Kümneaastane Lustivere külaselts kandideerib aasta küla tiitlile

Laupäev, 25. mai on kümneaastasele Lustivere külaseltsile väga oluline päev, sest siis saabub külla vabariiklik komisjon eesotsas riigikogu esimehe Ene Ergmaga. Nimelt selgitab see komisjon välja Eesti aasta küla 2013. Eeloleval laupäeval võõrustab aga Lustivere külaseltsi rahvas 36-liikmelist külaliikumise ühenduse esindajate seltskonda Soomest.

Lustivere piirkonna rahval on põhjust rõõmustada sellegi üle, et nende kandi seitse küla pälvisid tiitli Jõgevamaa aasta küla 2013.  Tegelikult esitas Lustivere põhikool külaseltsi aasta seltsi nominendiks, aga üllatusena kuulutati möödunud aasta novembris Lustiveres peetud Jõgevamaa arenduskonverentsil kogu piirkond aasta küla tiitli vääriliseks. Nüüd aga kandideerib Lustivere külade piirkond vabariiklikul konkursil Eesti aasta küla tiitlile.

Lustivere külaseltsi juhatuse esimehe Riina Paluoja sõnul läks seltsi asutamise idee liikvele sellest, kui lustiverelasest Põltsamaa vallavanem Toivo Tõnson palus kohaliku põhikooli eelmisel direktoril Malle Tuuril osaleda Kamaris peetaval külaseltside asutamise õppepäeval. Kamaris oli selleks ajaks juba selts moodustatud. Malle Tuur kutsus kaasa ühe aktiivsema külaelu eestvedaja Riina Paluoja. “Sealt saadud mõtetest meie külaseltsi mõte tekkiski. Olulise tõuke andis ka asjaolu, et sellel ajal avanesid Euroopa Liidu fondid, kust oli võimalik hakata taotlema piirkonna arendamiseks raha,” rääkis Riina Paluoja.

Tollal seltsi asutamise pearaskust kandnud Malle Tuur teatas, et on liialt hõivatud kohaliku põhikooli juhtimisega ja seetõttu valiti seltsi juhtima Riina Paluoja, kellele valiti abiks veel kuus juhatuse liiget. Asutajaliikmeid oli kokku 19. Tookord valiti ka kõigile Lustivere piirkonna seitsmele külale külavanemad. 

Külad hoiavad kokku

Lustivere piirkonna seitsme küla elanikke aitab liita ka iga viie aasta järel korraldatav piirkonna külade kokkutulek. Ühel sellisel kokkutulekul sõitsid kohalikud rahvatantsijad nii veomasina kastis kui bussiga läbi kõik piirkonna külad, kus kohapeal väike etendus anti. Korraldatud on ka hoidistepäevi, eksponeeritud huvilistele käsitööesemeid ja nn nipsasju.

Viiel aastal loodi külaseltsi eestvedamisel lastele jõulumaa, mis lõpuks juba väga suurejooneliseks ettevõtmiseks kujunes. Seejärel peeti kahe aasta pikkune paus ning viimaste jõulude eel sai jõulumaa uuesti teoks, eestvedajaiks seekord Ülle Ant ja Ave Paluoja. Jõulumaaks kujundati Kalle Kallase kodu ja puidutöökoda Pudiveres.  Kalle Kallas on aastaid olnud jõuluvana rollis ning seetõttu sobis see koht suurepäraselt.

Tuli ka idee, et igal aastal võiks jõulumaa korraldada üks Lustivere piirkonna seitsmest külast. Nii pakkus Tõrenurme külavanem Varje Andruse välja, et järgmine jõulumaa tuleb nende külas. Väga menukaks on osutunud ka aastalõpupeod. 

Midagi õpetlikku

Tulevikus kavatseb Lustivere külaseltsi rahvas hakata lõbustuste ja ühistööde kõrval rohkem mõtlema sellele, kuidas inimestele midagi õpetlikku pakkuda. Täiskasvanud õppija nädala raames korraldati koolitus “Kuidas uurida oma sugupuud”. Läbi on viidud vitspunutiste õppepäev, mille tulemusena sai kaunimaks ka sealne vabaõhulava. Külaseltsi juht märkis, et tulevikus võiks veel mitu huvialaringi juurde tekitada ja üks neist võiks olla  ka käsitööring. Riina Paluoja sõnul on nad Lustiveres õnnelikud selle üle, et neil pole erinevalt paljudest teistest Eestimaa küladest tarvis millegi eest väga võidelda. Lustiveres on olemas oma kool, lasteaed, kultuurimaja, kauplus, juuksuritöökoda ning liiguvad liinibussid. Küla üldpiltki sai mõne aasta eest kaunima väljanägemise, kui küla läbiv jõgi puhastati, selle kaldaid kindlustati ning jõe kaldaala korrastati. Selle keskkonna-alase projekti teoks saamisele aitas kaasa tol ajal põllumajandusameti Jõgeva keskuses töötanud Toivo Vihalem.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus