Kultuuriminister kiitis Kuhjaveres harrastusnäitlejaid

Laupäeval ja pühapäeval Suure-Jaani vallas  Kuhjaveres peetud külateatrite festivali olulisemad märgusõnad on näitlejate entusiastlik ning keskendunud mäng ja publiku vaimustatud  kaasaelamine. Kultuuriminister Rein Lang kiitis eestlaste  tahtejõudu ja indu rahvakultuuri arendamisel. Näiteseltskondadele jagas nõuandeid festivali patroon Kalju Komissarov.

VIII Kuhjavere külateatrite festivali avas külavanem Romeo Mukk. Sündmuse peakorraldaja Urve Mukk ütles, et laupäeval  kogunes Kuhjaverre tublisti üle neljasaja näitleja ja pealtvaataja. 

Tagasiside vahetult pärast etendust

“Autosid teatrihuviliste seltskondadega tuli  pidevalt juurde. Pühapäeval korrigeeris hommikupoolne vihmasadu mõneti publiku arvu. Näitlejaid see ei heidutanud. Keskendunult mängiti paduvihmas ja teeniti tugev aplaus,” lisas Urve Mukk.

Festivali  külastanud  kultuuriminister Rein Lang väljendas  oma sõnavõtus  vaimustust Eesti paljudes paikades püsiva tõsise huvi üle teha harrastusteatrit.

i

“Eestlaste tegevus rahvakultuuri säilitamisel ja arendamisel on maailmas ainulaadne ja austust vääriv. Teistele  piirkondadele tasub  eeskujuks tuua Kuhjavere elanike head koostööd nii külasiseselt kui ka toetajate ja abistajatega kaugemalt, mis tagab teatripäevade igakülgse kordamineku,” toonitas  Lang.   

Kuhjavere teatripäevade patroon,  Viljandi kultuuriakadeemia juhtiv teatriõppejõud  Kalju Komissarov nimetas sündmust  huvitavaks ja põnevaks. Ta  avaldas igale trupile oma arvamust lavastamisest ja näitelejatööst vahetult pärast näitemängu ja jagas  soovitusi edaspidiseks. 

Sobivad tunnipikkused näitemängud

“Arutelul Kalju Komissaroviga kõnelesime ka festivali edasisest korraldusest. Jõudsime arvamusele, et kümme etendust mõlemal päeval on ikka viimane piir. Pole võimalik võrrelda ka võrreldamatuid, näiteks kooliõpilasi ja poolprofessionaale, mistõttu tuleks etendused paigutada omaette rühmadesse,” lausus Uve Mukk.

“Olen Kuhjavere teatrifestivali mõnedki korrad külastanud. Olen Viljandist pärit ja siinse kultuuriakadeemia vilistlane, seepärast   tunnen eriti rõõmu, et Urve ja Romeo Muki algatatud ettevõtmine järjest populaarsust kogub. Arvestades tihedat päevakava, sobivad Kuhjaveres mängimiseks orienteeruvalt tunnipikkused  näitemängud,” ütles Jõgevamaa rahvakultuurispetsialist ja Sadala külade teatri näitleja Pille Tutt.

Kuhjaveres hakati teatrifestivali korraldama 2005. aastal. Kõigil aastatel on uue näitemänguga publiku ette tulnud Avinurme suveteater  Malle Pärna juhendamisel. 

Publiku lemmikud Kuhjavere teatrifestivalil

Esimesel päeval

Naisosatäitja:  Annika Anton Ruhnu Manni osatäitja Krabi külateatrist Võrumaalt

Meesosatäitja: Ruslan Levatsev  Matilda rollis “Telemaania 2” lavastuses Maimu ja Matilda näiteringist Tartumaalt

Trupp: Krabi külateater, kes etendas mereröövliteemalist muusikalist komöödiat “Ruhnu Mann”. Loo autor ja lavastaja on selle trupi hing Marje Mürk.

Tervikliku rollilahenduse eest  tõsteti esile Virve Niinpalut Tänassilma rahvamaja näiteringist “Vananaistesuvi”.

Teisel päeval

Parim naisroll: Merike Kernu Maiu osatäitmise eest Alburahva teatri etenduses “Võõras mees majas”

Parim meesosatäitja: Peter Wüthrich Rohilaiu rolli eest Jüri Tuuliku “Andersonis” Võhma “Rassijate” lavastuses

Parim trupp: Seasaare näitemänguselts Viljandist

Ära märgiti Abja näiteringi “Kirjad elust” kui kompaktne Eesti elu kajastus

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus