Kuningamäel on Eesti moodsaim lüpsikarjalaut

426 lehma mahutava kompleksi esimese etapp maksis 18 miljonit krooni, millest poole rahastas SAPARD. Kokku 25 miljonit krooni maksva projekti teine etapp peaks valmima 2006. aastal.

Uue farmi rajamiseks võeti shnitti Ameerikast. Uus lüpsisüsteem erineb teistest kasutusolevatest seadmetest eelkõige farmi töö organiseerimise programmi poolest. Selle tootja USA firma Boumatic on spetsiaalselt piimakarjafarmidele suunatud seadmete arendamisega tegelenud üle 20 aasta.

Uus laut on varustatud söödamikseriga, pidevalt tsirkuleeriva vee ja ventilatsiooniga. Lehmadel on kaelas responderid, mis annavad nende kohta mitmesugust infot. Farmi tööd juhitakse ja ka andmeid kogutakse ning salvestatakse elektrooniliselt.

Moodne laudatehnoloogia võimaldab lehmal süüa ja juua, millal ta ise tahab ning magada seal, kus meeldib.

Farm tasub ära 12-15 aastaga, kasutamisiga võib olla isegi üle 25 aasta.

Kuningamäele tuleb 144 Holsteini tõugu lehma

E-Piim on alustanud Holsteini tõugu lehmade sissetoomist, millega luuakse esmakordselt eeldused spetsiaalse juustupiima tootmiseks Eestis.

“Holsteini tõugu lehmad on kogu maailmas hinnatud just kõrgekvaliteedilise ja kõrge valguprotsendiga piima poolest, mis on maailmas kasutusel parima juustutoorainena,” ütles E-Piima juhatuse esimees Jaanus Murakas.

Ta lisas, et joogipiimaks kõlbavast piimast ei pruugi saada kvaliteetset juustu. “Eestil on teha veel palju tööd, saamaks kvaliteetset juustupiima, nagu see on näiteks ?veitsis või mõnel teisel maal. Elu näitab, et vanades nõukogudeaegsetes lautades on tegelikult väga raske saada tõeliselt kvaliteetset juustupiima,” märkis Murakas.

“Praegu on uues laudas 426 kohast täidetud ligi 200. Eelmisel nädalal tõime Hollandist 78 mullikat, kes novembris poegima hakkavad. Veel lisanduvad karja omakasvatatud mullikad. Täisvõimsuse saamisega läheb veel veidi aega. Vana lehmalaut, kus oli 220 lehma, on juba kinni pandud ja läheb kohe rekonstrueerimisele. Pärast uuendamist tulevad sinna tiined loomad ja noorkari,” teatas Viraito omaniku Toivo Kensi poeg Rainer Kens.

Kokku ostab E-Piim Kuningamäe farmi 144 looma ning kogu farmis toodetud piim suunatakse E-Piima meiereisse, millest hakatakse valmistama kõrgekvaliteedilist juustu.

Päevatoodanguks 10 tonni kvaliteetset juustupiima

1999. aastast tegutsevas Kuningmäe farmis saab olema kokku 530 lehma. Päeva toodanguks kujuneb umbes 10 tonni piima ning aasta kogutoodanguks 3500 tonni. Farmi asutajaks ja juhiks on E-Piima nõukogu esimees Toivo Kens. Tema tegeleb söödatootmisega ja uue farmi ehitamisega. Abikaasa Virve töötab laudas, poeg Rainer hoolitseb masinapargi eest ja tütar Ingrid tegeleb raamatupidamise ning personaliga.

Eesti kapitalil põhinev piimaühistu E-Piim on juhtiv piima kokkuostja ning kuulub piimatootjate endi omandusse. E-Piima põhilisteks toodanguartikliteks on juust, piimapulber ja või.

Toivo Kens alustas omal ajal nelja lehmaga ja oli ka E-Piima käivitamisel firma eesotsas.

RAIVO SIHVER

blog comments powered by Disqus