Kündja lugu

Sõpruse pargi rajaja Ants Paju idee teostumise eri etappe ? skulptuuri plastiliinist mudeli valmimist, selle järgi tehtud penoplastmudeli valmimist ja esitlemist, tööd pronksivalukojas, taiese transportimist Tallinnast Põltsamaale ja Sõpruse parki paigaldamist ning lõpuks selle avamist ? jäädvustasid ajalehe Vooremaa fotograaf Anatoli Makarevit?, firma Tippfoto fotograaf Peeter Hütt ja Jõgeva vabakutseline fotomees Johannes Haav. Nende pildimaterjalile on lisatud skulptuuri sünniloo kohta ajakirjanduses ilmunud materjalid.

Näituse esimene eksponeerimispaik oli mõistagi Põltsamaa: selle linna inimesi puudutab see teema ju kõige lähemalt. Põltsamaa kultuurikeskuse galeriis oli näitus üleval detsembri teisel poolel, Jõgeval jääb see avatuks 24. jaanuarini, rännates siit edasi Elvasse ja Tamperesse.

Ants Paju sõnul oli monumentaalskulptuuri sünnilugu jäädvustava näituse kokkupanek eelkõige tänukummardus neile, kes taiese püstitamise projekti toetasid.

“Monumentaalskulptuuri kogumaksumuseks kujunes 2,4 miljonit krooni ja kogu see summa sai kokku kogutud annetuste teel,” ütles Ants Paju. “Seda, et annetamine on üks ilusamaid eestikeelseid sõnu ja annetamine toiming, mis väärtustab tegijat, mõistsid paljud Eesti suurärimehed eesotsas Oliver Kruuda, Urmas Sõõrumaa, Heldur Meeritsa ja teistega, aga ka paljud Soome, Vene, Leedu ja Hollandi ärimehed. Eriti meeldiv oli, et tervelt 6 protsenti annetatud rahast tuli Jõgevamaa ettevõtjatelt. Näitusega täname ka Ettevõtluse Arendamise Sihtasutust ja Keskkonnainvesteeringute Keskust, kes investeerisid möödunud aastal Sõpruse pargi arendamisse.”

Näituse avamisel musitseerib Erich Krieger.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus