Kultuurimaraton läks korda

 

Möödunud laupäeval olid kogu Eestis paljude rahvamajade uksed ööpäev läbi avatud. Kultuuripärandi aastale pühendatud projektis 24 tundi rahvamajas” osales ka tosin Jõgevamaa rahvamaja ja kultuurikeskust.

 

 

Pajusi rahvamajas algas pikk kultuuripäev leivateoga. Kell kolm öösel saabus sinna vallavanem Reet Alev, juuretis ja jahu kaasas, ning tegi koos rahvamaja juhataja Merle Nisuga taina valmis. Mõne tunni pärast rändasid kerkinult pätsid ahju ja kui rahvas päikesetõusu aegu kohale tuli, oli maja värske leiva lõhna täis.

Kui mitme rahvamaja juures süüdati päikesetõusu hetkel tuli, siis Pajusis kuulati sel ajal hoopis muusikastuudio laste ja naisansambli esituses hommikuteemalisi laule. Järgnenud perehommikul saigi kohvi kõrvale sooja leiba ja pannkooke maitsta. Lapsed said aga Põltsamaa “Tõrukese” lasteaia robootikaringi põnevaid meisterdamiskomplekte kasutada.

Päeva jooksul jõuti ära vaadata uus film “Kertu” ja Torma näiteringi etendus “Naine on ka inimene”, viia läbi etnotantsurühma näidisproov ning meisterdada rahvamajale pühendatud kollektiivset tekstiiltaiest.

Õhtuse, Raimond Valgre sajandale sünniaastapäevale pühendatud programmi juhatas sisse etendus “Kohtumine Raimond Valgrega” Rain Simmuli ja Jaan Söödi esituses. Järgnenud tantsupeol esitasid vahepaladeks Valgre loomingut Pajusi muusikastuudio ja Põltsamaa kergemuusikakoori solistid ning Pajusi naisansambel.

Finaal kontserdi ja maskipeoga

Nagu mujalgi, olid ka Tabivere rahvamaja ettevõtmised stiililt mitmekesised —  piljardi ja koroona mängimisest näitliku ehk lahtise kooriproovini  ja mälumängust lastenäidendini.

Õhtuhämaruses kogunes aga majja n-ö vana kaardivägi, kes üheski olukorras kultuuritööd jätnud pole, olgu siis komistuskiviks kultuuritempli põlemine või eestvedajate sage vahetumine.

Need kollektiivid on Tabivere kapell ja eakateseltsingu Lumeroos naisansambel.  Maarja rahvamaja juures tegutsev Maarja-Magdaleena segakoor  andis  naabrite juures oma esimese juubelikontserdi. Kahekümnenda sünnipäeva puhul on segakooril  plaanis üles astuda mitmel pool, päris-juubel peetakse aga kadripäeva paiku.

Et Tabivere kultuuritemplis viimasel ajal rohkem ka noort rahvast liigub, seda kinnitas tantsukooli JJ-Street neidude etteaste: nüüd treenivad sealsed õpetajad ka Tabivere koolinoori.

Ja publik sai osa näidendikatkendist, mida noorte näitetrupp jõuluks õpib. Nagu kinnitas trupi juhendaja Anni Luud, oli seekord tegemist vaid n-ö reklaamiklipiga, esietendus on 21. detsembril siinsamas ja arvukas publik on oodatud!

Et aga laupäeval oli järgmiseks plaanis särtsakas maskipidu, mida tuli ohjama DJ, pidas eakam rahvas targemaks hilisõhtuks koju televiisorite ette taanduda.

Unenäoline stiilipidu

Põltsamaa kultuurikeskuse pikk tööpäev algas juba eelmisel õhtul stiilipeoga “Unenägu”.

“See oli meie “kultuurimaratoni” rahvarohkeim ettevõtmine,” ütles Põltsamaa kultuurikeskuse direktor Irja Targama. “Kõik meie maja taidlusringid olid peo tarvis ette valmistanud vahvad temaatilised etteasted ning keskööl sai vaadata meie tantsuõpetaja Madli Telleri tuletantsu pärimusmuusika saatel.”

Unenäoline stiilipidu kestis kella kuueni hommikul, päikesetõusu tervitati aga naeruteraapiaseansiga, mille viis läbi Silva Sirge. Tantsiti väetantsu, õpiti joogat ja kuulati Metsamoori ehk Irje Karjuse juttu taimede tervendavast jõust. Põltsamaa käsitööseltsi korraldatud villasõul said aga kõik soovijad teada, kuidas villast lõng saab.

“Pika kultuuripäeva jooksul käis meie majas kolm-nelisada inimest, ütles Irja Targama. Tema oli üks vähestest Jõgevamaa kultuuritöötajatest, kes jõudis ka Torisse, kus toimus üle-eestiline rahvamajade rolli käsitlev kõnekoosolek.

“Seal oli tunda kultuurirahva meeliülendavat ühtsustunnet ja ergast kaasamõtlemist. Käidi välja palju mõtteid, millega Eesti Rahvamajade Ühing peaks edasi tegelema,” ütles Irja Targama.

Pole võimatu, et tulevikus kuulutatakse üks oktoobrikuu päevadest rahvamajade päevaks ning et “24 tundi rahvamajas” muudetakse traditsiooniks.

KAIE NÕLVAK

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus