Kuningamäele ehitatav moodne lüpsilaut sai nurgakivi

Perefirma osaühing Viraito eestvedajateks on juhataja Toivo Kens, tema abikaasa Virve Kens ja poeg Rainer. Paide firma Kristavi Ehitus alustas augusti lõpul ehitustöödega. Jõuludeks sai ehitis sarikapärja. See andis põhjuse nurgakivipaneku tseremoonia korraldamiseks.

Nurgakivisilindri kinnimüürimise au andis lauda peremees Toivo Kens kunagise Adavere sovhoosi endisele direktorile Viktor Meistrile, keda ta loeb oma õpetajaks, osaühingu Kristavi Ehitus tegevdirektorile Eiki Köhlerile, Hansapanga esindajale Märt Helmjale, Põllumajandusregistrite ja Informatsiooni Ameti Jõgeva piirkonna vaneminspektorile Liivi Põldmale, Põltsamaa linnapeale Jaan Aiaotsale, oma abikaasale Virvele ning mitmetele teistele külalistele.

Uus laut maksab 18 miljonit
Uue lüpsilauda taielikuks valmimiseks kulub 18 miljonit krooni. Selle raha eest on võimalus valmis ehitada ka sõnnikueemaldamise süsteem ja lägalaotur. «Põhiliselt ehitame lauda valmis SAPARDI programmist saadud toetusega ning Hansapangast laenatud rahaga. Algul pöördusime laenu saamiseks Ühispanka, positiivselt reageeris meie laenutaotlusele aga hoopis Hansapank,» rääkis Toivo Kens.

Märt Helmja Hansapangast märkis, et osaühingu Viraito lauda ehitamiseks otsustati laenu anda seetõttu, et pank usub Eesti põllumajanduse tulevikku.

Toivo Kens selgitas, kuidas perefirmal Viraito tekkis mõte ehitada nüüdisaegne lüpsilaut. «Oleme teinud pidevalt majanduslikke arvestusi ja veendusime nende põhjal, et vähem kui 400 looma mahutava lauda ehitamine pole majanduslikult tasuv. Vähemalt 400-kohalise lauda soovitas meil kolm aastat tagasi ehitada Eesti Põllumajandusülikooli Põllumajandustehnika Instituudi juhataja Arvo Leol,” tõdes Kens.

Enne lauda ehitamist käis perefirma juhataja ka välismaal kogemusi saamas. «Ameerika Ühendriikides tutvusin kuue lüpsikarjakompleksiga, milles kõigis oli vähemalt kuussada kohta,» rääkis ta.

Nurgakivitseremoonial avaldas Arvo Leol arvamust, et nüüdisaegne laut võiks saada tulevikus ka Eesti Põllumajandusülikooli üliõpilastele praktikabaasiks. Kava kohaselt valmib laut tänavu augustis, nagu on kirjas ka Viraito ja Kristavi Ehituse vahel sõlmitud lepingus.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus