Eile õhtul kell 18 algas kahekümnes noortekeskuses üle Eesti IT-öö, mil sinna kogunesid noored, et mõelda välja lahedaid ideid, kuidas koolielu infotehnoloogia kaudu põnevamaks muuta. Meie maakonnas viidi seda sündmust läbi Kuremaa noortekeskuses.
IT-öö eesmärgiks oli äratada noortes huvi info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) valdkonna vastu, näidata seoseid teiste valdkondadega ja kummutada levinud stereotüüpe IT-spetsialistidest.
“Eestis on täna tööturul IKT-spetsialiste suhtarvult ligi poolteist korda vähem kui Euroopa Liidus keskmisena. See on üks põhjustest, miks Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit (ITL) koostöös oma liikmesettevõtete, noortekeskuste ja ülikoolidega on algatanud IKT erialade populariseerimise projekti, mille raames toimub teist aastat järjest ka IT-öö,” märkis ITL-i juhatuse liige, Elion Ettevõtted ASi arendustalituse direktor Enn Saar.
Infotehnoloogia kasutamine koolis valiti selle aasta teemaks, sest see on kõikidele noortele tuttav keskkond ja see puudutab ka otseselt neid. Noortel oli võimalik mõelda välja uusi ideid, alates ainetundide huvitavamaks muutmisest, huviringide korraldamisest kuni koolielu mugavusteenusteni välja.
Tegemist oli meeskonnatöö sündmusega, kus kõik osalenud õpilased ja õpetajad olid võrdsed ning üheskoos genereeriti ideid nullist teostuseni. Erilisus seisnes selles, et kõik keskused olid omavahel ühenduses ning tegevused toimusid kõikides noortekeskustes sünkroonis. Lõpptulemusena valmis igas keskuses neli kuni kuus ideeprojekti, mis kohapeal ka ette kanti. Nendest valiti iga keskuse peale parim, mis pandi üles www.startit.ee ja StartIT FacebookŽi keskkonda. Mõttetalgutel tekkinud ideid saavad koolid kohe ka kasutusele võtta, kui vähegi soovi on. Seega on kõigil koolijuhtidel, õpetajatel ja ka õpilastel, kes sündmusest osa ei võtnud, võimalik siiski IT-ööl välja mõeldud ideid kasutada.
IT-öö oli kulminatsiooniks üle-euroopalisele kampaaniale “E-oskuste nädal”, mis kannab originaalis ingliskeelset nime e-Skills week ja mida viidi sel aastal 26.-30. märtsini läbi kolmekümnes Euroopa riigis.
Kampaania põhisõnum kõlab alljärgnevalt: “IKT on tänapäeval juba kõikjal ja sellega seotud oskused on vajalikud tööturul konkurentsivõimeline olemiseks igal alal.” IT-öö oli a ka üks teadusaasta ametlikest sündmustest.
IT-ööd rahastas Euroopa Sotsiaalfond, kes eraldas igale noortekeskusele sündmuse läbiviimiseks 250 eurot. Seda kasutati vajalike IT-tehnika lahenduste uuendamiseks ning ka suupistete ostmiseks, et osalejatel suureks mõttetööks ikka piisavalt energiat jaguks.
i
EILI KOITLA