“Kuldsuu” lükkas käima samasuguseid võistlusi mujalgi

Tänavu juba 11. korda Põltsamaa Ühisgümnaasiumis läbi viidud üleriigiline koolidevaheline kõnevõistlus “Kuldsuu” on korraldajate kinnitusel lükanud sarnased võistlused käima Eesti eri paigus – Tartus, Pärnus, Viljandis, Saaremaal.

Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õpetajad ja kõnevõistluse korraldajad Sirje Ääremaa ja Marika Nugis võivad uhked olla, et on andnud oma panuse noorte inimeste kõneoskuse ja esinemisjulguse arendamisse. “See annab jõudu ja energiat võistluse traditsiooniga edasi minna,” kinnitasid nad.

“Kuldsuu” tiitlile pretendeeris 17 võistlejat üheksast koolist ja loomulikult ei aetud võistlusel sugugi tühja juttu.

Kõnevõistluse patroon Ene Ergma lausus, et tema on kaheksa- aastase Riigikogu esimehe staaži jooksul kuulnud palju tühje jutte, mitmete eelnenud aastate jooksul on ta aga õpilaste kõnevõistlusel kuulnud väga sisukaid ja asjalikke kõnesid.   

Linda Lapp Kuressaare Gümnaasiumist esines teemal “Rehetoast taristuni” ning mõtiskles selle üle, et tolerantsete inimestena peame sallima enda ümber teistest rahvustest ja kultuuridest inimesi. Kreete Alasoo Miina Härma Gümnaasiumist tõi kõnes välja, kui suureks ebajumalaks on kujunenud inimeste jaoks raha. Saaremaa Ühisgümnaasiumi noormees Kristjan Lukk oli oma kõne koostanud teemal “Aga ükskord algab aega…” Tema hinnangul vaevalt enam Kalevi kangetesse tegudesse väga usutakse, aga üht-teist võiks neist tallele panna küll.

Karl Mitt Viljandi Maagümnaasiumist sidus oma kõne Eesti rahva vabaduspüüdlusega. Hille Malm Jõgeva Gümnaasiumist rääkis rehielamust kui ühest rahvuskultuuri sümbolist tänapäeva inimese jaoks. Põltsamaa Ühisgümnaasiumi neiu Ragne Kivimets arutles selle üle, mida teha, et olla õnnelik. Mario Kroonmäe Varstu Keskkoolist rääkis tänapäevasest interneti suhtluskeskkonnast, Mall Kalmann Viljandi Maagümnaasiumist tõdes, et kui tehnoloogia on viimasel ajal teinud tõsise arenguhüppe, siis moraali kohta seda öelda ei saa.

Kaul Saarepuu Miina Härma Gümnaasiumist arutles selle üle, kas õnnelik olemine tähendab rahulolu, Jõgeva Gümnaasiumi neiu Cärolyn Angelika Liblik võttis ette eesti rahva iibe teema.

Kristo Ment Pärnu Koidula Gümnaasiumist tõstis esile tõsiasja, et kõnevõistlus pole Tallinna ja Tartu keskne nagu paljud muud ettevõtmised Eestis. Noormees võrdles linna- ja maainimesi Anton Hansen Tammsaare loomingu kontekstis. Esimesest kõnevoorust selgitati välja kuus võistlejat, kellele anti teiseks vooruks arutluseks märksõna “Miks”. 

Ühtlane tase tegi žürii töö keeruliseks

Paremate valikuks kulus žüriil üllatavalt palju aega ja ilmselt põhjusega. Žürii liige, avaliku esinemise ja meediauuringutega tegelev Härmo Saarm lausus, et noorte kõnelemisoskus on üsna tugev ja paremate väljaselgitamine pole üldse lihtne. Kolme parema kõneleja kõrval anti välja ka kolm eripreemiat. Kolmanda koha vääriliseks tunnistas kõnevõistluse žürii Kaur Saarepuu Miina Härma Gümnaasiumist, teise koha jättis korraldajatele Ragne Kivimets Põltsamaa Ühisgümnaasiumist ning “Kuldsuu” tiitliga pärjati tänavu Mihkel Lember Saaremaa Ühisgümnaasiumist. Ka publik sai sõna sekka öelda ning oma lemmiku välja valida. Publikupreemia teenis hääletuse tulemusena Ragne Kivimets. 

Lootis enamat

Kolmandaks tulnud Kaur Saarepuu lausus, et andis mingil hetkel lubaduse kõnevõistlusel osaleda ja sellest polnud enam võimalik taganeda. Saarepuu tugev konkurent on tema pinginaaber, kes jäi teisele kohale nii Miina Härma Gümnaasiumi kõnevõistlusel kui ka Tartu linna noorte kõnevõistlusel. Samas tõdes noormees, et kõne teema lahtimõtestamisel läks ta “õnge”, sest võttis kõne koostamisel aluseks kõige levinuma tõlgendamisviisi. Kahel eelneval aastal on Kuldsuu tiitel läinud Kaur Saarepuu kodukooli. Seetõttu polnud Tartu noormees ise oma tulemusega rahul, sest on tänavu Miina Härma Gümnaasiumi kõnemeistrite “lati” allapoole lasknud.

Õpilaste lemmikuks osutunud Ragne Kivimets lausus, et kõnevõistluse toimumisest ja seal osalemisest oli ta teadlik juba tükk aega, ent kõne pani kokku alles võistluspäeva hommikul. Kivimetsa sõnul ei oodanud ta mingit tiitlit, vaid lootis lihtsalt võistluse läbi teha ning siis kõnelaagri tegemistesse süveneda.

Kuldsuu tiitli pälvinud Mihkel Lember ütles, et pärast kodumaakonnas saavutatud kõnevõistluse võitu soovitas õpetaja tal ka vabariiklikul võistlusel osaleda. Lemberi jaoks tundus kõne teema alguses raske, ent kui ta kõnet ette hakkas valmistama, polnud ta hirmudel alust. Kõne valmistas Mihkel Lember ette täiesti iseseisvalt, isegi tema õpetaja polnud seda enne kuulnud.

Põltsamaa Ühisgümnaasiumi emakeeleõpetajate Marika Nugise ja Sirje Ääremaa sõnul erines tänavune kõnevõistlus varasematest juba selle poolest, et osalejaid oli rohkem.  Kõne teemad “Rehetoast taristuni” ja “Ükskord algab aega…” andsid osalejatele suure võimaluse väga erinevaks interpretatsiooniks ja nii ka tõepoolest läks. Samas polnud need teemad korraldajate hinnangul osalejatele üldse mitte kerged. 

Kolm paremat

I Mihkel Lember Saaremaa Ühisgümnaasiumist

II Ragne Kivimets Põltsamaa Ühisgümnaasiumist

III Kaur Saarepuu Miina Härma Gümnaasiumist

Osalejad

Linda Lapp – Kuressaare Gümnaasium

Kreete Alasoo Miina Härma Gümnaasium

Kristjan Lukk – Saaremaa Ühisgümnaasium

Mikk Maasik – Kuressaare Gümnaasium

Karl Mitt – Viljandi Maagümnaasium

Hille Malm – Jõgeva Gümnaasium

Ragne Kivimets – Põltsamaa Ühisgümnaasium

Mario Kroonmäe – Varstu Keskkool

Mall Kalmann – Viljandi Maagümnaasium

Johannes Karpender – Türi Gümnaasium

Kadri Ann Salumäe – Viljandi Maagümnaasium

Mihkel Lember Saaremaa Ühisgümnaasium

Annett Kreitsmann – Põltsamaa Ühisgümnaasium

Kaur Saarepuu – Miina Härma Gümnaasium

Cärolyn Angelika Liblik – Jõgeva Gümnaasium

Kristo Ment – Pärnu Koidule Gümnaasium

Mairo Tänav – Kuressaare Gümnaasium 

Žürii:

Härmo Saarm – avaliku esinemise koolitaja

Toomas Lõhmuste – Raadioteater

Riina Koolmeister – Haridus- ja Teadusministeeriumi keeleosakond

Jane Saluorg – Kuldsuu 2010 II koht

Pamela Maria Eesmaa  – ajakirja Tervis Pluss toimetaja

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus