Kui õige prooviks mündi erinevaid liike

Hiljuti nägin üht Saksamaa filmi, kus peremehe üheks tegevuseks oli põldmündi kasvatamine. No kuidas nii, meil arvestatav umbrohi ja seal põllukultuur? Rahva keeles kapsashein, kirbuhain, konnamünt… Aga ongi nii, kultiveeritakse põhiliselt Aasias (Jaapanis ja mujal ) ja sealsest saagist toodetakse 75 protsenti maailmas leiduvast mentoolist. Mentool on mündi perekonnale iseloomulik orgaaniline aine, mis lõhnabki hästi, vähendab valu ja ärritust, mis aktiveerib naha külmatundlikke retseptoreid.

Aedades-põldudel Eestis kasvatatakse päris piparmünti, pikalehelist münti ja rohemünti.  

Müntidel on head raviomadused hingamisteede haiguste puhul, kultiveeritakse maitse-, meetaimena ja kosmeetikas vajaliku eeterliku õli saamiseks. Mündid on kosmopoliidid, vaid Lõuna-Ameerikas ei leidu neid. Nad on kahekojalised, mis teadupärast tähendab seda, et ainult emasõitega taimedel saavad seemned tekkida; seetõttu leidub neil ka palju hübriide, mis veelgi raskendab nende määramist, botaanilise identiteedi tuvastamist.

Oma piparmünte ma ei üritagi määrata: üks on tumeroheliste pikerguste lehtedega ja teine hästi laiade hallikate lehtedega, mõlemad poolemeetrised. Põldmünt on hea meetaim, aga seetõttu saab ta hästi tolmutatud ja ka seemnetega paljuneda, Paljuneb edukalt mujalgi kui põllul – tal on maasisesed ja maapealsed võsundid. Põldmündil on õied ringina lehtede kaenlas ja lehed on tumedamad, muidu sarnaneb vesimündiga. Viimasega olen kokku puutunud aastakümneid tagasi Viidumäel, kui perenaine laskis mul tihti ühe allika ümbrusest neid tee jaoks  tuua. Aga põldmünt pidi olema asjaline villa värvimisel, tema abil on võimalik saada kollast või punast, olenevalt töötlusest.

Peale eelnimetatute kasvatatakse meil sidrunmünti, õunmünti, väärismünti ja teisi liike. Piparmündi lehed ja varred on tumerohelised või lillakad. Ise olen lasknud oma piparmündil aastaid ühel kohal rohus kasvada, lõikan maha vastavalt vajadusele enne õitsemist. Aga kultuurselt peaks nii tegema, et iga paari aasta tagant tuleks risoomid üles kaevata, osadeks jaotada ja septembris kompostiga väetatud peenrasse tagasi istutada.

Mõnel aastal olen kasvatanud ilusate punaste õitega  monardat. Kimalastele meeldib! Temast võib kasutada kogu maapealset osa – maitsetaimena lihatoitude juurde või hea maitsega teena, mis soodustab und. Mulle tuli uudiseks, et aedmonardat nimetatakse ka hobusemündiks.

Üks näide kosmeetikatootest. Saflora põldmündiõli elavdab ja noorendab nahka, eriti soovitatakse rasuse, aknele kalduva naha hoolduseks. Esimesed istandused selle mündi eeterliku õli tootmiseks tekkisid 1906. aastal Hokkaido saarel. Kasutatakse ka palaviku, peavalu ja seedehäirete korral, välispidiselt seenhaiguste ja ekseemi raviks. On hea õhuvärskendaja, mis aitavat vältida organismi negatiivseid reaktsioone muutuvas ilmastikus. Meeldiv aroom leevendab kurvameelsust, stimuleerib vaimset ja füüsilist aktiivsust, parandab mälu. Mis saab veel parem olla!

Lähengi toon õuest mõne siiani rohetava mündioksa kuuma teevee sisse, ehk avaldub teeski mõni õlile omistatud hüva omadus…

EHA NÕMM

blog comments powered by Disqus