Kukk jäi jälle teiseks

Jõgeva spordipublik sai nädal tagasi kodulinna staadionil kaasa elada kergejõustiku BigBank Kuldliiga tänavuse hooaja avaetapile. Ehkki kõvemad tulemused sündisid tegelikult hoopis kuulitõukeringis ja kolmikhüppekastis, püsis publiku huvi keskmes ikkagi võistluste peaala odavise, milles meie oma mees Mihkel Kukk jälle teiseks jäi. 

Kui 2008. aasta sügisel toimunud Jõgeva linna sünnipäevavõistlusel, mis oli üksiti Big Kuldliiga esitlusvõistlus, jäi Kukk alla lätlasele Vadims Vasilevskisele ja mullusel Kuldliiga Jõgeva etapil Andrus Värnikule, siis tänavu tuli alla vanduda taas lätlasele — Pekingi olümpiahõbedale Ainars Kovalsile. Viimane pani kohe esimeses viskevoorus „asjad paika”, asudes meie Tanel Laanmäe ja teise lätlase Eriks Ragsi ees pikalt juhtima. Kovals viskas 78.73, Laanmäe ja Rags ligemale viis meetrit vähem ehk vastavalt 73.95 ja 73.60. Mihkel Kukk platseerus tulemusega 69.77 tagasihoidlikule viiendale kohale, lastes enda ja Ragsi vahele veel lätlase Ugis Svazsi (71.93).

Teises viskevoorus Kovals ja Laanmäe tulemust ei parandanud ja Rags lisas enda omale vaid kaheksa sentimeetrit. See võimaldas oda teisel katsel 76 meetri ja viie sentimeetri kaugusele lennutanud Mihkel Kukel teiseks tõusta. Oma ainsa mõõtmisele läinud katse tegi teises voorus Andrus Värnik ja platseerus tulemusega 72.72 Laanmäe ja Ragsi taha viiendaks.

Järgmistes voorudes jõuvahekord enam ei muutunud. Rags küll parandas eelviimases voorus oma tulemust (74.43), ent Kukest ettepoole ei tõusnud.

Kuke viimase vooru jõuline vise tekitas korraks lootuse, et äkki saab Kovals ikkagi löödud, aga kui katse mõõdetud sai, selgus, et lätlane on endiselt ees, kusjuures vaid kuue sentimeetriga. Viimane sõna jäi Kovalsile ning ehkki võit oli tal niigi taskus, näis Kuke äsjane vise teda kui unest äratanud olevat ning ta põrutas oda 80 meetri joone taha. Kovalsi lõplikuks tulemuseks jäi siis 80.51, Kukel 78.67 ja Ragsil 74.43.

Barcelona ja Budapest

Kovals vaatamata võidule oma tulemusega rahule ei jäänud: soojendusel olevat tunne parem olnud kui võistluse ajal ning tekkinud lootus rohkemaks. Rahul polnud ka Mihkel Kukk: ta tahtnuks ikka 80 meetrit täis visata.

„Hoojooks enam-vähem klappis, aga vise kukkus välja kuidagi kangutatult,” kurtis Kukk ja kahetses ka seda, et kohe esimesel võistlusel ning sealjuures kodusel võistlusel jackpot’i ehk nn kuldsete alade auhinnaraha saajate konkurentsist välja langes. „Ega ma küll eriti lootnudki, et kõik viis osavõistlust võita suudan, aga kui vähemalt võimalus selleks säilinud oleks, oleks olnud endal huvitavam edasi võistelda.”

Hooaja tähtsaima stardi teeb Kukk juuli lõpus Barcelonas toimuvatel kergejõustiku Euroopa meistrivõistlustel. Võistlustele pääsemiseks vajaliku normi 78.50 oli Kukk juba enne Jõgeva võistlust kahel korral täis visanud. Veel loodab ta pääseda 19. ja 20. juunil Budapestis peetavatele Euroopa II võistkondlikele kergejõustiku meistrivõistlustele lähetatavasse Eesti koondisse. Sinna pääseb hooaja parim ja hetkel Kukk seda enda sõnul on, aga tema konkurentidel on praegu veel aega tema tulemust ületada.

Alavõit jäi Mihkel Kukel, nagu öeldud, saamata, küll aga tunnistati ta Jõgevamaa parimaks sportlaseks sellel võistlusel. Maavanem Viktor Svjatõšev tunnustas teda selle eest eriauhinnaga, milleks oli 12 liitrit 2010. aasta konkursil “Eesti Parim Toiduaine” mittealkohoolsete jookide hulgas parimaks tunnistatud Põltsamaa Premium õunamahla. Veel jõudsid Jõgevamaalt pärit sportlastest esikolmikusse 800 m jooksus teiseks tulnud Rauno Laumets ning teivashüppes 2.-4. kohta jagama jäänud Kristo Rudissaar. Esimene esindab praegu Tartu Spordiseltsi Kalev, teine Tartu Ülikooli Akadeemilist Spordiklubi.

Eneseületajad

BigBank Kuldliiga Jõgeva etapi kõige kõvemateks tegijateks osutusid siiski Taavi Peetre ja Veera Baranova. Esimene sai kuulitõukes kirja 20.17 ja teine kolmikhüppes 13.84. Mõlemad said oma parima tulemuse kätte viimasel katsel, mõlemad täitsid ära EM-normi ning mõlema jaoks oli tegemist üsna suure eneseületamisega: Peetre oli hiljaaegu põlvevalude tõttu klassikaliselt kuulitõuketehnikalt nn pööretega tehnikale üle läinud, Baranova sünnitanud aga aasta tagasi tütre ning pidanud seetõttu vahepeal võistluspausi.

Baranova võitis lisaks kolmikhüppele ka kaugushüppe (6.24). Peetregi tegi peale kuulitõuke kaasa kettaheites, ent jäi seal alla oma uuele treenerile Aleksander Tammertile. Viimane kurtis küll pärast kolmandat katset, et Ameerika on alles jalgades (Tammert ja Peetre olid naasnud Suure Lombi tagant kümmekonna päeva eest), ent lennutas neljandal katsel ketta siiski 60 meetri joone taha. Tammert sai kirja 61.23, Peetre 56.82.

Hiljuti Eesti naiste kõrgushüppe välisrekordi 1.92-le viinud Anna Iljuštšenko piirdus Jõgeval 1.86 hüppamisega.

„Mul on üks väga raske eksam tulemas, nii et olen üsna väsinud,” põhjendas kesist tulemust Tartu Ülikoolis hambaarstiks õppiv kõrgushüppeneiu, kellel lisaks lõpueksamitele tuleb tänavu suvel sooritada ka residentuuri sisseastumiseksam. Kõigist neist katsumustest loodab ta aga Barcelona EMi ajaks välja puhata.

„Hooaja alguse kohta tehti täna täitsa tublid tulemused,” ütles BigBank Kuldliiga võistluste peakorraldaja Mati Lilliallik. „Ning kohapealne korraldusmeeskond eesotsas SA Jõgeva Sport juhataja Hanno Kolliga tegi ära hea töö.”

BigBank Kuldliiga teine võistlus peeti üleeile Tartus, järgmised kolm etappi peetakse Kohilas, Viljandis ja Rakveres. Kõigil viiel etapil „kuldse ala“ võitnud sportlaste vahel läheb jagamisele 300 000 krooni. „Kuldsed alad“ on tänavu naiste arvestuses 200/300/400 meetri jooks, kaugushüpe, kõrgushüpe ja odavise ning meeste arvestuses 100/200 meetri jooks, kaugushüpe, kuulitõuge, kettaheide ja odavise. 

Kuldliiga Jõgeva etapi võitjad:

M 200 m: Richard Pulst 21,73

M 800 m: Kristaps Valters 1.53,34

M 110 m tj: Tarmo Jallai 14,35

M kõrgushüpe: Karl Lumi 2.12

M teivashüpe: Martin Sisas 4.66

M kaugushüpe: Nikita Pankins 7.35

M kolmikhüpe: Igor Sjunin 15.51

M kuulitõuge: Taavi Peetre 20.17

M odavise: Ainars Kovals 80.51

M kettaheide: Aleksander Tammert 61.23

N 200 m: Sandra Kruma 24,20

N 800 m: Liina Tšernov 2.10,95

N 100 m tj: Grit Šadeiko 14,07

N kõrgushüpe: Anna Iljuštšenko 1.86

N teivashüpe: Lembi Vaher 3.81

N kaugushüpe: Veera Baranova 6.24

N kolmikhüpe: Veera Baranova 13.84

N odavise: Liina Laasma 53.05

iii

RIINA MÄGI 

blog comments powered by Disqus