Kuningamäel on uued hobikardid

Põltsamaa külje all Kuningamäel asuvat kardirada haldav kardispordiklubi Saduküla vahetas hiljuti välja kogu hobisõitjatele mõeldud masinapargi. Esimesed viis uut karti saadi kätte eelmise aasta detsembris, ülejäänud viis saabusid kohale möödunud reedel.

 

Kui teised hobikartidega sõitmise võimalust pakkuvad firmad vahetavad oma masinapargi välja kolme-nelja aasta tagant, siis kardispordiklubi Saduküla suutis oma eelmised kardid tänu korralikule hooldusele ja hoolikale remondile (klubil on selleks olemas nii remondibaas kui ka oskajad mehed) käigus hoida tervelt üheksa aastat. Ent lõpmatuseni ei suuda vana “lappida” ka kõige osavam meistrimees. Sestap oligi kartide väljavahetamiseks ülim aeg.

Uued kardid osteti Helsingborgi lähedal Bjuvis asuvast Caroli Motori tehasest, kust pärinesid ka eelmised kardid. Selle ettevõtte toodang pole küll kõige odavam, ent nad pakuvad kardispordiklubi Saduküla eestvedaja Peeter Kallasmaa sõnul parimat hinna ja kvaliteedi suhet.

Uued kardid on kvaliteetsemad, sõitjatele mugavamad ja lihtsamad hooldada. Uute mudelite arendamisel on arvesse võetud Caroli Motori pikaajalisemate klientide, sealhulgas kardispordiklubi Saduküla arvamusi ja ettepanekuid.

Kui eelmised kardid ostis klubi pangalaenuga, siis uute hobikartide soetamisel oli neile toeks Jõgevamaa Koostöökoja vahendusel saadud Leader-toetus. Kahel aastal, mullusel ja tänavusel sai klubi toetust ühtekokku 20 657 eurot. Kümne kardi ostmiseks pidi klubi sellele lisama teist niisama palju omateenitud raha. Möödunud reede õhtupoolikul seisidki viis tuliuut karti Kuningamäe remondihallis rivis ning noor kardisõitja Ilmar Jakobson toimetas nende kallal mutrivõtme ja muude tööriistadega.

“Uued kardid tuleb ikka enne sõitjate kätte andmist üle vaadata ja kõik kinnitused korralikult üle kontrollida,” ütles Peeter Kallasmaa.

Saab õige tunde kätte küll

Kõige rohkem käib Kuningamäel hobikardisõitu nautimas Tartust ja Viljandist pärit huvilisi, ent kardirajalt lustimast leiab ka kohalikke ning Jõgeva, Rakvere, Paide, Pärnu ja Tallinna inimesi. Enne kui nad rajale lastakse, õpetavad instruktorid neile selgeks sõiduvõtted ja selgitavad ohutusnõudeid.

“Meie kardid ja raja on ära proovinud isegi presidendiproua Evelin Ilves,” ütles Peeter Kallasmaa. “Ükskord, kui presidendipaar Järvamaa-visiidil oli, tegi Evelin Ilves väikese kõrvalepõike Kuningamäele, et kohtuda parasjagu siin rulluisutrenni teinud Adavere noorte kiiruisutajatega. Pakkusime talle võimalust ka kardisõit ära proovida ning ta ei lasknud endale seda kaks korda öelda.”

Kuningamäe hobikarte on proovinud ka profid ja kinnitanud, et sellegi masina roolis saab kätte juba päris õige kardisõidutunde. Kiirused Kuningamäe 850 m pikkusel rajal väga suureks ei lähe: sirgel võib sisse saada 80 km/h, keskmiseks kiiruseks kujuneb tavaliselt 60 km/h. Ehkki hobisõitjate jaoks pole see tavaliselt oluline, saab igaüks neist pärast kümneminutilist rajal tiirutamist soovi korral kaasa trükitud protokolli oma ringitulemustega.

“Mullused rekordid on praegu veel üle sõitmata, sest uutel kartidel on enamasti all veel jäigavõitu tehasekummid,” ütles Peeter Kallasmaa. “Kui need läbi kulutatud, paneme hobikartidele alla võistluskartide pruugitud kummid, mis on pehmemad ja võimaldavad kiiremat sõitu teha.”

Kuningamäe kardirajal käib ka üsna noori kardihuvilisi. Kaks eelmisest satsist pärit hobikarti pääsesidki “pensionile saatmisest” sel viisil, et need remonditi korralikult ja ehitati ümber lastekartideks. Allapoole lastud rooli, ettepoole toodud istme ja pikendatud pedaalidega sõiduriista juhtimisega saab hakkama isegi viieaastane motohuviline. Mine tea, võib-olla tekib nii mõnelgi hobikardisõitu proovinud noorel tõsisem huvi motospordi vastu.

Hobikartide laenutus on üks teenuseid, mida pakkudes klubi endale kardiraja ja võistlusspordi arendamiseks raha teenib. Paraku ei võimalda Eestimaa inimeste palgad hobikardisõidu eest sellist hinda küsida, mis neile valdkondadele piisava toetuse tagaks.

Tiitlivõistlus tulemas

Kui tavalistel päevadel lastakse Kuningamäel hobisõitjad ja võistlussportlased rajale vaheldumisi (kümme minutit on rada ühtede, kümme minutit teiste päralt), siis täna, homme ja ülehomme pääsevad rajale ainult sportlased. Laupäeval peetakse nimelt Kuningamäe rajal Eesti kardispordi meistrivõistluste neljas etapp ning täna ja homme toimuvad sellel osalejate treeningsõidud. Täna on klubi enda, homme meistrivõistluste promootori korraldatud treening.

Laupäevasele võistlusele oli eilseks registreerunud 82 sportlast, ent nimekiri jõuab veel pikeneda. Omadest ehk siis Saduküla kardispordiklubi võistlejatest on meie publikul võimalik kaasa elada vaid Martin Leotootsile. Sellele vaatamata jätkub publikule põnevust terveks päevaks. Eesti meistrivõistluste etapile järgneb peatselt, 20. juulil kardispordiklubi Saduküla enda korraldatav traditsiooniline võistlus Jaanikart. Sellele on oodata võistlejaid ka piiri tagant, Peterburist ja Lätist.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus