli Uno Plakk, kes kogus 10 punkti, mis andis 14. koha. Kaljo Siimer ja Urmas Paluoja said mõlemad kokku 9 punkti. „Ei ole viga. Tegemist oli palju. Võis enam-vähem rahule jääda,“ kommenteeris Plakk, kes astus vastamisi ka Guntis Valnerisega.

Tänavusele turniirile tuli võistlejaid esmakordselt ka Saksamaalt ja Ameerika Ühendriikidest. Viimasest pärit Ed Pergament teenis 10 punkti ja võttis sellega 16. koha. Enne viimast vooru oli mees üdini positiivne. „Viimati olin Eestis 30 aastat tagasi, aga esimest korda olen Kuremaal. Siin on ilus loodus, kõik on suurepärane,“ kiitis Pergament, kes lendas võistlusele New Jersey osariigist. „IDFi president Vladimir Langin rääkis mulle võistlusest,“ selgitas Pergament, kuidas ta Kuremaal toimuvast kuulis. „Ma ei ole 34 aastat kabet mänginud. Viimati mängisin siis, kui olin 17 aastane. Otsustasin tagasi tulla ja võistelda. Mul on nüüd rohkem aega ja äri on ka stabiilsem,“ rääkis võistleja.

Veteranide esikoht Saksamaale

Veteranide arvestuses võitis turniiril 11. koha saanud Alexander Bleicher (Saksamaa) 11 punktiga. Harkovist pärit ja viimased 18 aastat Saksamaal Baden-Badenis elav Bleicher oli tulemusega väga rahul. „See oli väga õige valik, et siia mängima tulin. Eestis olen kunagi ammu käinud, kuid siin mitte. Kui võimalust on, tulen järgmisel aastal tagasi,” lubas Ukraina juurtega Bleicher.

Turniiri noorima võistleja oli Elvast pärit 10-aastane Keir-Christian Sugul, kelle pühendumusest räägib tõsiasi, et noormees sõitis igal hommikul koos vanematega kodunt Kuremaale. „Ma olen käinul Bulgaaria EMil ja võitsin seal seitsmenda koha,“ sõnas poiss, kes on saanud kabepisiku vanaisalt.

„Vanaisa hakkas mulle kabet õpetama ja mulle tundus, et see mäng on hästi äge. Hakkasin järjest harjutama ja harjutama ning läksin Eesti meistrivõistlustele, seal läks mul päris hästi,“ rääkis noorim osaleja. Ka Kuremaa jättis talle sügava mulje, just ilusa looduse poolest.

Temaga kaasas olnud vanemate sõnul käivad nad võistlemas nii palju, kui on vähegi võimalik. „Kuniks huvi on, tuleb toetada,“ sõnasid nad. Enne viimast vooru panid vanemad Keir-Christianile südamele, et mängida tuleb oma mängu ning kiirustada ei tohi. „Tuleb vaadata, miks vastane just nii käis ja mida ta sellega mõtleb,“ selgitas isa.

Turniiri peakorraldaja Ülar Poomi sõnul läks kogu turniir hästi. „Selles mõttes on lihtsam, et see on üheksas turniir, midagi teistmoodi polnud, võib-olla oli natuke pingelisem, et rahvast oli mõnevõrra rohkem,“ kommenteeris peakorraldaja, kelle sõnul oli tänavuse turniiri tase kõrge. Ettepanekut, et rahvusvahelise kabeföderatsiooni arvates võiks Jõgeval toimuda ka noorte tiitlivõistlus, Poom esialgu heaks ei kiitnud. „Siin on suuremat tiimi vaja, sest üksi ei jõua nii suurt üritust korraldada. Ka kabeliidu poolt peaks rohkem initsiatiivi tulema,“ märkis Poom.

KERTTU-KADI VANAMB
TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus