Kümneaastane Kusti sai endale mängukaaslaseks kahekuuse Troi

Oktoobri alguses toodi Mustvee piirivalvekordonisse kümneaastasele teenistuskoerale Kustile seltsiliseks kahe kuu vanune Troi, kes peaks tulevikus Kusti ameti üle võtma.

 

Teenistuskoer Kusti, pikema nimega Gustav, on koerajuhi Üllar Tänna juures olnud pea terve oma teadliku elu. Nüüd kümneaastasena on Kusti veel heas vormis, kuid paratamatult peab ka tema millalgi pensionile jääma. Tema ameti peaks paari aasta pärast üle võtma praegu paari kuu vanune saksa lambakoera kutsikas Tryen’s Guugle, kellele koerajuht Üllar on andnud lihtsama nime Troi.

Isane kutsikas osteti politsei- ja piirivalveametisse Soomest Nurmijärvi koerakasvandusest ning tema eest maksti tuhat eurot.

Hinnaline koer ei erine praegu palju teistest tavalistest kutsikatest. Ta on hästi aktiivne, närib kõike, mis kätte juhtub, eriti neid asju, mida ei tohi närida. Intervjuu ajal ei pidanud Troi paljuks proovida hambaga Üllar Tänna kontorilauda ning sikutamist olid väärt ka reporteri karvase servaga saapad.

“Olen talle närimiseks igasugu asju ostnud, kuid need keelatud asjad on ikka kõige huvitavamad,” rääkis koerajuht Üllar ning näitas oma vormipükste sääre küljes olevat helkurriba, mida Troi tihti pükste küljest lahti tahab sikutada.

 

Jäljeajamine saab selgeks mängides

Troi treeningud algavad paari nädala jooksul. Esialgu lasi Üllar koeral ümbruse ja inimestega harjuda. Koerajuhil on hea meel, et tema teine teenistuskoer Kusti kutsika nii kiiresti omaks võttis, ning talle tundub, et armukadedust kahe neljajalgse vahel ei valitse.

Kui Üllar aastaid tagasi Kusti endale sai, siis muutus tema esimene koer kutsika pärast armukadedaks. Kuigi esialgu tundub, et Kusti Trois rivaali ei näe, ei jäta Tänna koeri hetkekski omapäi, sest loomal ikka looma aru ja iial ei tea, mis võib juhtuda.

“Kusti on vana koera kohta hästi aktiivne. Koos mängivad nad hea meelega. Vaid korra on Kusti Troi peale hoiatuseks urisenud, kuid haiget pole ta tahtlikult väiksemale teinud,” sõnas Tänna.

Tema jutu ilmestuseks hüppas Kusti suure hooga Troile otsa, mille peale kutsikas veidi niuksatas. Koerajuht kutsus Kusti korrale, et see liiga hoogu ei satuks, ning lisas: “Eks Troi on ka veidi õrnake praegu, ei kannata veel nii hoogsat möllamist.”

Siiski oli kutsikas kaval ning jooksis kordoni parklas seisvate autode alla peitu, kuhu suur Kusti talle ligi ei saanud.

Kuigi varsti peab Troi hakkama usinalt jäljeotsimist treenima ning ka korralikult kuuletuma õppima, siis pole see koerajuhi sõnutsi talle vastumeelne tegevus. “Jäljeajamist õpetatakse nii, et tallame maha mingi kindla maa-ala, kuhu on peidetud söök. Hiljem asendame maiused riidetükkide või muu sarnasega ning siis järgneb kutsikale preemia, kui ta on asjad üles leidnud või raja läbinud,” lisas Tänna. Kuulekust hakatakse Troile õpetama poole aasta vanuselt.

 

Peamine töö on inimeste otsimine

Pooleteise kuni kahe aasta vanuselt peab koer läbima katsed, kus tema oskused proovile pannakse ning alles pärast nende läbimist saab Troi tööülesannete täitmise juurde asuda. Koerajuht sõnas, et Troil on eeldused hästi hakkama saada.

“Ta on väga aktiivne ja ergas. Samamoodi nagu Kustigi omal ajal, kes on praegugi nagu kutsikas, mis siis, et juba pea kümme aastat vana,” lisas Tänna. Loomulikult on olemas ka selline võimalus, et koer ei tee katseid ära. “Sellisel juhul peaksin ikkagi mina koerajuhina peeglisse vaatama ja süüdistada saan selles vaid iseennast,” nentis koerajuht, kellele Troi on kolmas teenistuskoer, kellega tal tegelda tuleb. Eelmised koerad on katsed kenasti läbinud ning Kusti on veel tänagi kümne aasta vanusena ametis. Seega pole Üllaril, tema kolleegidel ning ka Troil põhjust karta, et katsed ei õnnestu.

Kusti ja tulevikus ka Troi peamine ülesanne on inimeste otsimine. “Põhiliselt saavad nad tööd sügisel, kui seenelised ja marjulised metsa eksima kipuvad,” rääkis Tänna. Just hiljuti,  paar nädalat tagasi, leidis Kusti Voore lähistel metsa eksinud lapse. Pätte püüdma neid ei õpetata. “Selleks oleks vaja läbida ka kaitsekoolitus, kuid sellise koolituse läbinud koer võib metsa eksinute otsingul inimeste päästmise asemel neid hoopis rünnata,” selgitas Tänna.

Praegu on Troi peamine töö ikkagi mängimine ning ümbrusega harjumine. See sobib ka vanale teenistuskoerale Kustile, kes saab end kutsika seltsis jälle noorena tunda. Seda, et Troi paari aasta pärast Kusti töö endale saab, staažikat teenistuskoera ei heiduta. Pensionipõlve jääb Kusti ikkagi Üllar Tänna juurde veetma ning saab siis nautida nii-öelda tavalise koera elu.

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus