“Kuldne 1500” sai teoks suurepärasel jääl ja hea ilmaga

Juba neljateistkümnendat korda peeti Adavere uisurajal võistlus nimega “Kuldne 1500.” Seda korraldatakse Eesti kiiruisutaja Ants Antsoni 1964. aastal Innsbruckis saavutatud olümpiavõidu auks.

Just eelmisel päeval, 2. veebruaril sai Peipsi järvel teoks viies Kalevipoja uisumaraton, millel osalenud nimetasid seekordset rada suurepäraseks ja ilmastikutingimusi ideaalseteks. Sama kinnitasid päev hiljem Põltsamaa vallas Adavere uisurajal peetud võistluse “Kuldne 1500” osavõtjad nii ilma kui sealse uisuraja kohta. 

Meestest taas võidukas Marten Liiv

Võistluste korraldaja, treeneri ning rajameistri Väino Treimani sõnul kulges tänavune võistlus enam-vähem samamoodi nagu eelnevatelgi aastatel. Meestest võitis Marten Liiv, kes saavutas sellel võistlusel juba kolmanda võidu ja püstitas ka uue Adavere uisuraja rekordi. Marten jõudis pühapäeval Adaveres 1500 meetrisel distantsil välja sõidetud tulemusega 2.10,47väga lähedale Ants Antsoni olümpial saavutatud võiduajale, milleks oli 2.10,3.

Väino Treimani sõnul tuleb siinkohal arvestada, et üldiselt toimuvad kõik uisuvõistlused 400-meetrisel rajal, kus kiirused kurvides mängivad väga suurt rolli. Lühemal, 250 – meetrisel uisurajal on väga keeruline läbida kurvi samasuguse kiirusega nagu 400 – meetrisel rajal. Seekordsete võistluste üllatajaks võib pidada noorukest Kristiine Kalevit, kes saavutas võidu naiste  3000 meetri distantsil. 

Juubel tulemas

Järgmisel aastal möödub Ants Antsoni olümpiavõidust teatavasti  50 aastat ja Adaveres saab siis teoks arvult 15. “Kuldne 1500”. Väino Treiman kinnitas et Adaveres püütakse järgmisel aastal “Kuldne 1500” igati olümpiavõidu vääriliselt läbi viia. Treimani sõnul loodavad nad kutsuda sellest võistlusest osa saama ka mõned külalised naaberriikidest.

Kas juubeliüritust austab oma kohalolekuga ka olümpiavõitja Ants Antson, seda Väino Treiman praegu öelda ei oska. Samuti loodab võistluste korraldaja, et tuleval aastal toimuvale võistlusele “Kuldne 1500” panevad õla alla ka Eesti Olümpiakomitee ja Eesti Uisuliit.

Tänavu võistlusel osalenud Aleks Luik lausus, et pole varem Adaveres nii head tulemust saavutanud ja see ei tulnud ka üldse mitte kergelt. Ka eelmisel päeval Peipsil toimunud uisumaratonil läks Aleks Luigel päris hästi: ta saavutas 10 kilomeetri distantsil Marten Liivi järel teise koha. Aleks Luik osaleb ka eeloleval nädalavahetusel Adaveres peetaval Eesti meistrivõistlustel kiiruisutamises. 

Sandra Alusalu edukas nii Peipsil kui Adaveres

Naiste seas kolmandale kohale tulnud Adavere neiu Sandra Alusalu lausus, et tema on oma tulemusega rahul. Tema sõnul treenivad konkurendid sagedamini ka välisriikides, tema harjutab ainult kodusel jääl. Sandra uisutas väga tublilt ka eelmisel päeval Peipsil peetud Kalevipoja uisumaratonil, kus saavutas naiste arvestuses esimese ja üldarvestuses kuuenda koha. Sandra Alusalu töötab Türi põhikoolis kehalise kasvatuse õpetajana ja pühapäeval asusid Adaveres võistlustulle ka tema käe all harjutavad lapsed. Sellel nädalavahetusel Adaveres toimuvatel Eesti meistrivõistlustel kiiruisutamises osaleb ka Sandra õde Saskia.

Võistlusi jälginud Sandra ja Saskia isa Hannes Alusalu sõnul on talle eelkõige oluline, et tütred ise oleksid oma sportliku tegevuse ja tulemustega rahul. Hannes Alusalu kinnitas, et on  tore, et Adavere “Kuldne 1500” järjest populaarsemaks muutub. Seda kinnitavad uued võistlejad Eesti eri paikadest. Ta arvab, et ehk on nii mõnigi mitmetel uisumaratonidel osalev inimene just Adavere uisurajalt tuule tiibadesse saanud. Ka Sandra tulemusega 1500 meetri distantsil jäi ta rahule. Pealegi polnud  Sandra tervis kõige parem ja eks eelmise päeva maratongi jättis oma jälje. 

Kert Keskpaik naudib pikki distantse

Eelmisel päeval Kalevipoja uisumaratonil 33-kilomeetrisel distantsil meeste seas võitjaks tulnud Kert Keskpaik lausus, et oli heas vormis ning talle sobivadki rohkem pikad distantsid. Tänavuse uisumaratoni võitja ütles, et osaleb ka eeloleval nädalavahetusel Adaveres toimuvatel Eesti meistrivõistlustel ning vahetab seejärel jääuisud rulluiskude vastu.

Veteranvõistleja Ants Kuusik osaleb  enda kinnitusel “Kuldne 1500” võistlusel juba viimasel 5-6 aastal. Veteranvõistleja tunnistas, et oma vanuseklassis on ta iseendale kõige tugevamaks vastaseks. Peipsil peetud maratonil talle 33-kilomeetrisel distantsil  vähemalt omaealiste seas arvestatavaid konkurente ei olnud. Ants Kuusik on osalenud kõigil viiel Kalevipoja uisumaratonil ja ta soovib, et sellele maratonile rohkem rahvast tuleks.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus