Kõnealune film esilinastus mäletatavasti juba 12. augustil Põltsamaal ja Paides.
?Tallinna-esilinastus sai korraldatud eelkõige tänukummarduseks annetajatele,? ütles filmi peategelane, Sõpruse pargi rajaja Ants Paju.
Kündva Kalevipoja Sõpruse parki püstitamine oli nimelt sajaprotsendiliselt annetuspõhine projekt ning filmiesitlus oli hea võimalus tänada annetajaid. Paraku on ärimehed äärmiselt liikuv rahvas ning nende ajagraafik dünaamiline, st kiirelt muutuv.
?Raivo Vare ja Urmas Sõõrumaaga oli meil kuu aega tagasi näiteks kindel kokkulepe, et nad tulevad, nüüd aga helistasid mõlemad, et ei jõua selleks ajaks Eestisse tagasi,? ütles Ants Paju.
Kohal olnud annetajatele kingiti tänutäheks DVD filmiga ?Kümme isamaa kõnet?. Oli ju selle filmi tegemise üks ajendeidki annetajate tänamine.
DVD said kingiks ka esilinastusel viibinud USA, Leedu ja Soome saatkonna esindajad ning monumentaalskulptuuri ?Kalevipoeg kündmas? patroon, president Arnold Rüütel ja proua Ingrid Rüütel. Olgu öeldud, et film on nüüdseks tõlgitud inglise keelde, nii et välissaatkondade esindajad saavad seda vaadata ingliskeelsete subtiitritega.
Filmi ?Kümme isamaa kõnet? tootja oli stuudio F-Seitse. ?Kuigi see ei olnud minu enda, vaid re?issöör Valentin Kuigi film, oli mulgi hinges ärevust ja üleelamisi: Kumu auditooriumis oli ju koos Eesti filmitegijate, seal hulgas dokumentalistide ?raskekahurvägi?: Rein Maran, Enn Säde, Peeter Simm jt, samuti tuntud filmikriitikuid,? ütles Ants Paju. ?Pakkusin, muuseas, filmimeestele välja ühe filmiidee: näis, kas keegi neist võtab vedu.?
Tema sõnul oli filmi Tallinna-esitlus ka Sihtasutuse Põltsamaa Sõpruse Park juhatuse ja nõukogu jaoks omamoodi proovikivi ja seltskonda liitev ettevõtmine. Proovikivi oli see üritus ka Põltsamaa Ametikooli õpilastele, kes suupistelaua katsid. Veiniga toetas esilinastust AS Põltsamaa Felix.
RIINA MÄGI