Kuldar Pajula: Jõutõste meistrivõistlustel on oodata põnevaid elamusi

On sport Teie põhitöö või pigem hobi?

Ma töötan tahvlite valmistamisega tegelevas aktsiaseltsis TK- Team Eesti ostujuhina.

Millal ja miks loodi jõutõste meistrivõistlusi korraldav mittetulundusühing Ludus?

Moodustasime koos viie koolikaaslastega Põltsamaa Ühisgümnaasiumist 2006. aastal mittetulundusühingu Ludus, sest soovisime kodulinnas spordielu erksamaks ja huvitavamaks muuta. Alustasime võrkpallivõistluste Rudus Cup korraldamisega, samuti organiseerime võistlust “Sügissurumine”  ja jalgpallivõistlusi. Meie eestvedamisel toimuvate suurvõistluste arv järjest suureneb. Nii organiseerime tänavu Eesti meistrivõistlusi jõutõstmises. Oluliseks tõukeks sporditegevuse edendamiseks mittetulundusühingu loomisel oli ka minu sellealane esimene kogemus. Nimelt tegelesin kooli jõusaali korrashoidmisega.

Hoogu tegutsemiseks sain 2004. aastal, kui käisin Läänemaal Tuksis toimuvatel Eesti Koolispordiliidu päevadel, kus käidi välja idee, et igas koolis võiks olla oma õpilasorganisatsioon, kes juhib kooli spordielu.

MTÜ Ludus üheks tegevusvaldkonnaks on aidata ka spordihuvilistel noortel mitmesuguseid võistlusi korralda. Samas ei tule me aga midagi kellegi eest ära tegema. Küll aga korraldame koolitusi, kus õpetatakse projektide kirjutamist spordiürituste läbiviimiseks.

Kolm aastat tagasi valiti Teid Eesti Jõutõste Liidu noorsootöö koordinaatoriks, nüüd olete liidu pressiesindaja. Kuidas iseloomustaksite tänavuste jõutõste Eesti meistrivõistluste eel selle spordiala üldist populaarsust ?

Jõutõstmine pole Eestis praegu kuigi populaarne. Võib aga täheldada, et mida rohkem arvestatava konkurentsiga võistlusi läbi viia, seda enam suureneb huvi jõutõstmise vastu. Inimesed soovivad sageli, et neile sportlikud elamused koju kätte toodaks.

Mis puudutab käesoleva aasta jõutõste meistrivõistlusi, siis igati meeldiv üllatus oli kahe Põltsamaa noormehe osalemine. Mõte selliste meistrivõistluste korraldamiseks Põltsamaal tekkis juba ammu, põhjuseks seegi asjaolu, et Põltsamaa asub Eestimaa keskel ning erinevatest paikadest on siia hea kohale sõita.

Tänavu saimegi Eesti Jõutõste Liidu üldkogul võimaluse nende võistluste organiseerimiseks. Etteruttavalt ütleksin, et tuleval aastal toimuvad Põltsamaal ka juubelihõngulised 30. Eesti meistrivõistlused jõutõstmises. Muide, tooksin ära ka sellise huvitava fakti, et Eesti Jõutõste Liidu president Kaido Leesman on tegelikult Eesti meister kabes, kuid hakanud hiljem tegelema jõutõstmisega.

Kuuldavasti on Põltsamaal osalejaid ligi sada. Kas selle arvuga võib rahule jääda ?

Enam-vähem. Praeguse seisuga on siiski kohale oodata 89 võistlejat, sest mõnigi peab haiguse tõttu seekord kõrvale jääma. Rõõmustab aga paarikümne noore ja juuniori võistlemine, mis tõestab, et järelkasvu ikka tuleb.

Kui vanad on nooremad meistrivõistlustel osalejad?

Kõige noorem võistleja on 14-aastane. Noorteklassis osaleb aga hästi palju 17-18 aastasi jõutõstjaid. Muide, juunioride klassis osaleb ka praegune valitsev maailmameister Rait Sagor.

Missugust tulemust võib oodata Saare vallas elavalt vägilaselt Peep Pällilt?

Peep Päll on hästi treeninud ja temalt võib ka rekordit oodata. Päll on tublisti kaasa aidanud ka võistluste korraldamisele. Müts maha tema ees!

Nagu teada, ei jää kõrvale ka õrnemast soost jõutõstjad?

Jah, praegu on võistlema tulemas 16 naist.

See on vist päris suur arv mehise spordiala kohta?

Seda ei saa täpselt määratleda, kas jõutõstmine on naiste või meeste spordiala. Kui naine ikka tahab selle alaga tegelda, ei saa talle seda keelata. Mõistagi on jõutõstmine populaarsem meeste seas, sest eeldab väga multifunktsionaalset treeningut. Peab treenima kõiki lihasrühmi jõu, mitte ilu saavutamiseks.

Kuidas Teile isiklikult meeldivad jõutõstmist harrastavad daamid?

Selle küsimuse võiks esitada spordimeestele, kes ise jõutõstmisega tegelevad. Mina harrastan ise jalgpalli, mida mängin Võhma meeskonnas. Jalgpallipisik tekkis juba algkoolis. Korra olen läbi jooksnud ka Tartu Maratoni. Tõstmist ei kannata aga mu selg välja.

Mis põhjusel jõutõstmist harrastama hakatakse?

Minu hinnangul on üks põhjusi see, et selle ala puhul saab hästi kontrollida, kuidas on treeningud jõusaalis võimeid arendanud. Lamades surumine, jõutõmme ja kükk näitavad, kui tugevad on su jala-, käe- ning rinnalihased.

Kui palju sõltub edu sünnipärastest eeldustest?

Eeldused on igal spordialal olulised, kuid vaja on ka tugevat tahet ja järjepidevaid treeninguid.

Küllap oleneb jõutõstmise prestiizh ka treeneritest?

Tegelikult spetsiaalselt jõutõstetreenerid polegi. Omad treenerid on spordiklubidel, kuhu jõutõstjad kuuluvad. Sageli treenitakse mitmetes jõusaalides aga hoopis ilma treenerita.

Kui meelsasti selle ala meistrivõistlusi rahaliselt toetatakse?

Sponsoreid polnud raske leida. MTÜ-l Ludus on hea koostöö mitmete ettevõtetega, nagu näiteks aktsiaseltsiga Põltsamaa Felix, TK Team Eesti AS tahvlitehasega ja teistegi firmadega. Kasutan juhust kõigi toetajate tänamiseks, ilma nendeta poleks võistlustel kindlasti sellist jumet, nagu nüüd oodata võib.

Kas meistrivõistlustele on oodata ka lausa kalevipojaliku kehaehitusega sportlasi, kes oma väljanägemisega võistluse eriti atraktiivseks muudavad?

Kõik jõutõstjad on tugevat ja suurt kasu. Näiteks tõeliselt laiade õlgadega mees on ka maailmameister Rait Sagor.

Mida huvitavat pealtvaatajad veel oodata võivad?

 Pinget pakkuvat tuleb kindlasti palju. Õhus on ka uusi rekordeid. Ehk on tõmbenumber seegi, et pühapäeval kommenteerib võistlust Lembitu Kuuse.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus