Kundast kahe Karu Karoliine ja lavastajapreemiaga

Jõgeva Gümnaasiumi kooliteatri Liblikapüüdja noorem trupp naasis Kundas peetavalt Väikese Lava festivalilt teist aastat järjest suisa auhinnakoormaga: lavastuse „Lapsesuu“ eest saadi Suure Karu Karoliine ja lavastuse „Isevärki koolitund“ eest Väikese Karu Karoliine nimeline auhind. Lisaks sellele teenis Anna-Maria Vahur „Isevärki koolitunni“ lavastamise eest noore lavastaja eripreemia.

iii

Väikese Lava festivali peetakse Kunda linna klubi eestvedamisel sügisesel koolivaheajal ning oodatud on sinna esimese kuni kuuenda klassi õpilastest koosnevad näitetrupid. Tänavune festival kandis kolmandat järjekorranumbrit, Liblikapüüdja noorem trupp, mille liikmed praegu õpivad Vb klassis, osales teist korda. Mullu käidi seal mäletatavasti Oskar Lutsu „Pärijatega“ ning toodi ära Suure Karu Karoliine nimeline auhind, kaks näitlejapreemiat ja lavastajapreemia. Seekord otsustati minna suisa kahe tükiga: Liblikapüüdja juhendaja Lianne Saage-Vahuri lavastatud „Lapsesuu“ ja Vb klassi õpilase Anna-Maria Vahuri lavastatud „Isevärki koolipäevaga“.

Esimene põhineb Grethe Dirckinck-Holmfeldi „Lapsesuu“-sarja raamatutel („Lapsesuu. Emast ja isast“, „Lapsesuu.Vanaemast ja vanaisast“, „Lapsesuu. Armastusest“ jne) ja noorte näitlejate samateemalistel improvisatsioonilistel arutlustel, mis igal järgmisel etendusel on natuke teistsugused kui eelmisel. Kevadel käidi „Lapsesuuga“ Kehras algklasside kooliteatrite riigifestivalil ja saadi seal eripreemia suurepärase ja ühtse meeskonnatöö eest.

Noor ja vana Baskin

Ingrid Tera „Isevärki koolipäeva“ teksti leidsid aga lapsed ise Miksikese õpikeskkonnast internetis ning tõid selle Anna-Maria eestvedamisel lavale oma kevadiseks neljanda klassi lõpupeoks. Selles loos on tuntud lasteraamatutegelased Pipi Pikksukk, Kunksmoor, Katuse-Karlsson, Buratino, Väike Nõid, Lumivalgeke, Prints ja Harry Potter saatuse tahtel ühte klassi sattunud ja põhjustavad oma õpetajale preili Kräsupeale tohutut peavalu, sest ei taha õppida tunnetusõpetust ega tegelikult ka muid aineid, sest usuvad, et saavad tänu oma erilistele annetele või oskustele elus ka hariduseta hakkama.

„See tükk kukkus neil nii vahva välja, et otsustasime Kundas ka seda mängida,“ ütles Lianne Saage-Vahur.

Tulemuseks olid siis Suur Karu Karoliine ja Väike Karu Karoliine (üldse anti kumbagi auhinda kolmele trupile) ning noore lavastaja preemia, mille Anna-Maria oli küll kuhjaga ära teeninud. Zhüriiliige, Rakvere Teatri peanäitejuht Üllar Saaremäe visanud aga Kundas nalja, et Lianne ja Anna-Maria on nüüd nagu noor ja vana Baskin, kes ka mõlemad edukad lavastajad.

Kokkuhoidev trupp

Üldse osales Väikese Lava festivalil 13 truppi. Peale kahel päeval toimunud etenduste esitleti truppe tutvustavaid videoklippe, peeti teatriolümpiat (ka seal olid Liblikapüüdjad edukad) ning peeti zhürii ja juhendajate jututuba. Et lastele jääks alles tegemislust ja mängurõõm, ei anta sel festivalil välja üht peapreemiat ega koostata pingerida, vaid antakse välja kolm natuke suuremat ja kolm natuke väiksemat preemiat. Ning eripreemiaidki anti välja tervelt 19.

„Viienda klassi trupp on hästi kokku hoidev ja ma näen nende silmis juba praegu seesugust sädet, mida ma tavaliselt alles gümnaasiumiastme noortelt eeldan,“ ütles Lianne Saage-Vahur.

„Viiendikud“ ise aga ütlesid, et teatritegemine meeldib neile sellepärast, et see on huvitav ja et selle käigus saab palju nalja. Mõnikord isegi liiga palju: niipalju, et proovitegemisest ei tulegi midagi välja.

Kahest Kundas mängitud tükist meeldib neile endale rohkem mängida just „Isevärki koolipäeva“. Seda näitasid nad nädal tagasi ka Betti Alverile pühendatud luulepäevade Tähetund lõpetamisel, kus saalitäis gümnaasiumiastme koolinoori ja nende juhendajaid neile rohkete naerupahvakute saatel kaasa elasid ning neid lõpuks tormilise aplausiga tänasid.

Väikese Lava festivalil saab Liblikapüüdja noorem trupp aga soovi korral ka tuleval aastal käia, alles siis ületavad nad kundalaste seatud vanusepiiri.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus