Kuremaa veski hooaeg algab käsitöönäitusega

Homsest on taas avatud Kuremaa veski. Vahepeal talvepuhkust pidanud veskis saab tuleva pühapäevani vaadata tunnustatud käsitöömeistri Evi Kuslapi töid. Väljapaneku kohta saab küsimusi esitada autorile endale.

Evi Kuslapit ajendas näitust tegema tema hiljutine juubel: ta sai möödunud aastal 75 aastaseks. Nüüdseks on ta jõudnud juba kakskümmend aastat pensionil olla ning pühendunult käsitööd teha.

“Tahtsin oma sõpradele ja kõigile teistele asjahuvilistele näidata, mida ma kahekümne aasta jooksul teinud olen,” ütles Evi Kuslap.

Tema näitust saab vaadata veski esimesel ja teisel korrusel. Ekspositsiooni põhiosa moodustavad kaltsuvaibad. Neid on käsitöömeister teinud elu jooksul rohkesti. Tema vaipu iseloomustavad maitsekad värvikombinatsioonid ja sujuvad värviüleminekud. Selleks, et niisugust tulemust saavutada, tuleb vähemalt osa materjali ise värvida.

“Tänapäeva värvid pole enam niisugused kui varem,” tõdes Evi Kuslap. “Ka kangastes on tavaliselt ikka mingi kogus sünteetikat. Nii ei olegi värvima hakates tulemus ette teada. Kui punast tahad, saad näiteks tihtipeale hoopis roosa.”

Pole igav

Lisaks vaipadele on näitusel ka maalitud portselani, nahkehistöid, siidimaali, kindaid, salle, viltimistöid, vitraaže, ehteid ja muud. Omal ajal käis Evi Kuslap tihedalt läbi Palamuse naisseltsiga ja osales nende korraldatud kursustel. Seal õppis ta näiteks portselanimaali. Viimasel ajal lööb ta kaasa Kuremaa näputööseltsi tegemistes. Seal õppis ta näiteks Ene Kõnnussaare juhendamisel uhkeid nahkkotte ning Sergei Jerjomini käe all pildiraame tegema.

“Siin on esindatud peaaegu kõik teemad ja tehnikad, mida kahekümne aasta jooksul viljelnud olen,” ütles Evi Kuslap. “Tõsi, mõned asjad on puudu ka. Kootud rõivaid ma näiteks välja ei saanud panna, sest need on juba ära kantud.”

Tänu sellele, et ta käsitööd teeb, pole Evi Kuslapil kunagi igav. Saatuse tahtel jäi ta neli aastat tagasi üksi. Käsitöö aitab ka seda ellu tekkinud tühikut täita.

Palamusel peetavatelt Suurtelt Paunvere Väljanäitustelt on Evi Kuslap saanud vaipade, kudumite, klaastaieste ja maalitud portselani eest ühtekokku kaheksa kiitusekirja ja kuldset viierublast. 2010. aastal osales ta Jõgevamaa meenekonkursil ja sai seal eriauhinna. Auhinnatud vitraaž on ka nüüdsel näitusel väljas.

Näitusi on Evi Kuslap teinud varemgi: Jõgeva kultuurikeskuses, Põltsamaa kiriklas, Kuremaa lossis ja Jänedal. Seekordne näitus on osalt näitusmüük: enamiku vaipu ja kindad kavatseb autor maha müüa.

Näitusi ka mõisas

Evi Kuslapi näitus on avatud 31. maist 7. juunini iga päev kella 14-18. Eriti palju on näitusele külalisi oodata viimasel päeval, sest siis peetakse Kuremaal maakonna memme-taadi kevadpidu. Ajal, mil näitus avatud, on kohal ka autor ise. Juuni teisest nädalast alates on veski avatud aga neljapäevast pühapäevani kella 14-18 ja siis võtab seal külastajaid vastu Priidu Raudkats, kes oskab rääkida palju põnevat nii Kuremaa veskist kui veskitest üldse. Veski kolmandal korrusel ongi väljas Eestis leiduvatest Hollandi tüüpi tuulikutest jutustav näitus, neljandalt korruselt saab aga ümberkaudset vooremaastikku imetleda.

“Lisaks Evi Kuslapi näitusele ja püsinäitusele, saab veskis vaadata Eesti Põllumajandusmuuseumist toodud näitust “Eesti Põllutöö ministeerium kui maaelu edendaja 1918-1940”. See jääb üles suve lõpuni,” ütles Sihtasutuse Kuremaa Turismi- ja Arenduskeskus juhataja Annika Tagaküla. “Peatselt paneme veskisse üles ka Eesti Teadusagentuuri näituse noorteadlaste tegemistest. Kuremaa lossis saab aga suve lõpuni näha Ants Heina koostatud näitust “Mõisate Eesti” ning väljapanekut Olev Soansi kultuuriloolistest kaartidest.

Järgmisel nädalal avab uksed ka Kuremaal rannahoone ja sealne kohvik. Uudse asjana paigaldatakse randa vesibatuut, millelt saab vette hüpata. Tõsi, järv on vähemasti praegu veel vettehüppamiseks ja ujumiseks külmavõitu.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus