Külmalinn Jõgeva sai oma küüslaugusupi

 

Eelmisel nädalal sai Jõgeva linn ühe tunnusmärgi võrra rikkamaks: valiti välja külmalinna küüslaugusupp, mille retsepti autor on  Virtuse kohviku juhataja Virge Mitt.

Kõik sai alguse rohkem kui kuu aega tagasi, mil Jõgeval toimus Eesti esimene küüslaugufestival. Idee valida Jõgevale iseloomulik supp tuli selle festivali peakorraldajalt ja meelelahutusettevõtjalt Aimar Pihlakult. Kuna Jõgeva on külmalinn, otsustati, et supp peab sisaldama küüslauku, mis on rahvameditsiinis hinnatud kui külmetushaigusi ennetav ja raviv köögivili.

Küüslaugufestivali ajal võisid kõik soovijad oma retseptiettepaneku(d) korraldajatele edastada. Jõgeva linnavalitsuse kultuuritöö peaspetsialisti asendaja Maie Puusepa sõnul laekus pakkumisi üsna vähe.

Pärast küüslaugupidu alustas töörühm, kuhu lisaks Puusepale kuulusid Kalev Pärtelpoeg, Merle Meitus, Virge Mitt ja Aimar Pihlak, koostööd Põltsamaa Ametikooliga.

Ametikooli õpilased valmistasid 13 suppi, millest mõned olid keedetud paremate konkursile laekunud retseptide järgi. Komisjoni hinnangul olid kõik supid head ja huvitavad, seda õiget aga siiski ei leitud. Supiotsingud lõpetas Virtuse kohviku juhataja Virge Mitt, kelle küüslaugusupp hindajate südamed ja maitsemeeled vallutas. 

Punane supp

Nimekiri toiduainetest, mida Miti küüslaugusupp sisaldab, on mitmekesine. Oluline roll on tomatitel, kusjuures sobivad nii värsked kui ka purustatud purgitomatid. Kauni oranžikas-punase värvuse annab supile tomatipasta. Lisaks küüslaugule, mida on kogumahust neli protsenti, leiab supist sibulat ja porgandit. Hakkliha, mis lisab supile oluliselt toiteväärtust, on valmistatud ise. “Liha, mis supi sisse läheb, on puhas. Seal ei ole kamarat ega muud taolist,” kinnitas Mitt. Maitseainetest kasutab ta soola ja musta pipart. Kui supp pisut lahja tundub, siis ka puljongipulbrit. Pisut lisatakse supileemele ka jahu. Vahetult enne serveerimist saab supp endale katte vahustatud koorest, millele on lisatud veidi soola. “Vahukoor on supi peal nagu lumi,” tõi Mitt veel üle seose küüslaugusupi ja külmalinna vahel.

Esialgne plaan oli Miti sõnul toores küüslauk koore sisse segada, see mõte ei meeldinud aga valiku teinud töögrupile ja koos otsustati, et küüslauk läheb ikkagi keedetud kujul supi sisse.

Küüslaugusupi koostisosadest rääkis supi autor meeleldi, kui aga jutt valmistamisele läks, teatas ta, et avaldab täpsed ainete vahekorrad ja valmistamisviisi ainult sellele, kes tema töö ükskord üle võtab.  

Lihtne ja odav

Mitt peab oma supi eeliseks selle odavust ja lihtsust. “Seda suppi on üsna kerge teha, kõige rohkem aega kulub küüslaugu puhastamise ja hakkimise peale,” ütles ta. Koostisaineid valides lähtus kokk enda sõnul sellest, et supp jääks klientidele taskukohaseks ning et kõik vajalikud ained oleksid kättesaadavad. Retsepti koostamine tema sõnul palju aega ei võtnud, see valmis ühe päevaga.

Küüslaugusuppi varem Virtuse kohvikus pakutud ei ole. Et teada saada, kuidas sööjad taolisse suppi suhtuvad, on Mitt klientidelt tagasisidet palunud.

“Vastukaja on olnud hästi positiivne. Ainult ühed mehed ütlesid, et ei meeldi,” rääkis kohviku juhataja.

Aimar Pihlaku hinnangul kipuvad söögikohtade menüüd tihtipeale kaunis üksluised olema. “Seljanka ja šnitsel, šnitsel ja seljanka,” nentis ta. “Kui külalised tulevad ja paluvad endale midagi soovitada, ei oskagi neile midagi öelda.”

 Küüslaugusupist saab Pihlaku arvates tore toit, mis eristab Jõgevat teistest linnadest.

LIIS ROHTMETS

blog comments powered by Disqus