Teisipäeva õhtul avas Jõgeva kunstikool spordikeskuse Virtus fuajees ja keldrikorrusel kunstinäituse “Tsirkus kui elu”, kus on vaadata kooli nooremate õpilaste mitmekülgses tehnikas töid.
Näitus avati häppeningiga, mida juhtis atraktiivse soengu ja suurte prillidega kloun, kes tuletas meelde kahte olulist päeva: 1. aprilli kui naljapäeva ja 18. aprilli, mida tähistatakse rahvusvahelise tsirkusepäevana. Ta võlus koos tsirkusetegelaste abiga kohvrist välja väikese lõvi ja hulga kompvekke, organiseeris üllatuseks kohale õhupallid. Kuigi kloun oli hästi maskeeritud, tundsid lapsed temas ära oma juhendaja – õpetaja Auli Kumeli.
“Idee sai alguse ühest kunstitunnist, kus tegelesime tsirkuseteemaga. Samal ajal sain kingituseks kokaraamatu, milles mängivad olulist rolli klounid. Nii tekkiski mõte tsirkusemelu kunstis põhjalikumalt käsitleda. Näitusel on tööd kolmekümnelt lapselt, kes õpivad kunstikoolis viie- kuni seitsmeaastaste mudilasrühmades, kunstiringis või nullkursusel. Mõnelt lapselt on näitusel ka mitu pilti. Igal autoril on oma isikupära ja anne. Tehnikateks on valitud kollaaž, värviline pliiats, segatehnika, guašš,” rääkis Kumel. “Parema õnnestumise nimel kasutasime igas töös erinevat tehnikat ja metoodikat, vahel andsin ülesandeid selliselt, et lapsed ei teadnud, et nad kujutavad tsirkusega seonduvat. Lõpuks muidugi sai neile eesmärk avalikuks. Tööd valmisid möödunud aasta sügisest kuni jaanuari-veebruarini.
Lastele meeldib hüpata, karata, hullata. Paljud tegelevad ka pillimängu, laulmise ja tantsimisega. Kõik see on omane ka tsirkusele, mis näituse kordaminekule suuresti kaasa aitas: soodustas loovust, tugevdas keskendumisvõimet ja soovi pühenduda,” märkis Kumel. Osa kunstitöid valmis ka õpetaja Piret Järve juhendamisel.
“Olin näituse ettevalmistamisega kursis, kuid tegelikult tuli väljapanek suure üllatusena. Tööde loojad on tõeliselt tublid ja entusiastlikud. Need on vapustavad lapsed,” märkis Jõgeva kunstikooli direktor Kaia Lukats.
Näitus “Tsirkus kui elu” jääb avatuks 27. aprillini.
JAAN LUKAS