Kuningamäel hakkasid tööle lumekahurid

Nädala alguseks saabunud külmemad ilmad on võimaldanud mitmel pool üle Eesti panna tööle kunstlumekahurid. Kunstlume tootmisega alustati sellel nädalal ka Põltsamaa külje all asuval Kuningamäe terviserajal. Nädala lõpuks peaks rajameistri Indrek Eensalu sõnade kohaselt saama seal juba suusatada.


Kuigi ilmad on püsinud juba terve nädala jooksul talviselt külmad, ei hiilga ka tänavune talv lumerohkuse poolest – õigupoolest pole looduslikku lund peaaegu üldse maha tulnudki ja vähene lumi, mis mõned nädalad tagasi siin-seal korraks maha sadas, sulas ruttu ära. Kuigi öösiti on maapinnal kohati kuni miinus seitse kraadi külma, on põllud lumevaibata ja seda vaatamata isegi asjaolule, et peagi on käes jõulud.
Kuningamäe terviseraja rajameister Indrek Eensalu selgitas, et Kuningamäel alustati kunstlume tootmisega esmaspäeva õhtul. Tema sõnul on ilmad (õhutemperatuur) kunstlume tootmist sel nädalal igati soosinud.
„Hakkasime esmaspäeva õhtul kella kuuest kunstlume tootmisega pihta – lumetegu käib ööpäev ringi. Kahuritest lund tuleb ja kui kõik hästi läheb, siis on reedeks mingisuguses ulatuses rada juba ka olemas. Praegu toodame lund ja vaatame, kui kaua külma annab ja ilma peab. Lumekahurid töötavad senikaua, kuni on külma või kuni rada valmis saab,” märkis Eensalu.
Ta lisas, et reedeks peaks pilt selgem olema, mitu meetrit suusarada kokku Kuningamäel sel talvel valmis teha saab. Ideaalne oleks see, kui kunstlumele sajaks peale looduslik lumi, aga praeguste prognooside järgi eriti suurt lumesadu loota pole.
„Kunstlumega on võimalik katta kokku 1,5 kilomeetri pikkune suusarada. Ehk saame nädala lõpuks 500 meetrit suusarada valmis tehtud, kui ilmad soosivad. Samas ei saa seda veel kinnitada, ilmateade võib veel muutuda. Praeguste prognooside järgi eriti külma ilma nädala lõpupoole siiski ei luba. Samas ei ole karta ka soojakraade,” ütles Indrek Eensalu.
Sel hooajal alustab Kuningamäe terviserajal tööd ka uus rajamasin.
Neljapäevast, 10. detsembrist avati Põltsamaa vallas Adavere mõisakooli kõrval kõigile huvilistele Adavere liuväli.
Adaveres asub hetkel Eesti ainuke uisuovaal, kus on võimalik harrastada ka kiiruisutamist. Uisuovaal (250 m) on rajatud koolistaadionile, rada on 10 meetrit lai.
Adavere uisuväli on avatud esmaspäevast reedeni kella neljast pärastlõunal kuni kaheksani õhtul ning ka nädalavahetustel – laupäeval keskpäevast kella kaheksani õhtul ja pühapäeval keskpäevast kella kuueni.
Valmis on saanud ka Jõgeva uisuväli kahe kooli vahel. „Tegemist on täismõõtmetes hokiväljakuga,“ ütles Jõgeva spordikeskuse juht Priit Toru.
Uisuväli on tasuta kasutamiseks. „Nii see ka jääb, kui ei hakata lõhkuma ega prügistama ja selle hooldamine liiga kalliks ei osutu,“ lubas Toru.
Uisuväljak saab olema valgustatud, valgus süttib, kui pimedaks läheb ja plats on valgustatud kuni kella 22-ni.
„Uisulaenutust meil ei ole,“ rääkis spordikeskuse juht. „Küll on uisud põhikoolil. Kas ja kuidas nad neid laenutavad, ei tea,“ lisas ta.

TAAVI KELDER

blog comments powered by Disqus