Kui kaugele annab Põltsamaalt põgeneda?

Levivad kuuldused, et Põltsamaale on sattumas üksikud lindpriid, kes parkinud kohaliku kõrtsi ette hobuse ning seejärel Laua Viskiga öö veetnud. Kuid pimedus on oma töö teinud ning hommikul kongis ärganuid ootavad karmid süüdistused: nad olla lõhkunud suure osa Põltsamaa akendest, oksendanud linnapea kassi täis ning teinud lähenemiskatseid 1994. aasta Järvamaa missile.


Seejärel läheb asi kurjaks. Linnaelanikud ähvardavad lindpriile otsa peale teha. Aega pole raisata. Järvamaa miss on hobuse ärandanud ja 24 tunni jooksul tuleb tallataksoga Põltsamaalt vehkat teha. Nii kaugele kui võimalik.
Just niimoodi iseloomustab üritust Heavy Metal Ultra üks korraldaja Olle Rõuk, kes toob Põltsamaale ainulaadse põgenemismatka, kus loota saab ainult oma väledatele jalgadele. Ja oskusele joosta läbi metsade, järvede, ojade, kivide ja kändude nii kaugele kui võimalik. Ühe ööpäevaga.

Reeglid on lihtsad

„Otsisime Kesk-Eestis p-tähega algavat paika. Võib-olla järgmisel aastal põgeneme Pärnust või mujalt. Marsruudid ammenduvad ja tuleb uus koht leida,“ selgitas Rõuk.
Veebruari esimesel päeval, mil registreerumine lahti läks, andsid esimesed huvilised endast märku. Meie maakonnast astub esialgsetel andmetel võistlustulle üks inimene. „Keegi ei taha kodust ära joosta, pigem tuleb Võru inimene, kes näiteks üritab kodulinna tagasi põgeneda,“ nentis korraldaja.
Ühe ööpäeva jooksul jõuab kaugele. „Eesti rekord on 24 tunni jooksus 230 kilomeetrit.“
See, kes on ultraspordi ja seiklemisega sina peal, võib läbida kenakese vahemaa. „Palusime osalejatel kirja panna ka esialgse suuna. Selle jätame enda teada, aga esialgu on näha, et üks mees tahab Põltsamaalt jõuda 180 kilomeetri kaugusele,“ kergitas korraldaja saladuseloori.
Võistluse reeglid on lihtsad. Liikuma peab jalgsi. Minna võib igas suunas, kuid suuri linnadevahelisi põhimaanteid tohib kasutada ainult maksimaalselt ühe kilomeetri jagu ja põgenemise jooksul ainult üks kord iga maantee kohta. Ka põhimaantee kõrval asuvaid kogumisteid ja kergliiklusteid ei tohi kasutada.

Teekond linnulennult

„Põhimaanteedel on liiga tihe liiklus, nende vältimine teeb asja huvitavamaks ja saab oma teekonda planeerida,“ põhjendas korraldaja.
Ka ööbimisega ei tasu vaeva näha, sest eks lindprii südametunnistus mäleta, mis viimane kord juhtus … „Osalejad jagunevad nii, et ühed teevad 12 tundi ja vaatavad, kaugele jõuavad. Teised lähevad mõttega, et liiguvad nii kaugele, kui jõuab, ning pole oluline, kas on öö või päev.“
Eksivad need, kes arvavad, et muidu rahulikku kulgemist armastavad eestlased seiklemise peale nina kirtsutavad.
„10. jaanuaril toimus ultravõistlus Taliharja Vanakuri, kus 101 kilomeetri pikkusel distantsil oli 170 osalejat. Inimesed tahavad ennast proovile panna. Aina enam tuntakse huvi päevapikkuste seikluste vastu. Kui algul joostakse mööda asfalti, siis hakkab seal tihti igav ja minnakse metsa, kus on põnevam,“ rääkis korraldaja.
See, kui kaugele võistleja Põltsamaalt jõuab, tehakse selgeks stardis antava GPS-iga. „Mõõdame ära vahemaa Põltsamaa ja sihtkoha vahel linnulennult, siis selgitame võitja.“
Katsele, kui kaugele annab Põltsamaalt põgeneda, saab registreeruda 25. veebruarini.
Põgenemine saab alguse 7. märtsil kell 12 Põltsamaa Selveri parklast .

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus