Kuremaa ja Palamuse noored saavad sügisel uued ruumid

Sügisest ei pea Kuremaa noored veetma oma õhtuid rõskes lossikeldris ja Palamuse noortel ei tule korraldada oma ettevõtmisi kitsastes ruumides, sest praegu käib mõlemas noortekeskuses kapitaalremont.

 

Kuremaa noortekeskusel pole tegutsemise algusest olnud oma ruume. Esimestel aastatel pidid noored aega veetma ujula keldriruumides, hiljem koliti ümber Kuremaa lossi keldrisse, kus polnud just eriti mugav.

“Paljud kohalikud noored ei käinud seal noortekas juba selle pärast, et keldris on rõske õhk ning neile ei meeldi oma vaba aega seal veeta,” sõnas Jõgeva valla noorsootöö peaspetsialist Monika Maasing ning kinnitas, et uude hoonesse hakkab kindlasti rohkem rahvast käima.

Sel kevadel õnnestus saada Euroopa Regionaalsest Arengufondist (ERF) noortekeskuse ehituseks toetust ning kohe leiti vähempakkumise teel ka ehitaja. Kuremaa uus noortekeskus kerkib külalistemaja taha asuvasse  telefoniliinide keskusse. Elioni kasutada jääb väiksem ruum, sest tänapäeva tehnika on niivõrd kompaktne, et ei võta enda alla tervet hoonet. 

Uude hoonesse vana piljardiga

Valmivas noortekeskuses on eraldi ruum piljardilaua jaoks,  garderoob ja inventariruum. Ka noorsootöötaja saab oma toa. Ei puudu ka puhkenurk, kus on võimalik keeta kohvi või teed, soojendada mikrolaineahjus toitu.

“Päris köögiks ma seda nimetada ei julgeks, kuna otseselt süüa siin ei tehta,” ütles Monika Maasing, lisades, et esialgu tuleb leppida vana ja kulunud piljardilauaga, mis neid juba mitmeid aastaid truult teeninud on. “Noored ise pidevalt parandavad seda, kuid fakt on see, et uue ostmiseks momendil raha pole. Piljardilaua ostmist ei taheta toetada, inimesed arvavad, et piljardi mängimine oleks justkui kurjast,” tõdes noortejuht. Uude keskusse saab hõlpsalt sisse ka ratastooliga. Ka WC ehitamisel on liikumisraskustega inimestele mõeldud.

Kogu ehitus läheb maksma pisut alla kahe miljoni krooni ning 85 protsenti sellest summast tuleb ERFilt. Ülejäänu maksab  Jõgeva vallavalitsus. Kuremaa ANKi valmimise tähtaeg on 1. september, kuid avamispidu toimub 30. oktoobril. 

Pidevad läbirääkimised muinsuskaitsjatega

Palamuse noortekeskuse ehitamist alustati juulikuu viimasel nädalal ning valmis loodetakse saada 20. novembriks. Varem oli noorte käsutuses pool Palamuse apteegihoone alumisest korrusest. Siiski jäi see umbes kolmekümnele noorele kitsaks. Nüüd ehitatakse  noortekeskuseks välja sama hoone teine korrus, mis seni tühjalt seisis.

Palamuse valla noorsootöö spetsialisti Ellen Kliimani sõnul ei ole noortekeskuse ehitamine apteegimajja kuigi lihtne, sest hoone on muinsuskaitse all ning iga liigutuse jaoks peab olema muinsuskaitseseltsi luba. “Kui leiame jälle midagi uut, teeme koosoleku ja peame aru,” rääkis Kliiman ja kinnitas, et  siiamaani on kõik läbirääkimised tõrgeteta kulgenud ja töödega ollakse graafikus.

Ka Palamusel saadi ehitusele toetust ERFilt. Kokku kulub ehitusele 3,1 miljonit krooni, millest ligi 3 miljonit saadi ERFilt ja ülejäänu maksis vallavalitsus.

iii

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus