Möödunud nädalal jõuti külviga peaaegu ühele poole ka Laiuse Põllumajandusosaühingus.
Maade etteharimisega alustati 15. aprillil ning paar päeva hiljem töötasid põllul juba külvikud. “Ma ei mäletagi, et oleksime nii vara külviga alustanud,” ütles paarkümmend aastat agronoomiametit pidanud Taimi Kuslap. “Mida rutem seeme mulda saab, seda rohkem jätkub taimedele igati kasulikku niiskust,” selgitas ta. Peaagronoom Arles Moori sõnul külvati sel aastal rapsi, kaera, otra, katteviljata heinaseemet ja tehti ka allakülvi. Oder ja kaer on praeguseks juba tärganud. “Kokku on Laiuse POÜ-s 2150 hektarit haritavat maad, kusjuures kõige viljakamad põllud paiknevad põllumajandusettevõtte keskuse ümbruses, Vanatänava külas ja Kuremaa lähedal. Sadala suunas ja Paluperes on aga maad liiga liivased, rääkis Moor.
Künda polnud Laiuse Põllumajandusosaühingus kevadel vaja, sest see töö tehti ära juba sügisel. “Sügisel kündmata jäänud põllud saame kevadel randaaliga üle tõmmata ja kohe külvikuga peale minna Möödunud aastal ostsime firmast Kesko Agro 6-meetrise randaali Lemken Rubin. Muretsesime ka kaasaegse külviku Väderstad Rapid, mille eeliseks on võimalus edukalt otsekülvi teha,” ütles Arles Moor.
Lauise Põllumajandusosaühingus on üle 4000 sea ja võrdlemisi palju teravilja kasutatakse nende söötmiseks. Toiduviljaks müüakse aga 500-700 tonni, kusjuures põhiliseks ostjaks on koostööpartner AS Kemira GrowHow, kuhu turustatakse ka rapsi.
Aktsiaseltsis Pajusi ABF külvatakse tänavu kevadel 1000 hektarile “Teravilja ja seemnevilja külvi lõpetame järgmisel nädalal ja seejärel jääb veel rapsi külvata,” lausus aktsiaseltsi juhataja Lembit Paal. “Kui uue põllumajandusministri seisukohtadest põllumajanduse edendamisel on veel vähe teada, siis vähemalt ilm ja vanajumal on tänavu kevadel põllumehe poolel olnud,” lisas Paal, kes on ka Jõgevamaa Tootjate Liidu volikogu esimees.
Jõgeva vallas Palupera külas asuvas Reinu talus on odrakülv juba lõpetatud ja eelmisel laupäeval alustati rapsi külvamisega. Külviks kasutatakse selles majapidamises Soome külvikut Tume, mis osteti neli aastat tagasi SAPARDi programmist saadud toetuste eest. “Otra külvame 100 hektarile, osa sellest suviviljast söödame 40- pealisele veisekarjale, osa kasvatame aga müügiks, ” rääkis peremees Jaan Alling.
“Tänavukevadise ilma üle pole küll põhjust kurta. PRIA-st saab omajagu toetust, kuid tervikuna talutootmine küll paremuse poole ei liigu. Üldine elukalliduse tõus põhjustab majandusraskusi, millest pole sugugi lihtne jagu saada. Sellise olukorra tagajärjel lõpetab igal aastal mõnigi talu põllumajandusega tegelemise,” rääkis talupidaja.
JAAN LUKAS