Kuremaa lossi pääseb jälle peauksest

Teisipäeva lõuna paiku avati pidulikult Kuremaa lossi uuenenud vestibüül. Kolm kuud kestnud remont sai läbi.


Fuajee restaureeris OÜ Jaagor Grupp osaühingu Mõisaprojekt projekti järgi. Ettevõtmist rahastas Jõgeva vald.

Kuremaa hilisklassitsistlik loss ehitati aastail 1836-1843 Emil Julius Straussi plaanide järgi. 1921. aastast tegutses seal Kuremaa karjakasvatuskool, hiljem Kuremaa sovhoostehnikum. 1935. aastal tehti hoones ümberehitusi ning 1986. aastal sai see tulekahjus kannatada. Pärast põlengut tehti taastamistöid kiiruga ja kõigis ruumides, kaasa arvatud vestibüülis, need ei õnnestunud.

Praegu tegutseb Kuremaa lossis sihtasutus Kuremaa Turismi- ja Arenduskeskus.

Fuajees on näha kogu selle allesjäänud ajalugu

Äsjase renoveerimise tulemusel on nüüd fuajees näha kogu selle algne ilu. Uuringud varasema välimuse väljaselgitamiseks viis läbi Tartu kõrgema kunstikooli maalingute osakonna juhataja Heli Tuksam oma tudengitega.

„Oli väga tihe koostöö tellija, muinsuskaitse järelevalve ja projekteerijatega,“ rääkis Karin Poolak osaühingust Jaagor Grupp.

„Seinad on nüüd värvitud kaseiinvärviga, kasutades laseerivat tehnikat. Sisenedes jääb paremat kätt see osa, kus on kasutatud algseid värvitoone, all hall, siis roosakas ja valkjas. Teisel pool on juugendmaaling, mis on hiljem tehtud, aga nii hästi säilinud, et tasus retušeerimist ja taastamist. On näha, kus on kunagi olnud vahesein. Ja üleval on hästi säilinud viimistluskihid, kus on kasutatud täpitehnikat. Kõik ajastud on välja toodud,“ tutvustas ta tehtut.

Remonditööd võtsid aega ainult kolm kuud. Riigihange toimus oktoobris, aga et lossis toimusid jõulude ajal üritused, alustati töödega alles sel aastal.

Kuremaa Lossi fond aitab lossi korrastada

„Ehitaja oli väga punktuaalne ja läbirääkimisaldis muinsuskaitsega, sest muinsuskaitse ajab ju täiesti õigustatult seda pärandijoont,“ märkis sihtasutuse Kuremaa Turismi- ja Arenduskeskus juhataja Tiina Tegelmann. „Minu jaoks on oluline, et kui uks lahti teha, vaatab sealt vastu positiivsus. Nii see nüüd ka on.

Kuna täna oli kuulda, et Kuremaa lossi fond on asutatud, siis nüüd algab tähelepanuväärne finantsressursi kogumine ja suurepärane koostöö valla arengu- ja planeerimisosakonnaga, mida juhatab Triin Pärsim. Ma loodan, et sealt tuleb väga suurt tuge erinevatesse fondidesse projektide kirjutamiseks,“ jagas Tegelmann oma tulevikulootusi.

„Kuremaa lossis on väga töökas meeskond. Meie katuse all on ka kultuuriseltsi Jensel rahvakultuurikollektiivid.

Püüame võimalikult palju uksed avatud hoida ja võimalikult palju kultuurisündmusi majja tuua. Kultuur on see, mis toob rahva kohale, on need siis mõisakultuuriga haakuvad või muud kontserdid või näitused. Avatakse käsitöökaubamaja, seda hoiab lahti Kuremaa lossi käsitööselts, millel on kokku 15-20 liiget.

Kavatseme avada siin ruumis ka Erki Pütsepa toa, kus on välja pandud tema karikad ja ratas.

Suvehooaja lahtiolekuajad on veel kokku leppimata, aga suvel on avatud nii Kuremaa loss kui veski,“ lubas Tiina Tegelmann.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus