Kuidas tänavajalgpalli abil tolerantsemaks saada

Põltsamaal tegutsev noorteühendus Juventus korraldas 3.-7. märtsini Tallinnas rahvusvahelise seminari 39 noorsootöötajale 16 riigist, neist üheksa olid pärit Eestist.

Kontaktseminari pealkirjaks oli ?Street Soccer for Tolerance? ehk siis ümberpanduna: kuidas kasutada tänavajalgpalli noorte tolerantsemaks muutmisel. Seminari põhieesmärgiks oli saada kontakte tulevaste projektide jaoks ja tutvustada maailmas üha enam populaarsust koguvat ala tänavajalgpalli.

Guido Cools ja Uwe Koch Saksamaalt organisatsioonist Brandenburgische Sportjugend rääkisid, mis asi see tänavajalgpall õieti on ning miks ta maailmas noorte seas üha enam populaarsust kogub.

Mäng õpetab meeskonnatööd

Enne mängu alustamist lepivad mängijad iga kord kokku reeglites, mida nad peavad järgima. Tänavajalgpallis ei võida need, kes löövad rohkem väravaid, vaid need, kes mängivad reeglite järgi: tunnustavad vastasvõistkonna poolt löödud väravaid, mängivad ausalt, võtavad meeskonda ka tüdrukuid, tunnevad rõõmu mängu ja mitte ainult võidu üle, annavad mänguvõimaluse kõikidele meeskonnakaaslastele jne.

Osalejatel oli võimalus pärast teoreetilist ülevaadet mängu ka praktiliselt proovida. Sedakorda sõideti selleks Nõmme Gümnaasiumi spordisaali. Kuigi ala on tänavajalgpall, on seda siiski parem mängida lumest vabadel tänavatel.

On üsna loomulik, et iga inimene tahab võita. Ka noorsootöötajatest mängijatel kippus vahel võidutahe pead tõstma ning mängureeglid ununema.

Suur huvi 10 olümpiastardi vastu

Pärast mängu analüüsiti tehtud vigu ning vastati küsimustele. Mõnes tekkis küll kahtlus, kas selline sõbralik mäng noorte seas on võimalik, kuid kogemustega juhendajad kinnitasid, et kui see toimib igal pool mujal maailmas, on see võimalik ka meil.

Eriti populaarne on tänavajalgpall Saksamaal, ?otimaal, Sloveenias ja Kolumbias. See, et mängides tulid välja nii mõnedki reeglite rikkumised, oli väga kasulik, sest korraldajad said pärast mängu vigadele tähelepanu pöörata. Ise vigu tehes mõistame hiljem paremini ka oma noori mängijaid.

2006. aastal toimuvad ülemaailmsed tänavajalgpalli meistrivõistlused Saksamaal, kuhu iga seminari osaleja ka kutse sai, sealhulgas korraldav ühendus.

Seminarilisi külastas ka EOK-sse kuuluva Eesti Koolispordi Liidu peasekretär Madis Pettai, kes rääkis Eesti noorte sportimisvõimalustest ning tutvustas TV saatesarja ?10 olümpiastarti?. Tema esitlust kuulati suure huviga ning erilist põnevust tekitas just seesama saatesari. Lisaks oli võimalus näha videoülevaadet selle saatesarja ajaloost, kus võisime näha Andrus Värnikut ja Erki Noolt koolipoistena võistlemas. Välisosalejatel jagus Madis Pettaile ka hulga küsimusi.

Pärast Eesti koolinoorte sportimisvõimalustega tutvumist tuli kõigil osalevatel organisatsioonidel ennast teistele esitleda. Oli võimalus leida organisatsioone, kellega soovitakse tulevikus koostööd jätkata.

Lisaks tänavajalgpalli õppimisele oli kohale tuldud ka selleks, et teada saada, kuidas kasutada programmi Euroopa Noored oma ideede teostamiseks. Selleks jagas nõu Guido Cools, kes on tunnustatud Salto Youth koolitaja. Ta tutvustas kõiki viit meedet ning rääkis nende kasutamise võimalustest. Lisaks jagas ta koostöös NÜ Juventus juhatuse esimehe Heidi Klambiga oma arvukaid kogemusi ning pööras tähelepanu vigadele, mida algajad projektikirjutajad võivad teha.

Töörühmad koostasid näidisprojekti

Järgmisel päeval praktiseeriti Guido ja Heidi õpetatut. Selleks moodustati kolm töörühma, mis valisid endale teema ja hakkasid selle järgi kirjutama näidisprojekti.. Oma tulemuste tutvustamiseks valmistati ette põnev esitluse. Naelaks selliste ürituste puhul on alati kõigi osalejate poolt ühiselt ette valmistatud rahvusvaheline õhtu. Sellelgi korral tutvustasid erinevate riikide esindajad üksteisele oma maad ja kultuuri ning pakkusid neile omast toitu ning jooki.

Elevust tekitas ka rahvatantsude õppimine ja õpetamine. Eriti eksootilised tundusid olevat selliste eksootiliste saarte esindajate esitlused nagu Kanaari, Küprose, Malta ja Assoori. Rahvusvaheline õhtu muutus igatahes rahvusvaheliseks ööks ega tahtnudki lõppeda.

Seminari lõpupidu peeti eesti traditsiooniliste kommete järgi. Söödi mulgiputru, kartulisalatit, kringlit ja kama. Põltsamaa Ühisgümnaasiumi huvijuht Heleriin Helmend mängis torupilli. Õpiti traditsioonilisi mänge, laule ja tantse. Iga soovija sai võimaluse käia saunas, mida paljud lõunamaalased elus esimest korda proovisid.

Kui kellelgi tekkis huvi tänavajalgpalli vastu, siis võiksite ühenduse eestvedajatega ühendust võtta ja nad endale külla kutsuda.

Seminari rahastasid programm Euroopa Noored ja Hasartmängumaksu Nõukogu.

KATRIN MIKK

blog comments powered by Disqus