Kuidas mõjutab arve olemasolu sisendkäibemaksu mahaarvamist

Sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus on käibemaksukohuslasel ikka edasi ainult nõuetekohase arve olemasolu korral. Käibe tekkimine on n-ö sisuline sündmus, sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus aga asja juriidiline aspekt. Kui pole arvet, siis ei ole ka õigust sisendkäbemaksu maha arvata. See, et käive on tekkinud, ei tähenda, et ostja võiks kindlasti makstud käibemaksu sisendmaksuna maha arvata.

Käibemaksuseaduse paragrahvis 31 “Sisendkäibemaksu mahaarvamise tingimused” on lõikes 9 öeldud: “Soetatud kauba või saadud teenuse ja selle kohta väljastatud arve saamisel eri maksustamisperioodidel arvatakse sisendkäibemaks maha maksustamisperioodil, mil kauba võõrandajal või teenuse osutajal tekkis käive käesoleva seaduse § 11 kohaselt. Kui maksustamisperioodi käibedeklaratsiooni esitamise ajaks ei ole sisendkäibemaksu mahaarvamise aluseks olevat arvet saadud, arvatakse sisendkäibemaks maha maksustamisperioodil, mil arve saadakse.”

Siin on oluline teine lause, sest esimese lause kehtivus on piiratud käibedeklaratsiooni esitamise kuupäevaga. Kui 20. kuupäev on möödas ja arvet ikka ei ole, jääb selle mahaarvamine hilisemasse perioodi. See on eriti oluline asjaolu juhul, kui käibemaksukohuslase revideerimise käigus selgub, et ostuarvetel on mõned rekvisiidid puudu.

Vastavalt Riigikohtu otsustele ei tohi maksuametnikud revisjoni käigus puudulike rekvisiitidega arveid kõrvale heita, vaid ettevõtjale tuleb anda võimalus neid mõistliku aja jooksul täiendada. Aga sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus tekkib siis alles sellest hetkest, kui arvele kõik vajalik kirja sai. Kui see juhtub näiteks kaks aastat pärast kontrollitava perioodi lõppu, tähendab see kindlasti viiviseid. Täiendatud arve alusel arvatakse sisendkäibemaks maha revideerimise kuul, revideeritavast perioodist arvatakse aga midagi välja.

Vabandan 12. novembril Jõgeval toimunud seminaril käinute ees: mu tervis oli pisut paigast ära ja seminari lõpuks väsinud aju ei suutnud õigesti reageerida. Aga parem hilja kui mitte kunagi: õige on see, mis siin kirjas.

Olavi Kärsna,
Ettevõtluskonsultant

blog comments powered by Disqus