Kunstlumest suusarada valmis detsembri alguses

Põltsamaale Kuningamäele on juba hulk aastaid kunstlumekattega suusarada tehtud. Lühemal, 450 meetri pikkusel kunstlumerajal on juba terve kuu suusatada saanud.


 „Ega isegi ei oleks uskunud, et tänavu kunstlumest suusarada nii varakult tegema saab hakata, aga ootamatult tekkis detsembris sellisel määral miinuskraade, et lihtsalt pidin raja tegemisega pihta hakkama. Juba 28. novembri õhtul panime lumekahurid tööle ja kuuendal detsembril alustasime raja tegemisega. Juba järgmise päeva õhtuks oli 450 meetri pikkune kunstlumekattega rada olemas ja sellest hetkest alates saab kunstlumega rajal suusatada,“ rääkis rajameister Indrek Eensalu.

Lühema raja näol tuli rajameister vastu n-ö rahvasuusatajatele ja tegi esimesena valmis ilma tõusuta ringi. Suurem, praeguseks samuti kasutuses olev 1,1 kilomeetrine ring saab edaspidi olema 1,5 kilomeetri pikkune. Eensalu sõnul on pikema ringi välja ehitamiseks juba kunstlumi olemas, aga kasulikum on teha lumi kahuritega otse rajale, sest nii saab rada kvaliteetsem ja peab sulailmadele kauem vastu.

Kunstlume kiht on enamasti 40-50 sentimeetri paksune ja peab kevadel üsna kaua vastu. Eelmisel aastal sai kunstlumest tehtud rajal veel aprillikuuski suusatada. Ideaalne temperatuur kunstlume tootmiseks on -5…-10 kraadi. Tegelikult saab lund tootma hakata kahest-kolmest külmakraadist, aga siis on lumekahurite tootlikkus väike. Nelja lumekahuriga kulus 1,1 kilomeetrise suusaraja tegemisele ca kaks nädalat.

Indrek Eensalu sõnul tullakse Põltsamaale suusatama lausa 50-60 kilomeetri kauguselt. Rajameistrile teada olevalt oli Eestis jõuludeks ainult viis kunstlumega kaetud suusarada. Viljandi suusaklubid tõid lapsi lausa bussidega Põltsamaale treenima.

„Jõulude-eelsel ajal nappis parklas sõidukitele kohti ja osa masinatest parkis Tehnika tänaval. Suure osa sagedasematest suusatajatest moodustavad inimesed, kes valmistuvad erinevatel maratonidel osalema,” märkis Eensalu.

Tööpäevadel käib üks suurem seltskond huvilisi suusatamas lõuna paiku ning järgmine suurem grupp inimesi saabub rajale peale tööpäeva lõppemist. Siis võib rajal suusatamas näha enamasti kohalikke inimesi. Puhkepäeviti võib rajal piisaval hulgal suusatajaid näha terve päeva vältel.

„Minul on suur rõõm näha, et inimesed nii aktiivselt suusatamas käivad,“ tõdes Indrek Eensalu. Rajameister on mootorsaaniga loodusliku lume peale veidi üle viie kilomeetri pikkuse raja teinud, mis kulgeb Kuningamäelt kuni endise ametikoolini. See rada sobib hästi  rahvasportlastele.

Suure rajamasinaga ei saa veel loodusliku lume peale minna, sest lumekiht on liialt õhuke. Tegelikult saab ametikoolist mööda kergliiklusteed kuni Kamari paisjärve tammini suusatada. Sealt tuleb siis mööda kergliiklusteed ka tagasi tulla, sest sealsete põldude peale veel õhukese lume tõttu pikemat ringi teha ei saa. Põllumehed on sinnakanti rohkelt talivilja külvanud ja talivilja peale suusaradade tegemine just soovitav ei ole.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus