Kunstikooli lõputöö raamatukogule kingituseks

Maali pidulik avamine hiljutiste raamatukogupäevade ajal kujunes ilusaks ja meeldejäävaks sündmuseks nii noorele kunstnikule, tema õpetajatele kui ka raamatukogu töötajatele ja kõikidele teistele, kes sellest osa saama olid tulnud.

Väärikas koht ja sügav sisu

Tegu on 14-aastase Maigi Omleri kunstikooli lõputööga. Sellel kevadel kunstikooli teise lennu lõputöödest sai Maigi oma kõrgeima hinde. Kooli direktori Ethel Hakkaja sõnul on see ühtlasi senistest lõputöödest kõige suurema formaadiga. Raamatukogu avaras fuajees pääseb ta ka tõeliselt hästi mõjule. Kuigi esimesel pilgul võib rõõmsavärvilises pildis tunduda midagi malleleisilikku, on selle sõnum siiski hoopis midagi muud. Nimi “Madin”, mida maal kannab, eeldaks vahest midagi tõelise madistamisega seostuvat, aga seinalt vaatavad vastu kirevad puuviljad, sinetav laotus jms. Nagu kunstikooli tööde puhul ikka, tuleb autoril sellele ka seletus lisada. Selgub, et Maigi lõputööl on tegelikult tunduvalt sügavam sisu, kui esialgu paista võib. Seletuse, millest pilt õieti kõneleb, mõtles neiu iseseisvalt välja ning see oli üksjagu üllatav isegi ta juhendajale Kaire Nurgale. Autor seletas pildi mõtte lahti ka raamatukokku pidulikule avamisele kogunenutele. “Me näeme iga päev palju inimesi, kes tunduvad kõik ühesugused ja igavad. Liiga vähe on inimesi, kes julgevad erineda ja olla hoopis teistsugused. Maalil on palju kirevaid puuvilju, kuid neil on mure, sest keegi soovib, et nad hallitaksid. See keegi on “hall mass”, kelle moodustavad igavad, värvitud ja kuivad noored. Ka hallid hallitajad soovivad südamesopis olla värvilised, kuid nad ei julge. Sellepärast tahavadki hallid, et kogu maailm oleks hallitanud, sest sellises maailmas saaksid nad olla rahulikult hallid. Värvilised tegelased soovivad põgeneda, sest hall mass kipub neid ründama ja nende seas tekib paanika… Enamus värvilistest aga taipab, et pääseteeks on üleval asuv viinamarjakobar. Et maailm jääks ikka helesiniseks ja pääseks hallitamisest, peavad nad hoidma kokku…”

Kuigi Maigi soovis esialgu oma lõputöö endale koju jätta, oli ta ettepanekuga see raamatukogule loovutada rõõmsasti nõusse jäänud. Kooli esimese lennu kõrgeima hinde saanud Mihkel Reha lõputöö aga ehib praegu Põltsamaa Jordani kristliku koguduse ruume. “Püüamegi leida oma kooli parimatele lõputöödele võimalikult väärikaid kohti,” selgitas direktor Ethel Hakkaja.

Raamatukogu sai ilusamaks

Keskraamatukogu direktor Rutt Rimmel ütles, et maali üle rõõmustavad südamest kõik, nii maja töötajad kui ka külastajad. “See on nii suur ja võimas ning on meie maja lausa särama löönud ja sobib fuajeesse suurepäraselt,” leiab ta.

Selgub, et lisaks kaunile maalile tõid raamatukogupäevad kaasa veel muidki meeldivaid üllatusi. Nimelt leidus mitu lahket inimest, kes loovutasid raamatukogule suuri toalilli ja -taimi nii, et nüüd on need paigutatud mitmetesse ruumidesse ja raamatukogus on seetõttu tunduvalt hubasem kui varem. “Oleme neile inimestele väga tänulikud,” ütles Rutt Rimmel.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus