Kunstisuvi algab stuudio Suvi näitusega

Eriolukord on möödas ja kunstisõbrad pääsevad jälle näitusesaali. Jõgeva kultuurikeskuse galeriis ja fuajees avati kunstistuudio Suvi maalinäitus, kus esinevad oma töödega Hillar Ehaste, Reet Heinla, Avo Kuusik, Irja Pärn ja Kaisi Vinogradov.


Jõgevalt pärit maalikunstnik Robert Suvi juhendab harrastusmaalijaid nii Jõgeval kui ka Tartus. Seekord tõi ta Jõgeva publikule näha tartlaste tööd. Tõsi, mõni tartlane on, nagu selgus, Jõgevamaa juurtega. Hillar Ehaste, kellelt näitusel väljas üsna suur valik heatasemelisi töid, on näiteks pärit Siimustist ja lõpetanud 1972. aastal Jõgeva keskkooli. „Joonistada meeldis mulle juba lapsena. Oleks keegi mind toona sel rajal oskuslikult suunanud, oleksin võib-olla kunsti edasi õppima läinud, aga mina otsustasin hoopis polütehnilises instituudis inseneriks õppida,“ ütles Ehaste.

Tõmbas kunsti poole

Kõige pikemalt jõudis ta töötada Tartu Maarjamõisa haiglas peainseneri ja Põlva ravimifirmas Nycomed Sefa tehnilise teenistuse juhina. Ent elu on teda viinud ka nii põnevasse paika nagu Kasahstanis asuv Baikonuri kosmodroom: seal möödus noorpõlves tema ajateenistus.
Kui insenerielu otsa hakkas saama ja pensionipõlv paistma, hakkas Ehastet taas kunsti poole tõmbama. Mõned aastad tagasi otsustas ta selles vallas ka asjatundlikku abi otsida. Kõigepealt tegi ta Tartu rahvaülikoolis läbi Robert Suvi juhendatud kursuse, seejärel ühines stuudio Suvi maalijate seltskonnaga. Tundub, et stuudios jagatud teadmised langesid väga viljakale pinnale. Jõgeva näitusel paeluvad vaataja pilku nii Ehaste huvitava vormiga abstraktsed maalid kui ka realistlikud maastikud. Üks maastikest, lopsakate värvidega meeleolukas Lõuna-Eesti motiiv, on ära trükitud näituse plakatil ja see oli väljas ka Tartu kunsti aastanäitusel.
„Robert on hea õpetaja: laseb sul end lõuendil välja elada, ei pressi oma arvamust peale, aga kui küsid, on alati valmis nõu andma. Ilma tema abita ma kindlasti nii kaugele poleks jõudnud,“ tõdes Ehaste. „Ka arutelud teiste stuudiolastega ja ateljees valitsev mõnus fiiling aitavad arenemisele palju kaasa.“ Praegu on Siimustist pärit maalijal käsil pojatütre portree. Et inimese kujutamise kogemus tal varasemast puudub, on nuputamist palju ja Roberti abi kulub marjaks ära.
Teine autor, kes Jõgeva näituse avamisel kohal viibis, oli Kaisi Vinogradov. Nii mõnelegi kunstisõbrale on ta tuttav äsjase isikunäituse järgi: seda sai vaadata Betti Alveri muuseumis paar nädalat enne ja paar nädalat pärast eriolukorda. Kaisi Vinogradov on lõpetanud päris mitu kunstikooli, ent leiba teeninud hoopis kaubandustöötajana. „Kui Tartu kõrgemas kunstikoolis tekstiilikunsti õppisin, olid maalitunnid minu lemmikud,“ ütles Vinogradov.

Teistega koos lihtsam

Kunstikoolist saadud oskustele maali vallas otsustas ta siiski lisa nõutada: Tartu rahvaülikoolist (seal olid tema juhendajateks Imbi Kruuv ja Robert Suvi) ning kunstistuudiost Suvi.
„Mulle sobib stuudios teistega koos maalimine, üksi tegutseja ma ei ole,“ ütles Kaisi Vinogradov. „Tõsi, eriolukorra ajal valmis mul kaks tööd ka kodus. Aga teistega koos edeneb asi ikkagi paremini, hoolimata sellest, et stuudiopäeva alguses kulub meil osa aega lihtsalt jutustamise peale ära. Kui jutud räägitud, alles siis tuleb õige töömeeleolu.“
Vinogradovi looming on näitusel esindatud loodus- ja linnamaastikega, aga ka ühe lillemaaliga. Kunstnik tunnistas, et lilli pole ta varem eriti maalinud. Osalt on see nii ilmselt sellepärast, et tema omaaegne juhendaja Imbi Kruuv armastas öelda: „Lilled on isegi ilusad. Mis neist veel maalida.“
Jõgeva kultuurikeskuse juhataja Ainar Ojasaar märkis, et kultuurikeskuses on tänu Robert Suvile välja kujunenud tore traditsioon: kunstisuvi algab seal ikka Suvi enda või tema õpilaste näitusega. Robert Suvi näituse avamisel pikka kõnet ei pidanud, ütles vaid, et kunst peab kõnelema enda eest. Koroonaviirusest tingitud eriolukorra kohta tegi ta üllatava avalduse. Tema nimelt nautis seda aega: veetis kaks kuud jutti oma ateljees ja maalis kaheksa suureformaadilist tööd. Isegi poodi polnud tal vaja minna, sest tütar tõi toidukoti ukse taha.
„Kunstnike jaoks kriis palju ei muutnud. Meie ei vaja ju iga päev lava ega publikut, nagu näitlejad või muusikud, vaid astumegi oma loominguga vaataja ette võib-olla korra aastas,“ ütles Robert Suvi.
Stuudio Suvi maalinäitust saab Jõgeva kultuurikeskuses vaadata juuli lõpuni.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus