Külmalinna talvefestival meelitab kelgukoerte ja ‚Jõgeva kollasega’

Nädala pärast, 14. veebruaril peetakse Jõgeval Piiri pargis kruusaaugu ümbruses  külmalinna talvefestivali ning Laiuse mäel kihutavad isetehtud kelkudel  talvetrallitajad. Üllatusena on kohal koerarakend ja Külmavana ning saab mekkida  lõkkes küpsetatud kartuleid  ‚Jõgeva kollane’.


Sellises formaadis toimub talvefestival esimest korda. Varasematel aastatel on peetud nii talvetralli kui jääpurikafestivali. Sel korral on Jõgeva linnavalitsus ja talvesündmuse korraldajad jõud ühendanud ning sel moel tähistatakse 75 aasta möödumist külmarekordist. Nimelt registreeriti 1940. aasta 17. jaanuaril just Jõgeva ilmajaamas Eesti külmarekord -43,5 °C, mis on püsinud praeguseni. Talvenautlejatel tuleb aega varuda, sest lõbusat ja kaasahaaravat tegevust jätkub festivalil terveks päevaks. 

Talvetrall Laiuse mäel

Kõigil huvilistel tasub hommikul kell 10 koguneda Laiuse mäele, kus algab talvetralli kelguvõistlus. Kõik osaleda soovijad peavad aga kogunema juba kell kaheksa. Kelguvõistluse eestvedaja Sergei Jerjomin kinnitas, et kelgutama  on oodatud kõik needki, kes ei võistle.  Avatud on kaks rada ning võistlejad ja niisama kelgutajad üksteist segama ei hakka, küll aga saab lisaks liulaskmisele elada kaasa ägedatele kelgumeeskondadele. “Võistlejate kelk peab olema juhitav, turvaline ja piduritega. Kindlasti peavad võistlejad kandma kiivreid,” rääkis Sergei.

Isetehtud kelkude võistlusel selgitatakse välja paremad kiiruses ja pidurdamises. Politsei kiirusmõõdik registreerib kiireima ekipaaži ning pärast lõpujoont jälgitakse, kellel on kõige paremad pidurid. Hinnatakse ka kõige parema kujundusega liumasinaid ning sõitjate kostüüme. Võistlema on oodatud nii asutuste kollektiivid, sõpruskonnad kui ka kõik teised, kes kelgutamisest lugu peavad. Sergei sõnul on praegustest registreerunutest kõige huvitavam seltskond Soome Yamaha motoklubi, kel väga vahva kelk.

“Meil on hea meel, et sel aastal toimub talvetralli kelgusõit koos külmalinna festivaliga. Siis on mõnus pärast kelgutamist linna tulla ja koos olla. Kruusauk sobis meile hästi ning annab ka kaugelt tulnud kelgutajatele võimaluse linnas lõõgastuda,” lisas Jerjomin.

Kelgukoerad teevad sõitu

Sel aastal on talvefestivalile tulemas ka kelgukoerad. Kaheksa koeraga kelgurakendil saavad huvilised kogeda põnevat sõitu. Oma kelgukoertega tulevad Pärnumaalt Torist kohale Kersti ja Ain Reppo. Piiri pargis on koerarakendiga sõiduks 600- meetrine ring. Korraga mahub kelgule kolm last või täiskasvanu koos lapsega. Kelkude ette on rakendatud alaska huskyd. “Need on sileda karvaga pikakoivalised töökoerad, kellele meeldib kihutada,” rääkis koerte omanik Kersti Reppo. Naise kinnitusel kartma ei pea, sest sõit on turvaline ja kuna see on mõeldud ka lastele, tuuakse Jõgevale rahulikumad koerad. Koeraomanikud on lubanud kaasa võtta ka abikelgu, millel julgemad ise kaasa rallida või liuelda saavad.

Sõit koerarakendiga maksab ühe euro.

Tutvustatakse alaska huskysid ning koerarakendite võistlust.  Nii tehakse sissejuhatus ka tuleval aastal Kuremaal toimuvale rahvusvahelisele koerarakendite võistlusele. Kersti sõnul on neil Jõgevale tulles hea võimalus ka Kuremaal võistlusrajaga tutvuda. Koeraomanik paneb aga kõigile huvilistele südamele, et ise ei tasu koeri silitama minna. Nad on tõsised töökoerad ning paitamisest ei hooli. Kindlasti ei tohiks armsale koerale süüa pakkuda ega kommi anda. Kuid koeri võib nii pildistada kui filmida. Kel soovi, võib Aini ja Kerstiga kokku leppida külastusaja Toris. 

Tuld, tantsu ja teatrit

Põhitegevus algab linnas kella kolme ajal.  Selleks ajaks on kelgutrall Laiuse mäel lõppenud ning rahvas tasuta bussiga linna sõidutatud. Külalistele jagatakse sooja teed ja puljongit, väikese tasu eest saab osta suppi. Eksklusiivse maitseelamuse saab aga lõkkes küpsetatud kartuleid proovides. See on kuulus sort ‚Jõgeva kollane’.

Kruusaaugus toimuvad Jõgeva perekeskuse eestvedamisel vahvad võistlused lastele. Täiskasvanutele korraldab aga  Jõgeva spordikeskuse juhataja Priit Toru talvise teatevõistluse.  “Võistkondadel tuleb nii suusatada kui kelgutada. Kolm paremat meeskonda saavad ka auhinnad,” tutvustas korraldaja põgusalt võistlust.

Hoogsate seltskonnatantsudega aitab nahka soojana hoida Jõgevahe Pere.

Võisteldakse ka jääpurika sulatamises ja samasse talveõhtusse mahub  Jõgeva Linnateatri etendus. Mängitakse 1981. aastal kirjutatud näärinäidendit, mis jutustab lustaka loo jääpurika seiklustest metsas. “Jääpurika metsaseikluse” lavastanud Janek Varblase sõnul on see igati sobilik etendus külmalinna talvefestivaliks. Algupärandit on kärbitud ning  tänapäeva kohendatud.  

Õhtul esinevad ka tuletantsijad ja lõpuks süüdatakse tuleskulptuurid. Külmalinna festivali toetavad Jõgeva linn, Jõgeva vald, Jõgeva kultuurikeskus, Jõgeva spordikeskus Virtus, Kaitseliidu Jõgeva malev, Eesti Kultuurkapital, mängutuba Kraaksupesa, Jõgewa Muuseum, Route House 39, MTÜ Pommiauk, Voore Veod OÜ, AS Valmeco, Avaks OÜ, Softcom OÜ ja Piar OÜ.

Külmalinna talvefestival

Laiuse mäel

  8.00              Registreerumine kelguvõistlusele

10.00              Omatehtud kelkude võistlus Laiuse mäel    

Jõgeval

15.00               Festivali avamine kruusaaugus

15.10–16.00    Spordivõistlused suurtele ja väikestele

16.00–16.40    Laste autasustamine. Jääpurika sulatamine või kasvatamine

16.10–16.30    Seltskonnatantsud koos Jõgevahe Perega

16.40–17.00    Jõgeva Linnateatri etendus „Jääpurika metsaseiklus”

17.10–17.30    Seltskonnatantsud koos Jõgevahe Perega

17.30–17.45    Täiskasvanute autasustamine. Õhtu lõpetamine

17.45–18.00    Tulesõu

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus