Kuremaa kohvikute päev saab inspiratsiooni paiga omapärast

Sel pühapäeval Kuremaal peetaval traditsioonilisel kohvikute päeval on erinevate suupistete pakkujad saanud inspiratsiooni paikkonna ajaloost, kultuuriloost, loodusest ja sümboolikast.


Kohvikute päev avatakse hommikul Kuremaa lossi ees. “Lipu heiskavad elupõline kuremaalane, põllumees ja maaelu edendaja Raul Soodla ning Kuremaa arendaja ja põllumajandusettevõtja Endel Sööt. Lühikeseks tutvustuseks saavad sõna kohvikupidajad,” rääkis Kuremaa turismi- ja arenduskeskuse juhataja Tiina Tegelmann. Tema sõnul on kohvikud kujundatud nii, et külastajad saavad ahaa efekti ‒ selliselt on võimalik vaid Kuremaal.

Koguni kaks Kurepesa kohvikut

“Lossis avatud kohvik Alexander ja Helene on saanud nime Kuremaa lossi rajaja Alexander von Oettingeni (1798-1946) ja tema abikaasa järgi. Pakutakse kodus küpsetatud pirukaid ja ravimteesid. Lossi ees tegutseb Torma vallas Kantkülas asuva Veski külalistemaja eestvedamisel kohvik Veskipiigad. Veski külalistemaja hoiab lahti ka Kuremaa rannakohviku,” rääkis Tegelmann.

Kuremaa avatud noortekeskuse juures (vihma korral hoones sees ) tegutseb Kurepesa kohvik. “Ennekõike oleme orienteerunud lastele. Mida täpselt pakume, on veel üllatuseks. Võimalik, et menüüs on kurepesi meenutavad korvikesed ja ehk ka martsipanist kured. Mõtteainet selliseks lähenemiseks annab ka hea uudis, et tänavu on Kuremaal kurgi rohkemgi kui mõnelgi varasemal aastal,” ütles noortekeskuse vabatahtlik Keidi Kalda.

“Kohvikus teenitud tulu kasutame noortekeskuse jaoks. Millise idee teostamiseks, seda arutame Jõgeva vallavalitsuse noorsootöö vanemspetsialisti Laidi Grauneniga,” lausus Keidi.

Teine Kurepesa kohvik on avatud korterelamu juures. Seal toimetab koos oma abilistega Kuremaal elav Ene Sööt, kes ametilt Jõgeva linnaraamatukogu direktori asetäitja.

Kauaaegset õpetajat ja rahvatantsurühmade juhendajat Silvia Sööti on aga oodata lossi ette maasikakorvidega.

“Palamuse vallast tulevad kohvikute päevale aktiivsed noored Varbevere küladest. Üllatavad nad pannkookide või mõne muu maitseelamusega, see veel selgub. Ettevõtlik kuremaalane Kaido Väljaots oma perega avab oma kodu juures Nostalgia kohviku,” rääkis Tiina Tegelmann.

Kivimüüri kohvikus Hispaania toit

Kuremaalt Jõgeva suunas paremat kätt asuva kivimüüri juures asub tegutsema Kivimüüri kohvik, kus toimetamas Kuremaa naine Liivi Noormägi oma perega. “Pakume eesti ja hispaania köögi suupisteid. Meie perel on nimelt seos ka Hispaaniaga. Selle maa köök on väga põnev,” lausus Liivi.

“Kohvikute päeva kultuuriprogrammi sisustavad Lossis musitseeriv vanamuusikaansambel Harjumaalt Kiilist, legendaarne kuremaalasest levimuusik Vello Pütsep koos ansambli ja lauljatega,” teatas Tiina Tegelmann.

Kuremaa lossis saab tutvuda ka retseptiraamatute näitusega. Lossi ülemisel korrusel on võimalik vaadata aga Anatoli Makarevitši fotonäitust.

“Kohvikute päev on Vooremaa pärliks kutsutud Kuremaal üks tähelepanuväärsemaid sündmusi, mis võimaldab seda paika veelgi tuntumaks teha nii lähemal kui kaugemal. Ettevõtlikud inimesed saavad näidata oma teadmisi ja oskusi toidu valmistamisel ja pakkudes külastajatele rohkesti maitseelamusi,” ütles Jõgeva vallavolikogu liige Marek Saksing.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus