Kultuuripärli preemia sai Arne Tegelmann

Möödunud reedel Jõgeva kultuurikeskuses toimunud Jõgevamaa kultuuri-, spordi- ja terviseedendajate tänuõhtul anti muu hulgas üle Jõgevamaa Kultuuripärli nime kandev preemia. Selle pälvis Palamuse O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseumi direktor ja MTÜ Look eestvedaja Arne Tegelmann.


Kultuuripärli preemiaga tunnustati Arne Tegelmanni pühendunud tegevuse eest kihelkonnakoolimuuseumi arendamisel, suveklassikakontserdi “Mozarti gala” korraldamisel ning EELK Palamuse Püha Bartholomeuse koguduse juhtimisel.

Arne Tegelmann on Palamuse kandis elanud juba 37 aastat, neist viimased viisteist on ta juhtinud Palamuse O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseumi.

Kui selle asutuse mullustest eredamatest sündmustest rääkida, tasub mainida näiteks aprillis teoks saanud uurimisretke Brasiiliasse: Arne Tegelmann, kihelkonnakoolimuuseumi arendus- ja projektijuht Janek Varblas ning filmiloolane Jaak Lõhmus käisid sellel kaugel maal Oskar Lutsu filmimehest vennast Theodor Lutsust ja tema abikaasast Aksella Lutsust järele jäänud kultuuriloolist materjali üle vaatamas ning neid tundnud inimeste mälestusi jäädvustamas. Paranesid ka muukeelsete külastajate võimalused ekspositsiooniga tutvuda, sest muuseum võttis kasutusele vene ja ingliskeelseid selgitusi andvad audiogiidid.

Nagu ikka, toimusid muuseumis näitused ja muud traditsioonilised ettevõtmised ning külastajatele viidi läbi mitmesuguseid programme, ent kõik see toimus muuseumi suure arendusprojekti ettevalmistamise taustal. Tuleva aasta juunis peaks nimelt külastajatele uksed avama põhjalikult rekonstrueeritud kihelkonnakoolihoone ning selle kõrvale rajatav uus külastuskeskus. Muuseumi ekspositsioon ja muuseumiinimeste tööruumid hakkavad paiknema just viimases, kihelkonnakooli ruumid püütakse aga sisustada nii, nagu need Oskar Lutsu kooliajal olid. Arendusprojekti toetab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetmest.

Tuleb raske, aga põnev aasta

“Viimane päev, mil kihelkonnakoolihoonet enne remonti külastada saab, on 29. jaanuar ja siis tuleb pooleteise aastane paus. Pakime oma varandust juba tasapisi kokku ning kolime seda asenduspindadele,” ütles Arne Tegelmann.

Ka töötajad hakkavad tööle asenduspindadel ning tegemist neil jätkub: ettevalmistamist vajab nii uue külastuskeskuse ekspositsioon kui ka Eesti Vabariigi sajandale sünnipäevale pühendatud näitus “Sada palamuslast”, mis avatakse samuti 2018. aasta suvel.

“Nii et alanud aasta tuleb raske, aga põnev,” sõnas Arne Tegelmann. “Ühe kiirema tööna tuleb näiteks mitmesuguste hangete dokumendid ette valmistada.”

Lisaks Palamuse kihelkonnakoolimuuseumile juhib Arne Tegelmann MTÜ-d Look. Selle MTÜ korraldatud oli nii mullusuvine menukas “Mozarti gala” kui ka paljud teised muusika-, teatri- ja filmisündmused, nagu näiteks Märt Jallakase mälestuskontserdid, Theodor Lutsu filmipäevad jne. “Mozarti gala” oli pühendatud Wolfgang Amadeus Mozarti 260. sünniaastapäevale ja 25 aasta möödumisele Eesti taasiseseisvumisest ning sellel astusid üles Eestist, Rootsist ja Hollandist pärit solistid ning Vanemuise sümfooniaorkester. Kirik oli välja müüdud ning publik oli korraldajatele tänulik selle eest, et võis väikeses maakohas nautida kõrgkultuuri, mida tavaliselt vaid suurtes linnades pakutakse.

