Kuremaal lendas katlamaja korsten õhku

 

Kuremaa läks mullu lokaalküttele ja kaheksakümnendate alguses käiku läinud keskkatlamaja jäi koos oma kolmekümne meetri kõrguse punastest tellistest korstnaga kasutuks. Katlamajal kadus nõnda laia ja kõrge suitsutoru vajadus juba siis, kui asula kaugküte läks üle maagaasile ja mullu, kui keskkatlamaja põletid päriselt kinni pandi, hakkas tellistest kõrgehitis nii seest kui väljast üha rohkem pudenema. Vahepeal peeti plaani, kas panna korstnale kinnituseks uusi turvavitsu või korsten lammutada. Otsustati viimase variandi kasuks ja laupäeval saigi mõte teoks. Appi tuli Tapa Väljaõppekeskuse Pioneerikool.

«Siinse korstna langetamine oli meie jaoks erakordselt hea väljakutse. Oleme lõhanud küll maju ja muid asju oma kaitseväe territooriumil, kuid seal pole kuigi palju korstnaid, mida saaksime langetada. Seepärast olemegi Pioneerikooli kaaderkoosseisu täiendõppe käigus siin seda, meie jaoks huvitavat projekti teostamas,» rääkisid lõhkamistöid juhtinud leitnant Vesse Põder ja nooremleitnant Tõnu Tomberg laupäeva hommikupoolikul, kui korstnajalga käis äge aukude puurimine.

Võimsate puuride vingumine kestis vahelduva eduga veel õhtulgi, see kostus asulast kaugemalegi. Kuuldus korstna õhkimisest oli levinud kulutulena ja kohale meelitanud vähemalt paarsada uudistajat. Täpset aega polnud küll teada antud, kuid asulasse riputatud teadetest sai lugeda, et kella 11-15 vahel võib see juhtuda ning sellal ei tohi minna objektile lähemale kui sadat meetrit.

Varises alles õhtupimeduses

Puurid aina puurisid, aeg veeres, aga rahvas ootas kannatlikult “suurt pauku”. Kella kolme paiku kõlaski üks väike sutsuke. “Vaid proovilaeng,” anti teada,” veel on vaja teha murdumisavad, et korsten läheks õigesse suunda. Läheb aega, kuni paneme suuremad laengud sisse.” Enne kella kuut kaikuski eelmistest veidi kõvem kärgatus, kuid korsten jäi endiselt püsti. Õhkijate juht tuli hommikust saati elamust oodanud rahva juurde ja käskis minna objektist veelgi kaugemale, öeldes, et toimub laengu tõrke likvideerimine, pannakse ka välised laengud ja ohuala suureneb. Kell 18.45 käiski jõmakas ja pimeduse varjus vajus pikk korsten kokku. Just sinnapoole, kuhu oligi plaanitud. Läheduses olnud hooned jäid terveks, keegi viga ei saanud.

“Tänane õppus kujunes oodatust raskemaks, aga oleme kogemuse võrra rikkamad ja teame, mida järgmine kord arvestada ja milliseid vastumeetmeid kasutusele võtta. Laengute jaoks tuli puurida üle kolmekümne 40 cm sügavuse augu, lisaks veel murdumisavad. Korstna sisemine vooder oli kehvas seisundis, pehmeks muutunud vuugid raskendasid puurimist. Ausalt öeldes segas selline vaatajate hulk meie tööd, aga mida teha, kui rahvale see meeldib. Loodan, et täitsime nende ootused,” lootis leitnant Põder.

Katlamajast saab tootmistsehh

“Nüüd saab hakata hoonet põhjalikult ümber ehitama, vanad seinad ongi juba maha võetud. Siia tuleb metallitööga tegeleva Tartu firma Tarmetec tütarettevõte OÜ Kuremaa Metec. Aprilli lõpupoole peaks siit juba toodang tulema. Lihvime ja poleerime autode kaitseraudu ja detaile, need lähevad Saksa autotööstusele,” selgitas Kuremaa Meteci juht Rein Moorits. Uus tsehh pakub tööd paarikümnele inimesele, lihvijaid-poleerijaid, pakendajaid ja teisi töömehi loodetakse saada ka asula elanike hulgast.

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus