Kultuuritöötajad tegid Otepääl läbi põneva ajarännaku

Eestimaa kultuuritöötajate kalendri üheks oluliseks punktiks on juba kuuel aastal olnud rahvamajade suvekool. Tänavune suvekool toimus ülemöödunud nädalal Otepääl. 150 suvekoolilise hulgas oli ka 21 jõgevamaalast.

 

Suvekooli teemaks oli seekord ajarännak. Selle juhatas sisse Otepää Varajase Muusika Ansambli meeleolukas kontsert kirikus. Pärast kontserti kutsusid rüütlid meid Otepää linnamäele, kus toimus tervitustseremoonia. Šamaan pakkus lõkkel keedetud kosutavat vaarikateed, rüütel kõneles Otepää ajaloost. Suupisteks pakuti linnamäe jalamil värskelt küpsetatud rukkikakku ja külma piima. Võimas kahuripauk saatis meid teele suvekooli toimumiskohta, Marguse puhkekeskusse, kus algaski ajarännak.

Suvekooli avamise ajaks panid kõik end ajastu kohaselt riidesse. Vastavalt eelnevatele juhistele, pidime meie, Jõgevamaa kultuuritöötajad, järgima tsaariaegset stiili. Sobivad rõivad leidsime endale Põltsamaa kultuurikeskuse, Tabivere vabaajakeskuse ning Puurmani spordi- ja kultuurimaja kostüümide seast. Teiste maakondade kultuuritöötajad kehastusid ürgajast, pärisorjuse ajast, mõisaajast, revolutsiooniajast, Teise maailmasõja ajast ja muudest ajastutest pärit inimesteks.

Kohal olid ka inimesed kaugest tulevikust. Neid kehastasid võõrustajad ehk Valgamaa kultuuritegijad. Suvekool avatigi nende tantsuetendusega, millesse kaasati mõni tegelane iga maakonna ehk ajastu esindusest. Nii avaneski meie ees justkui ajatelg minevikust tulevikku ning sai selgeks, kui oluline on mäletada, tunda ja osata kasutada mineviku kogemusi ning ajaloo- ja kultuuripärandit, et jõuda paremasse homsesse.

Õhtul andis Triinu Taul jäörve ääres kontserdi. Alguses sadas vihma, kuid Triinu laulis kuulajate südametesse ja taevasse vikerkaare.

Taidluskava tuli panna uudiste vormi

Teisel päeval toimusid loengud, koolitused, õpitoad. Hommik algas näiteks hääle äratamisega ja seda juhendas Riina Trumm. Eesti Rahvamajade Ühingu arengukavade arutelu viis läbi Ülo Vihma. Jaanus Kanguri suhtlemiskoolitusel sai toredate näidete ja õpetlike harjutustega veelkord kinnitust ammu tuntud tõde, et hea suhtlemine on suurepärase koostöö eeldus ja alus.

Kultuuriministeeriumi rahvakultuurinõunik Eino Pedanik rääkis meile kultuuripoliitika alustest ja tuleval aastal teoks saavast kultuuripärandi aastast. Valga maavalitsuse haridus- ja  kultuuritalituse juhataja Kalle Visteri eestvedamisel sai teoks Maailmakohvik, kus uuriti, millisena paistab Valgamaa väljastpoolt tulijaile. Õpitubades õpetati tegema sõrmust või valmistama kasetohust esemeid. Õhtul oli kõigil võimalik tutvuda ekskursiooni korras Valgamaa vaatamisväärsuste ja huvitavate paikadega.

Suvekoolides on traditsiooniks, et iga maakond esineb teise päeva õhtul väikese kavaga. Selle aasta teemaks oli Eesti Film 100. Iga maakond pidi esitama oma ajastu kostüümides nägemuse eesti filmist. Avamisel saime ka teada, missuguse žanri printsiipe peaksime selle nägemuse edasiandmisel järgima. Jõgevamaa kultuurirahvas pidi oma kava esitama uudiste vormis. Kasutasime uudistepõhjadeks sündmusi või lauseid filmidest “Kevade”, “Suvi”, “Don Juan Tallinnas”, “Siin me oleme”, “Nukitsamees”, “Noor pensionär”, “Karikakramäng” ja “Eine murul”.

Kultuurisündmused väärivad jäädvustamist

Filmiteemalisi etteasteid hindas žürii, mille töös osales ka selle ala spetsialist — kultuuriministeeriumi filminõunik Edith Sepp. Kavad olid vahvad, kiidusõnu jagus ilusate kostüümide ja rollide eest kõigile osalejatele. Võitjaks valis žürii aga Raplamaa ooperivormis kava “Inimesed sõdurisinelis” (Raplamaa ajastu oli Teine maailmasõda).

Suvekooli viimasel päeval toimus Eesti Rahvamajade Ühingu koosolek. 

Rahvamajade suvekool toob igal aastal kokku kultuurikorraldajad kogu Eestist. Arutletakse päevakajalistel teemadel, vahetatakse kogemusi ja kontaktandmeid ning lisaks saadakse võrratu pilt korraldava maakonna kultuuripärlitest.

Suvekooli lõpetamisel pani Eino Pedanik meile südamele, et me igapäevatuhinas ei unustaks tunnetada aja kulgu endas ja enda ümber. Tuleviku jaoks on tähtis jäädvustada kodukoha  kultuurisündmusi nii sõnas kui pildis ning jäädvustatut hoida.

Suur aitäh Valgamaa korraldajatele ilusa ja sisuka ajarännaku eest! Järgmine rahvamajade suvekool toimub tuleval aastal Pärnumaal.

i

KEIU KESS

blog comments powered by Disqus