Tänavu saab kuulata filmimuusikat

“Suveklassikaprojekt on meil teoksil tänavugi,” ütles Arne Tegelmann. “30. juulil saab Palamusel kuulata klassikalist ja uuemat filmimuusikat, mida esitavad lauljad Kadri Tegelmann ja Lauri Liiv ning orkester Klaaspärlimäng Sinfonietta.”

Arne Tegelmann lisas, et kõik MTÜ Look kontserdiprojektid pole teoks saanud Palamusel, vaid elamusi on pakutud ka Tallinna, Tartu ja Türi muusikasõpradele.

“Oleme püüdnud oma MTÜ korraldatud kontsertide ja etenduste kvaliteedi kõrgel hoida ning tundub, et publik on õppinud meid usaldama,” ütles Arne Tegelmann.

Küsimusele, miks ta põhitöö kõrvalt veel MTÜ projektidega mässab, vastas Arne Tegelmann, et tal on oma pereliikmete näol lihtsalt nii hea meeskond käepärast, et patt oleks nende potentsiaali kasutamata jätta. MTÜ Look tegemistes löövad tõepoolest innukalt kaasa Arne abikaasa Tiina, kes on ametilt Jõgeva maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna peaspetsialist, ning tütred Liisi ja Kadri, kellest esimene Nukuteatri etenduse juht ja teine Hollandis koolituse saanud mezzosopran.

“Küllap on mind kannustanud kultuuriprojekte vedama ka soov Palamusele midagi tagasi anda: see on ju paik, kust kogu meie pere hingepidet ja loomingulisi impulsse on saanud,” ütles Arne Tegelmann.

Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupi preemiad 

TUNNUSTUSPREEMIAD

Marten Liiv — heade sportlike saavutuste eest 2016. aastal;

Anni Zimmermann — sisukate osatäitmiste eest Jõgeva Linna Teatris, Palamuse amatöörteatris ja Wiera teatris;

Karmo Toome — Mati Undi näidendi “Peaproov” lavastamise ja muusikalikse kujundamise eest Palamuse amatöörteatris;

Erlend Kollom — teatritükkide loomise ja lavastamise eest Jõgevamaa harrastusteatrites;

Janne Vaabla — pühendunud töö eest Jõgevamaa harrastusteatrite kostüümi- ja dekoratsioonikunstnikuna;

Eve Oro — pühendunud töö eest käsitöötraditsioonide hoidmisel ja arendamisel;

Elle Mäerand — aktiivse tegevuse eest Elistvere loomapargi ürituste eestvedamisel;

Õie Kurg — aktiivse tegevuse eest Palamuse eakate eestvedajana;

Sirje Narits — pikaajalise pühendunud tegevuse eest Jõgeva linnaraamatukogu juhtimisel ja arendamisel;

Tiia Kaeramaa — aktiivse osalemise eest projektis “Linnulaulud”;

Tuuli Jukk — pühendunud tegevuse eest projekti “Linnulaulud” juhtimisel ja muusikaõpetajate arendamisel;

Meeli Nõmme — aktiivse osalemise eest projektis “Linnulaulud” ja töö eest Põltsamaa poistekooriga.

AASTAPREEMIAD

Margus Ääremaa — Põltsamaa piirkonna spordielu aktiivse edendamise eest;

Piret Koll — aktiivse tegevuse eest Jõgevamaa kergejõustiku edendamisel;

Põltsamaa kultuurikeskus — pühendunud tegevuse eest Põltsamaa 2016. aasta suursündmuste korraldamisel;

Folklooriselts Jõgevahe Pere — II Eesti Naiste Tantsupeo “Mehe lugu” korraldamise eest.

ELUTÖÖPREEMIAD

Peeter Kallasmaa — pikaajalise pühendunud tegevuse eest Jõgevamaa tehnika- ja kardispordi edendamisel;

Andu Uus — pikaajalise hingestatud tegevuse eest Tabivere vallamuuseumis.

JÕGEVAMAA KULTUURIPÄRL

Arne Tegelmann — pühendunud tegevuse eest O. Lutsu Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi arendamisel, suveklassikakontserdi “Mozarti Gala” korraldamisel ja  EELK Palamuse Püha Bartholomeuse  koguduse eestvedamisel.

(Info teiste Jõgevamaa kultuuri-, spordi- ja terviseedendajate tänuõhtul tunnustatute kohta leiate Vooremaa tagaküljelt)

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus