Kuremaal keeb homseni motoelu

Kuremaal kestab homseni rahvusvaheline motomatkajate kokkutulek Jõgevatreff 2014. Eile ja üleeile käisid mitme riigi motomatkajad grupiti Jõgevamaa ja teiste Lõuna-Eesti maakondade huviväärsusi avastamas ning veetsid lõbusalt aega Kuremaa motolaagris, täna tuleb motorahvas paraadkorras Jõgevale, et ennast ja oma tsikleid laiemale avalikkusele näidata.

<font size=”3″>

Kui Vooremaa esindus üleeile õhtul Kuremaal viibis, käis laagriväravas usin askeldamine: laagrisse saabusid üha uued motomatkajad lähemalt ja kaugemalt. Korraldajad avaldasid arvamust, et rahvast on koos rohkem kui esimese kokkutulekupäeva õhtuti tavaliselt.

Laagris tegeldi sellega, millega ikka: värskelt saabunud püstitasid telke, ülejäänud hakkasid tasapisi noortekeskuse tagusele peoplatsile kogunema, et lõbusatel võistlustel osaleda või teiste võistlemist vaadata. Peatselt astus lavale ka selle õhtu esimene bänd, aleVVend.

Peoplatsiäärses telgis kuulas muusikat ja ajas omavahel juttu ka üks Jõgevamaalt pärit motomatkajate “rakuke”: Tiiu Sepp ja Jüri Vint Kalanast ning Avo Priimats Lustiverest.

“Kui selline kokkutulek piltlikult öeldes koduõuele tuuakse, tuleb ikka kohal olla,” sõnas Tiiu Sepp.

Jüri Vint on kolmest nimetatust staažikaim Jõgevatrefil osaleja: ta on Kuremaa motolaagris juba neljateistkümnendat korda. Motohuviline on ta aga poisikesest peale.

“Kõigepealt sõitsin kaks Jawat läbi, siis tuli suur autovaimustus peale ja hankisin endale Žiguli. Aga pärast kahekümneaastast pausi tundsin, et elu tsiklita pole miski õige elu ja istusin taas kaherattalise sadulasse,” ütles Jüri Vint.

Jawa asemel Yamaha

Jawa asemel sõidab ta praegu Yamahaga. Jõgevatrefil on ta siiski viimastel aastatel käinud Venemaal toodetud Iž-iga, sest temal ja Tiiu Sepal on kodus kasvamas kuueaastane tütar Madli, kes Iž-i külgkorvis kõik sõidud kaasa saab teha.

“Madli käis esimest korda Jõgevatrefil kahekuuselt: siis istus ta mul kõhukotis,” meenutas Tiiu Sepp. “Täna jätsime ta veel koju, aga homme toome ta siia ja loomulikult tuleb ta meiega ka paraadile.”

Tiiu Sepp ei sõida, muuseas, sugugi elukaaslase tsikli tagaistmel, vaid tal on oma kaherattaline sõiduriist.

“Kaks aastat pidasin tagaistmel vastu, siis hakkasin oma tsiklit tahtma,” ütles Sepp.

Loomakasvatuses tegutsev Tiiu ja paekarjääris töötav Jüri pole enam verinoored inimesed. Küsisin, kuidas ümberkaudsed inimesed sellesse suhtuvad, kui nad aeg-ajalt motomatkajate nahksed ja needitud “rahvarõivad” selga tõmbavad ja tsiklisadulasse istuvad.

“Mis meil sellest, mida teised arvavad! Peaasi, et meil endal hea on,” ütles Tiiu. Jüri aga lisas: “Kui sa lähed ja tuled, mitte ei aja öise küla vahel tiirutamisega vanainimesi vihale, siis suhtuvad kõik su motoharrastusse normaalselt.”

Kui aastaid tagasi oli Jõgevatrefi laagris valdavas ülekaalus soome ja rootsi keelt kõnelevad motomatkajad, siis viimasel ajal kasvab jõudsalt eestlastest, sealjuures jõgevamaalastest kokkutulekuliste osakaal. Ning Jõgevatreffi korraldav Jõgeva MC pole kaugeltki enam ainus motomatkajate klubi Jõgevamaal. Võib arvata, et motokultuuri jõulisel arengul maakonnas on olnud katalüsaatoriks just Jõgevatreff, mis toimub tänavu kahekümne kolmandat korda.

Jääme alla vaid Kihnule

“Uurisin maanteeametist järele ja sain teada, et Jõgevamaa on Mandri-Eestis tõepoolest piirkond, kus on ühe elaniku kohta kõige rohkem mootorrattaid,” ütles üks klubi Route 36 eestvedajaid Karin Peterson. “Kihnuga me selles osas muidugi konkureerida ei suuda: seal on tsikkel kui eluliselt vajalik liikumisvahend peaaegu igal täiskasvanud inimesel.”

Karin ehk sõprade seas lihtsalt Kats teadis seda rääkida, sest käis just hiljuti koos klubikaaslastega Kihnus. Seal sai ta jätkata ka oma uue, Kawasaki firmamärki kandva kaherattalise sõbra tundmaõppimist. Kuremaa motolaagris piidlesid tema uut “pilli” kadedalt isegi mõned soomlastest motomatkajad.

Klubi Route 36 on Jõgevatrefi korraldajatele nii mõneski asjas abiks, sestap kandis ka Karin eile korraldusmeeskonna punast särki. Jõgevatreff ongi kujunenud ajapikku tõhusalt toimivaks “ürituste korraldamise ülikooliks”, mille õppest on osa saanud kümned noored jõgevamaalased. Jõgevatrefi käivitaja, Jõgeva MC endine president Igor Ellisson, kellel tervis praegu n-ö kaptenisillalt korraldusi jagada ei võimalda, nentis üleeile õhtul rahulolevalt, et noored, kellele ta juhtohjad üle andnud, hoiavad asjad kenasti kontrolli all.

“Kõik tööd saavad tehtud ilma liigse kisa-kärata ja kuidagi märkamatult. Aga seda ei saavuta ühe aastaga, oma viis kulub ikka ära,” ütles Igor Ellisson ja lisas, et paljude laagrisse saabujate hulgas käis teda hommikul isiklikult kättpidi tervitamas soomlane, kes neliteist aastat tagasi kogemata Kuremaa ujula tühja basseini hüppas ning pärast seda kopteriga Soome haiglasse toimetati.

“Pärast õnnetust jättis ta mõned aastad vahele, ent nüüd käib jälle Jõgevatrefil,” ütles Igor Ellisson.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus