Kuremaa lossis peeti hõimupäeva

Laupäeva õhtul tähistati Kuremaa lossi peeglisaalis koosviibimisega hõimupäeva. „Lauad katsid end ise, see tähendab, et osalised võtsid vajaliku kaasa. Lossi poolt oli kaunistatud saal,“ ütles korraldaja, Kuremaa lossi perenaine Tiina Tegelmann. Eriti pidas ta lugu Jõgeva linnaraamatukogu direktori asetäitja Ene Söödi ettekandest, tänu millele said kokkutulnud aimu soome-ugri rahvaste keeltest ja saatusest.

„Soome-ugri keelkonnas kõneleb 23 miljonit inimest 23 keelt. Ungari, soome, eesti ja mordva on suuremate keelte hulgas. Keelte elujõulisus säilib, kui keeled on riigikeelteks, nagu meil, soomlastel ja ungarlastel. Väikesi keeli ootab paarikümne aasta pärast hääbumine, eriti Venemaal, kus riiklik keelepoliitika ei toeta väikerahvaste keeli,“ rääkis oma ettekande sisust Vooremaale Ene Sööt. Ta rääkis ka kirjanikust ja tõlkijast Arvo Valtonist, kes on tõlkinud eesti keelde palju soomeugrilaste loomingut. „Valton on ka Soome-Ugri Kirjanduste Assotsiatsiooni president, kelle arvates on soomeugri rahvaste iseloomus paljugi sarnast. Nad on pisut uimased, peaaegu uskmatud, ei viitsi teisi rahvaid vallutada, ihalevad loodusega omavahel olemist, ei hooli isandatest, laulavad venivaid laule ja tantsivad kohmakaid tantse. On töökad, armastavad kuuma sauna ja valdavalt loodususulistena kisub neid ikka metsa poole,“ vahendas raamatukoguhoidja tuntud kirjaniku arvamust.

Õhtul oli rahvast nii Kuremaalt, Palamuselt kui ka Laiuselt. Jõgeva alevikust oli külas kultuuriselts Vanaveski.

Esinesid kõik Jenseli kultuuriseltsi laulukollektiivid, seenioransambel, naisansambel ja Retpop. Lauldi kollektiivide kaupa ja ühiselt.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus