Kuidas nn soomepoisid koju tagasi tuua

Debati üks põhiküsimusi oli, kust leiaksid investorid oma ettevõttele sobivaid töötajaid, kui suurem osa tööjõust on piiri taha läinud. Uurisime, kas linnapeakandidaatidel on mõni hea salaplaan, kuidas peatada väljaränne ning tuua inimesi koju tagasi.

Keskerakonna linnapeakandidaat Aare Olgo ütles, et tänapäeva maailm on väga mobiilne. “Kõige tähtsam on, et inimesel oleks Jõgeval korralik kodu, kus võimalik elada. Lasteaiad on korras, koolid remondime ka ära,” lisas ta.

Asso Nettani hinnangul tulevad nn soomepoisid tagasi siis, kui neil on viis aastat lõunanaabrite juures töötatud ning kõrgem pension välja teenitud.

Ta lisas, et on tekkinud n-ö nokk kinni saba lahti olukord: pole töökohti ning pole ka inimesi, või kui tulekski töökohti, siis ei jätku tööjõudu. “Esikohal on ikkagi töökohad. Kui need on olemas, siis inimesed liiguvad. Seda on praegugi näha, sest Tallinna minnakse sellepärast, et seal on tööd.”

Mihkel Kübar märkis, et väljarändega maadleb kogu Euroopa. Tema sõnul tuleks riigi maksupoliitikas teha muutusi ning Kesk-Eesti tööandjal peaks olema võimalik inimestele rohkem palka maksta.

Viktor Svjatõševi sõnul tulevad ehitajad Soomest tagasi siis, kui Eestile avanevad uued Euroopa Liidu rahakraanid. “Ja mitte ainult ehitajad, vaid ka teiste elukutsete esindajad,” lisas ta.

Kui inimesed on kodust kaugel, on see tõsine probleem. Svjatõšev tõi näite, et kui Jõgeva maavalitsus kuulutas välja konkursi kõrge kvalifikatsiooniga töötaja leidmiseks, siis 95 protsenti kandideerijatest on tulnud väljastpoolt Jõgeva maakonda. “Me ei saa oma inimesi tagasi, nad on paigas hea palga peal ning kergelt enam edasi ega tagasi ei liigu,” tõdes ta.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus