Jõgevamaal on 14. September kuulutatud ülemaakondlikuks tervisepäevaks. Sellel päeval toimuvad jalgrattaüritused erinevais paigus maakonnas, kuhu on oodatud nii kooliõpilased kui täiskasvanud ning kohale peaks minema jalgrattaga. Jõgeva maavalitsus on teinud aga ka koolidele ja lasteaedadele ettepaneku sellel päeval korraldada terviseüritusi ja spordipäevi.
Järgnevalt küsisimegi, kuidas erinevates kohtades tervisepäeva tähistatakse.
Aimar Arula, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi direktor:
Meie koolis on hommikupoolikul spordipäev 5.-12. klassi õpilastele, toimuvad mitmesugused teatevõistlused. Seejärel suundutakse jalgrattamatkale ning keskpäevaks jõutakse Kuningamäele, kus toimub ülemaakondliku tervisepäeva rattaüritus.
Täpset osalejate arvu ei oska hetkel veel öelda, kuid huvi meelelahutusliku rattaürituse vastu on päris suur. Rattamatka marsruudi kogunemiskohta valib iga klass ise.
Kindlasti on taoline ülemaakondlik tervisepäev positiivne ja vajalik. Kasvõi sellepärast, et Kuningamäele ei tule kokku vaid Põltsamaa Ühisgümnaasiumi, vaid ka Adavere, Lustivere ja Pisisaare koolide õpilased, nii on see ka lõbus kokkusaamine läbi spordi.
Algklasside lapsed ning ka need vanemate klasside õpilased, kes mingil ei saa või ei taha rattaüritusel osaleda, lähevad jalgsimatkale.
Kalev Karu, Pala Kooli kehalise kasvatuse õpetaja:
Tervisepäeva üritused toimuvad kahes osas. Hommikul on õpilastele loeng tervislikust eluviisist, kus räägitakse, mida, miks ja kuidas oma tervise heaks teha. Seejärel toimub sportlik päev oma kooli õpilastele, joostakse krossi ja peetakse vähem koormavaid sportlikke võistlusi, et lapsed ka hiljem rattamaratonil osaleda jõuaksid. Hommikupoolsel spordipäeval on lubanud osaleda ka lasteaialapsed.
Suurem üritus on pärastlõunal toimuv Pala rattamaraton, mille idee on tulnud Tartu maratoni ürituste sarjast. Kui rattamaraton toimub tänavu esmakordselt, siis talvine suusamaraton juba kümnendat korda.
Rattamaratoni hakkasime korraldama juba enne seda, kui ülemaakondlik tervisepäev välja kuulutati. Kas see on juhus või teadlik ühendamine, ei oska öelda. Tervisepäeva idee iseenesest on väga hea, rõõm on tõdeda, et Palale tulevad nii Voore kui ka Mustvee koolide õpilased. Kas nad kõik ka rattamaratonist osa võtavad, ei oska praegu öelda.
Ülemaakondliku tervisepäeva raames esinevad Palal trikiratturid ning korraldatakse jalgrattaga paigalseisu võistlus.
Ilmar Pajumägi, Jõgeva Gümnaasiumi sotsiaalpedagoog:
Võtame tervisepäevast osa, vana raudtee tagant hakkame ratastega liikuma Kuremaale, kus toimuvad üritused. Oleme andnud kõigile klassidele üritusest teada ning iga laps, kes on osalemisest huvitatud, on saanud infolehe.
Praegu ei oska veel täpselt öelda, palju osalejaid on, kuid 300 õpilasega oleme kindlasti arvestanud. Jalgrattaüritusest võtavad osa õpilased alates neljandast klassist.
Suur jalgrattapäev on igati tore, sest jalgratas on populaarne, hästi kättesaadav ning kehalist arengut soodustav.
Samal päeval koolis eraldi tervisepäeva ei ole, kuid terviseüritused algavad juba sellel nädalal, kui Jõgeva Gümnaasiumi ja Ühisgümnaasiumi õpilased on traditsioonilises sügislaagris Rannal, kus on palju sportlikku tegevust. Meie koolis saab järjekordne laager teoks eelkõige tänu kehalise kasvatuse õpetaja Viktor Nõmme aktiivsusele.
Ka on Jõgeva Gümnaasiumis traditsiooniline tervisenädal, mis kattub südamenädala tähistamisega, selle traditsiooni hoidjaks on pikka aega olnud õpetaja Maimu Valdmann.
Aili Vandler, Kuremaa Lasteaed-Algkooli juhataja:
Meil on juba päev varem, teisipäeva õhtul jalgrattasõidud nii kooli- kui ka lasteaialastele. Koolilastega võtame osa ka tervisepäeva jalgrattaüritusest Kuremaa järve ääres. Praegu ei oska öelda, kas just 14. septembril, kuid järgmisel nädalal toimub ka traditsiooniline spordipäev.
Kampaaniad kindlasti mõjutavad inimest. Kui tegemist on sellise positiivse kampaaniaga nagu ülemaakondlik tervisepäev, mõjub see kindlasti lastele hästi.
EVA KLAAS