Kuremaa suusa- ja terviseradade süsteemi on plaanis laiendada. Lisaks sellele on kavas paigaldada ühe 2,5 km pikkuse raja äärde valgustus, soetada rajahooldusmasin, rajada vanasse kruusakarjääri valgustatud kelgumägi ning laiendada parklat nii, et senise paarikümne auto asemel jätkuks ruumi kuue-seitsmekümnele. Umbes pooleteise miljoni kroonist projekti rahastab kolmandiku ulatuses Sihtasutus Eesti Terviserajad, kolmandiku ulatuses Jõgeva vallavalitsus ning kolmandiku osas otsitakse projektile rahalist katet erinevatest fondidest.
Oma panuse annab projekti ka Riigimetsa Majandamise Keskus, kelle maadel Kuremaa terviserajad paiknevad: nende hooleks jääb uute rajalõikude ehitamiseks ja vanade laiendamiseks vajaliku pinna puudest vabastamine. Rekonstrueeritud-valgustatud terviseradu peaksid Jõgeva kandi inimesed nautida saama juba sel talvel.
Aasta varem
Senisel kujul on Kuremaa terviserajad spordihuvilisi teeninud neli aastat.
“Meil oli plaanis Kuremaa terviseradu riigi poolt käivitatud regionaalsete tervisespordikeskuste arendamise programmi raames kaasajastama hakata alles tuleval aastal,” ütles Jõgeva vallavalitsuse majandusspetsialist Uuno Laul. “Tänu sellele, et Sihtasutus Eesti Terviserajad nõu ja jõuga appi tuli, saab asi teoks aasta varem ja komplekssemalt.”
“Minul on väga hea meel, et uued terviserajalõigud rajatakse nii, et tervisesportlane tutvub neid läbides üksiti huvitavate pinnavormide, looduslike kooslustega ning kultuurimälestistega, nagu Oettingenide kabel ja seda ümbritsev kiviaed,” ütles SA Eesti Terviserajad juhataja ja Eesti Suusaliidu juhatuse esimees Jaanus Pulles.
Tema sõnul sündisid Eesti terviseradade edendamise projekt ja vastav sihtasutus ohutundest.
“Paar aastat tagasi jõudsime suusaliidus tõdemuseni, et kuni Torino taliolümpiani on asjad paigas, st tegijad ja treenerid teada, ala edasine tulevik tekitas aga ebalust,” ütles Jaanus Pulles. “Selleks, et arvutiajastu noori spordi juurde tuua ja spordi juures hoida, saigi ellu kutsutud terviseradade edendamise projekt. Kuna selle teostamine polnud suusaliidule jõukohane, loodi Sihtasutus Eesti Terviserajad, mille kaudu kolm suusatamissõbralikku firmat, AS Merko, Hansapank ja Eesti Energia investeerivad terviseradade edendamisse kolme aasta jooksul ühtekokku 30 miljonit krooni. Selle ajaga tahame aidata omavalitsustel muuta teatud hulga Eesti terviseradu jätkusuutlikeks.”
Suur potentsiaal
Jõgevamaal võttis sihtasutus kõigepealt kontakti Pala noortemaratoni korraldajatega: see üritus on Eesti suusaringkondades tuntud ja hinnatud. Ent suur arengupotentsiaal leiti olevat ka maakonnakeskuse Jõgeva lähedal paiknevatel Kuremaa terviseradadel. Esimese ühise käigu Kuremaa metsa tegid Jaanus Pulles, Uuno Laul ja üks Kuremaa spordijuhte Andres Lippur varakevadel. Juunis peeti juba maha tõsine töökoosolek ja nüüd jõuti ühiste tegevuste kokkuleppe allakirjutamiseni.
“Jõgeva vallavalitsus ja teised instantsid on lähenenud projektile väga konstruktiivselt: iga järgmine kontakt nendega on viinud tubli sammu lõpplahendusele lähemale,” kiitis Jaanus Pulles.
Eilsel kokkusaamisel käidi juba välja projekti järgmiste etappidega seotud mõtteid. Näiteks on Jõgeva vallal plaanis regionaalsete tervisespordikeskuste programmi toetusel rajada Kuremaale võrk-, korv- ja jalgpalli ning tenniseväljakud. Maavanem Aivar Kokk avaldas aga arvamust, et Jõgevalt peaks Kuremaa terviseradadele pääsema üldse ilma autota, st et linna ja terviseradade vahele tuleks välja ehitada jalg- ja jalgrattatee.
RIINA MÄGI