Kümneaastaseks saanud Vaiatu pood püüab kliente sooja lõunaga

Mõte Vaiatu poodi pidama hakata sai alguse heas asukohas seisvast hoonest, mis omakorda käivitas muud protsessid. Hoone soetati 2009. aasta detsembris ja avati juba järgmisel aastal juunis. Edasi tulid pood Maali Avinurmes ja Omedu pood. Kõik poed kuuluvad OÜ VAH alla ja on omanikele omamoodi armsad, kuid Vaiatu on jäänud kõige südamelähedasemaks.
OÜ VAH nimi on tulnud omanike eesnimetähtedest Vunk Allan ja Helle. Helle oli nõus oma tegemistest rääkima.


Loomulikult oli lisaks heale hoonele ammune soov kasutada ära koolis omandatud ja olemasolevaid teadmisi ja tahet luua oma äri.

Vajalik rahaline puhver

„Alustasime aktiivselt poe sisse töötamist abikaasaga ja pere toetusega, lapsed aitasid kaasa, kuidas aga said. Mina ise olin letis iga päev 10st 10ni ja nii kümme kuud järjest, enne kui esimese abilise saime palgata. Abikaasa käis kauplust oma teise töö kõrvalt varustamas.
Oleme kõik need aastad hoidnud poodi just 10st 10ni lahti. Eelkõige seepärast, et poodi tööle tulla on kodunt üsna pikk tee ning lisaks vajadusest jõuda veel hommikul teha tellimusi ja muid vajalikke toiminguid. Praeguseks on tööl kuus inimest, lisaks raamatupidaja.
Välimüükides käib meil hooajaliselt abis kuni 10 inimest lisaks ja suuremalt jaolt on need meie lapsed, nende elukaaslased ja samuti laste sõbrad.
Cateringiga oleme tegelenud umbes seitse aastat.
Mõte sai alguse vajadusest tekitada majanduslikku puhvrit, et väikepoed ka madalhooajal ehk talvel hakkama saaksid,“ rääkis Helle Vunk.
Hellele meeldib müügi kõrval suhtlus. „Tagasiside on välimüükides kergem tulema kui poes leti tagant. Lisaks hea vaheldus rutiinsele tööle, pakkudes teistsuguseid väljakutseid.
Usun, et kõik need müügid koos perega, palju tööd, raskusi ja rõõme on tegelikult meid väga palju liitnud nagu mistahes teised ühised tegevused koos.
Ise tunnen, et meil on üks super pere ja olen uhke, et vajadusel tuleme kõik kokku, toetame üksteist ja teeme vajaliku ära. Ma ei tea, mida see lastele juurde annab, aga olen väga tänulik, et oma tööde kõrvalt leiavad nad ikka aega, et tulla aitama. Aitäh väimeestele ja miniale, et on meie vunki täis ja omamoodi hullu perega liitunud ja kõike kaasa tegemas. Hingele pakub see väljakutseid, ka rahulolu kui töö hästi tehtud,“ nentis Helle.

Lõuna ajal saab kõhu täis

Kolmes poes on kaubad erinevad ketipoodidest. „Näiteks saab meilt soovi korral kasvõi lausa grammiga osta maiustusi, vorste, kala ja lisaks saame müüa väiketootjate kaupu.
Idee on ka see, et meie väikepoodidest saaksid inimesed kõik vajaliku – toiduained, lõuna ajal sooja kõhutäidet, kingitusi tähtpäevadeks ja ka lõikelilli. Kusjuures ei puudu meie valikust isegi poodide kinkekaardid, mis saidki loodud just klientide tungival soovil,“ rääkis Helle.
Ta lisas, et soe kõhutäide on nende külastajatele oluline. „Meie ise kutsume oma burgerit hellitavalt kandi legendaarseimaks. Oleme soovidele vastu tulnud ja hakanud pakkuma ka näiteks hotdogi. Samuti tulid sortimenti pallijäätised. Ja väga hinnatud on kohv.
Müüme kaupu tõesti väga laias valikus. Hetkel on prioriteediks see keeruline aeg üle elada, peale seda hakkame taas kaugemale ette vaatama,“ sõnas Helle.
Nõudlikuks on muutunud nii kliendid kui ka korraldajad. „Soovitakse ikka rohkem söögivalikut, kokteile ja korraldajad rohkem keskkonnasõbralikku lähenemist,“ rääkis Helle, lisades, et trend liigub toidu pakkumise osas tervisliku ja jätkusuutlikuma poole.
„Näiteks hiljuti suurenes hüppeliselt kulu ühekordsetele nõudele, et vahetada vahtplastist nõud loodussõbralikuma materjali vastu,“ nentis ta.
Sellel aasta osaleti esimest korda Peipsi toidutänaval. „Eelmisel aastal eemalt jälgides tekkis tahtmine kaasa lüüa. Ja selle üle on hea meel, et panime ennast proovile ja saime palju positiivset tagasisidet. Valmistasime põhjalikult oma menüüd ette ja olime tegelikult valmis veel suuremaks osavõtuks. Menüü kese oli kohalik kala, mis oli omajagu põnev väljakutse.
Tänu tagasisidele saime kinnituse õnnestumisele ja meil on kindel soov ka järgmisel aastal osaleda,“ arvas Helle.

Põhivara on ikka inimesed

„Võime omakeskis naljatledes mõelda ulmelistele tulevikulahendustele, kus kaupu näiteks drooniga inimestele koju toimetatakse, ent tegelikult ei ole hetkel mahti mõelda suurtele tulevikuplaanidele. Loodame, et jätkub jõudu olemasoleva kolme pisikese külapoe säilitamiseks. Sügis-talvine periood on meie jaoks alati raske olnud, sest suvitajad sõidavad linna ja elu maal jääb hulga vaiksemaks. Sellel aastal lisab kõvasti ärevust ka võimalik uus viirusepuhang.
Laienemine ei eelda mitte ainult suuri soove, vaid juurde peaks leidma ka tööjõudu, mis ei ole lihtne ülesanne. Meie ettevõtte põhivara on ikka inimesed. Oleme südamest tänulikud kõikidele endistele töötajatele, kes on koos meiega seda teed käinud. Ja väga hindame oma praeguseid tiimikaaslasi, tänu nende kaasabile saame me ikka ühiselt seda kelku vedada,“ sõnas ta.

ULVI TAMM

blog comments powered by Disqus