Kuremaa uus noorsootöötaja Triinu Palmiste tuli täiuslikku keskusse

Jaanuaris asus Kuremaa noortekeskuse noorsootöötajana tööle Triinu Palmiste. Tema hinnangul on Kuremaal täiuslik noortekeskus, kus enamik tööks vajalikke vahendeid olemas.


Praegu on siiski puudu igapäevane vajalik abivahend arvuti. Arvutite hankimiseks sai maakondlikult avatud noortekeskuste projektikonkursilt raha taotletud. “Arvuti puudumine on probleem, paljudel ei ole seda ka kodus. Nutitelefon võib küll olla, kuid sellega koolitöid teha ja välja trükkida ei saa. Leidsime noortega, et tarvis on läbi viia ka  internetiturvalisuse koolitus. Plaan on kutsuda veebipolitseinik külla ja teha koostööd fotograafiga, kes selgitab, kuidas üksteist pildistada ja milliseid pilte teha.”

Suvel ootab Triinut ees esimene noortelaager. Siis kohtuvad noored sõprusvallast Paidest ja ka Valgevenest. “Vahva kamp saab olema,” on Triinu juba ette rõõmus.

Noortekeskusse tulid kolmapäeval külla Evelin ja Janis. Mõlemad noored on seal juba aastaid käinud. “Tulin Triinu pärast, pole teda juba ammu näinud,” tunnistas Janis. Evelini kinnitusel on uus noorsootöötaja kogu aeg rõõmus ja naeratab. “Ta on sõbralik ja lahke,” on ka Janis veendunud.

Janis ja Evelin tulid uurima, millal on järgmine draamaring. Kuremaa noortel on eriti tore, sest draamaringi veab endine noorsootöötaja Annika Tuvike.

“Nüüd on meil vana ja uus töötaja, nii on väga hea,” ütles Evelin. Janis ja Evelin rääkisid, et draamaringis tehakse igasugu põnevaid asju. “Tunnid on huvitavad ja palju saab naerda,” kinnitasid nad.  

Tuleb olla hell

Triinu on Jõgeval sündinud ja kasvanud, kuid elas vahepeal kümme aastat Aravetel. Kuremaale tuli ta paari aastat eest. “Hakkasin uurima, millised on siinsed võimalused, ja lõin küla tegemistes kaasa,” rääkis Triinu.

Kohe alguses alustas ta Kuremaal restaureerimiskojaga. “See on minu hobi ja suur armastus,” tunnistas ta. MTÜ Marlau restaureerimiskojas käivad koos ka Viljandi kutseõppekeskuse õppurid, kellega on juba paar aastat koostööd tehtud. Koda on avatud ja tööd tehakse kogu aeg. Kliente jagub. Triinu sõnul on kohalike huvi küll väike, ent samas sõidavad inimesed restaureerimist vajava mööbliga Tallinnastki kohale.

Tavaliselt tuleb värske ilme anda pehmele mööblile, kuid Triinu lemmik on puit: kapid, lauad, toolid, kirstud ja riiulid. “Kõige vanem, mida olen restaureerinud, oli 120-aastane Tooma kooli tool. Vahetasin ära põhja, vana kihi võtsin maha ja õlitasin uuesti üle. Seal disainima ei hakanud, tahtsin võimalikult originaalilähedast teha,” jutustas ta. Triinu kinnitas, et nii noorsootöö kui restaureerimine on loomingulised. “Nii lastega kui ka vana mööbliga tuleb hellalt ümber käia,” lausus naine.

Kogemus lastega oma perest

Noorsootöö valdkond Triinule päris tundmatu ei ole. “Mul on suur pere ja kogemus lastega olemas. Lapsi ei pelga, kuid siia tulles olin ootusärev, kuidas mind omaks võetakse. Praegu on kõik paika loksunud ning noored on hästi vahvad,” kiitis ta.

“Noortekeskus on võimalus aktiivse kohalikuna küla elust osa võtta ja anda noortele võimalus pärast kooli tegutseda.  Tahtsin lisaks oma senistele tegemistele proovida midagi uut ja lahedat. “Siin on toredad lapsed. Nendevahelised suhted on head, nad on nii kokku kasvanud,” rääkis noorsootöötaja.

Tavaliselt käib “noortekas” seitse-kaheksa noort päevas, enamasti kohalikud. Samas on ka päevi, kui külastajaid on poole rohkem. “Mulle meeldib, kui maja on lapsi täis, siis kõik rõkkab,” rääkis Triinu naerdes. Töö on vaheldusrikas, koos on tehtud seepe, küünlaid, aknakaunistusi, klaasimaali ning korraldatud kokandusõhtuid.

“Püüan noori nii koolitada, et nad oskaksid oma ideid väljendada ning oma soovidest rääkida.” Näiteks on laste suur unistus minna välismaale. Selleks on võimalik esitada projekt noorte omaalgatusfondi. “Praegu on neil kirjutamine käsil ja sihiks Stockholm, pärast saame koos üle vaadata, mis sinna kirja sai,” rääkis noorsootöötaja.

Triinu nentis, et niisama reisile minna ei saa. Noored peavad põhjendama, mida see neile annab, miks on reis vajalik. Eriti hea on projekt siis, kui see on saadud preemiaks tehtud töö eest. Näiteks minnakse väikeste talgulistega preemiaks Vudilasse, suured said aga “noortekas” ööbida.

Kui Triinu parasjagu mööblit ei restaureeri, külaseltsis ega noortekeskuses ei tegutse, võib teda kohata oma koera Lindaga Kuremaa terviseradadel.

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus